۶۲ پرونده شکایت از دستگاه اجرایی قزوین/ شایسته سالاری ضروری است

قزوین- مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری قزوین گفت: با بررسی ۶۲ شکایت تخلف از دستگاههای اجرایی برای ۱۸ پرونده رای صادر شده و ۹ مورد مختومه شده است.

معصومه مرادیان در گفتگوی اختصاصی و صمیمی با خبرنگار مهر به سوالات مختلفی در خصوص اهمیت نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای کاهش تخلف، کمک به مدیران برای حرکت در مسیر قانون و قاطعیت در برخورد با متخلفان پاسخ داد.

مرادیان در زمینه پیشگیری از تخلف در دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: رویکرد ما در بازرسی ابتدا پیشگیری، دادن مشورت و راهنمایی و تذکر و سپس برخورد قانونی با معرفی متخلفان به دستگاه قضائی است.

وی افزود: نداشتن آگاهی از قانون گاهی موجب خروج از مسیر تعیین شده و بروز تخلف می‌شود و اگر نگاه ما دست گیری به جای مچ گیری باشد می‌توان امیدوار بود به نتیجه رسید و کارها را سامان داد.

مرادیان بیان کرد: آموزش گروه‌های مختلف را کلید زده‌ایم و در این راستا نشست‌هایی با فرمانداران برگزار شده و نامه‌ها و دستورالعمل‌های ارسالی از وزارت کشور را تشریح کرده و توصیه‌ها و نکات لازم را یادآوری می‌کنیم.

وی افزود: به فرمانداران کمک کرده‌ایم تا کمیته‌های بازرسی را در شهرستان‌ها فعال کنند و خودشان هم نظارت جدی را انجام دهند تا بتوانیم از تخلف احتمالی جلوگیری کنیم.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری قزوین یادآور شد: همچنین با کمک دفتر امور روستایی استانداری قزوین یک دوره آموزشی برای دهیاران برگزار کردیم تا ضمن رفع ابهام، خلاءهای موجود که موجب تخلف می‌شود را برطرف کنیم.

وی اضافه کرد: از فرمانداران خواسته‌ایم نظارت بر شهرداری‌ها را هم جدی بگیرند و با تعیین بازرسانی فعال مسائل مالی را توجیه کرده و آموزش دهند و بر روند آن نظارت کنند.

مرادیان گفت: تلاش می‌کنیم ضمن دوری از سیاه نمایی، با نظارت و کنترل کارشناسی قبل از وقوع تخلف و جرم، آن را شناسایی و برای حل آن اقدام کنیم و در این راستا کمیته انضباطی را هم تشکیل داده‌ایم تا به شکایات رسیدگی شود.

وی اظهار داشت: اگر تذکر و راهنمایی و مشاوره‌های تخصصی جواب نداد و یا با گذشت زمان، تخلف عنوان مجرمان پیدا کرد در صورتی که در حیطه وظایف دستگاه تخلفات اداری بود در دفتر بازرسی استانداری آن را بررسی می‌کنیم و اگر نیاز بود در نهایت به دستگاه قضائی ارجاع می‌دهیم.

سیاه نمایی در شرایط کنونی منطقی نیست

وی اضافه کرد: دنبال تعامل با همه مدیران و مجموعه‌های دستگاه‌های اجرایی هستم و معتقدم به دلیل شرایط خاص کشور بشدت باید از سیاه نمایی که موجب بی اعتمادی مردم می‌شود خودداری کرد.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد امور حقوقی استانداری قزوین تصریح کرد: می‌توان با گفتگو، تذکر و راهنمایی بسیاری از مشکلات را حل کرد و در صورتی که موضوعی عنوان مجرمانه پیدا کرد با حفظ آبروی افراد و امانتداری پرونده را به دستگاه قضا ارجاع می‌دهیم تا بر اساس قانون به آن رسیدگی شود.

آغاز ارزیابی عملکرد فرمانداران

وی از ارزیابی عملکرد فرمانداران استان خبر داد و گفت: عملکرد فرمانداران در محورهای ارتقای امنیت پایدار داخلی، توسعه مشارکت و نشاط سیاسی، هماهنگی در امور اجتماعی و فرهنگی، نظارت بر عملکرد سازمان‌های مردم نهاد، مدیریت بحران، هماهنگی امور اقتصادی، صیانت از حقوق شهروندی و ارتقای سلامت نظام اداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مرادیان اظهار داشت: شکایات رسیده به سامانه «سامد» هم بررسی می‌شود تا ببینیم چقدر به آنها پاسخ داده شده و در متوسط زمان رسیدگی حداقل ۱۰ روزه جواب داده شده است.

وی بیان کرد: در ارزیابی‌ها فرمانداران به مسائل دیگری مانند ملاقات حضوری با مردم، حضور در سامد، اجرای نظام نظرسنجی، مناسب سازی اداره برای تردد معلولان، ارائه گزارش سالانه به مردم و ایجاد محیط مناسب و امکانات مورد نیاز برای مراجعان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری قزوین افزود: تشکیل هیئت‌های تطبیق مقررات در فرمانداری‌ها و تشکیل مستمر جلسات، مستند سازی، آگاه سازی و اطلاع رسانی خدمات مدیریت کشور در جلوگیری از فساد، از کارهایی است که با جدیت آن را دنبال می‌کنیم.

مرادیان یادآور شد: از فرمانداران انتظار داریم گزارش‌های خود را از بازرسی‌های مستمر به ما ارائه کنند و با بهره گیری از سمن‌ها در برخی موارد نظارتی گام مهمی در راستای کاهش تخلف و خطا در امور اداری بردارند.

۶۲ تخلف از دستگاه‌های اجرایی ثبت شده است

وی در ادامه در خصوص وضعیت تخلف در دستگاه‌های اجرایی گفت: تا پایان دی ماه امسال تعداد ۶۲ شکایت تخلف به دست ما رسیده است که بیشتر آنها از شهرداری‌هاست.

مرادیان یادآور شد: پس از بررسی پرونده‌ها تاکنون ۱۸ مورد رأی صادر شده که ۹ مورد آن مختومه شده است.

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری قزوین بیان کرد: در پرونده‌های تشکیل شده تعداد ۲۶ مورد ابلاغ شده که ۱۶ پرونده به گروه تحقیق ماده پنج ارجاع داده شده و دو مورد در اجرای ماده ۳۳ به وزارت کشور ارسال شده است.

مرادیان گفت: همچنین سه مورد از پرونده‌ها به کمیته انضباطی شهرداری قزوین و یک مورد به دادسرای عمومی و انقلاب قزوین ارجاع داده شده است.

وی اظهار داشت: همچنین هشت مورد از پرونده‌ها در حال بررسی است و ۱۰ نفر از متخلفان هم برای دفاع احضار شده‌اند.

مرادیان در ادامه افزود: ۱۶ جلسه هیئت بدوی تشکیل شده و سه گروه تخصصی هم بیش از ۲۸ جلسه تشکیل داده‌اند.

شایسته سالاری مهمترین راهکار کاهش تخلف است

مرادیان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که پرسید مهمترین راهکار کاهش تخلف در دستگاه‌های اجرایی چیست گفت: شایسته سالاری و استفاده از انسان‌های سالم، متعهد و متخصص بهترین راه کاهش تخلف در بدنه دولت است.

وی گفت: وقتی افرادی بدون سابقه اجرایی و سلامت نفس و تنها با رابطه به مسئولیتی می رسند باید شاهد تخلف و ناکارآمدی و بالا رفتن هزینه دولت باشیم لذا به نظر می‌رسد پس از چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی باید انتصاب‌ها بر اساس دانش، تخصص، کارآمدی و لیاقت باشد تا شاهد جلب رضایت مردم در امور باشیم.

سودای نمایندگی ندارم، آمده‌ام خدمت کنم

مرادیان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که پرسید آیا سودای مطرح شدن و نمایندگی را در سر دارید که وارد مجموعه‌ای شده‌اید که می‌تواند در صورت موفقیت سکوی پرتاب شما باشد گفت: حقیقت این است که وقتی می‌بینیم با این همه مشکلات، برخی دنبال سو استفاده از پست خود و سودجویی و تخلف هستند که به نظام آسیب می‌زند بسیار ناراحت می‌شوم و احساس می‌کنم در این مسئولیت که خیلی حساس است می‌توانم خدمت کنم و نگذارم برخی تخلفات صورت گیرد.

وی بیان کرد: به کسی وامدار نیستم، با رابطه نیامده‌ام، از کسی واهمه ندارم و چون استقلال دارم در مقابل تخلف از سوی هر کسی که باشد با هر وابستگی جناحی که دارد می‌ایستم و چون سودایی جز خدمت در سر ندارم با اقتدار در مسیر مبارزه با متخلفان گام بر خواهم داشت.

مرادیان گفت: البته تاکید می‌کنم رویکرد فرهنگی دارم و بشدت به آگاهی بخشی، تذکر، راهنمایی و سپس برخورد اعتقاد دارم و دنبال کمک به مسئولان پاک دست و دست گیری هستم و هرگز دنبال مچ گیری نخواهم بود مگر آنکه کسی تخلف کند و متنبه نشود.

کد خبر 4568814

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =