بنیاد فقه ومعارف پرچمدار احیای سبک زندگی مبتنی بر سیره اهل بیت(ع)

قم - تعدادی از مراجع عظام تقلید قم از طرح و برنامه نوین و کاربردی بنیاد فقه و معارف اهل البیت(ع) در آموزش و تربیت طلاب مربی خانواده مبتنی بر سیره اهل البیت(ع) تمجید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید محمدباقر هاشمی شاهرودی مدیر بنیاد فقه و معارف اهل البیت (ع) با سفر به قم با مراجع عظام تقلید و علمای این شهر دیدار و گفتگو کرد و گزارشی از روند فعالیت‌های این بنیاد ارائه و در خصوص برگزاری اختتامیه نخستین دوره مهارت‌های کاربردی تبلیغ با رویکرد تربیتی مبلغین جهان اسلام و گام دوم انقلاب که قرار است فردا یکشنبه در تالار قدس برگزار شود، توضیحاتی ارائه کرد.

مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی در برنامه‌ها سبک بدیع و خلاقانه‌ای داشت

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار با مدیر بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) گفت: در ابتدا یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی را گرامی داشته و برای ایشان رحمت واسعه را خواستاریم.

وی عنوان داشت: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی زحمات بسیار زیادی کشیدند که آثارش همچنان باقی بوده و ارزشمند است.

این مرجع تقلید با اشاره به برنامه‌های بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) گفت: برنامه‌های این بنیاد نشان می‌دهد که در کنار کارهایی که مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی انجام می‌دادند، اقدامات خوب با سبک‌های جدیدی را نیز انجام داده که امیدواریم این اقدامات همواره ادامه داشته و این چراغ همواره روشن نگه داشته شود.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: اگر هر قدمی در این زمینه برداشته شود، قطعاً حسنه‌ای در نامه اعمال آن مرحوم به همراه خواهد داشت.

وی افزود: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی فرزندان صالح و فاضلی و همچنین مدیر و مدبری همچون شما داشتند که برکاتی برای آن مرحوم است و برای موفقیت شما دعا می‌کنم.

این مرجع تقلید با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) گفت: امروز که گزارشی از وضعیت این بنیاد دریافت کردم به برنامه‌ها و ابتکارات ایشان بیشتر علاقه مند شدم که نشان از پویایی اقدامات بوده است.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: اطلاع رسانی در مورد کارها و برنامه‌هایی که انجام می‌دهید ضروری است و از این رو پیشنهاد می‌کنم نشریه‌ای در این خصوص تدوین شده و به صورت فصلنامه و یا ماهنامه کارها و اقدامات ارزشمند خود را اطلاع رسانی کنید.

وی بیان داشت: گفتن این کارها و اقداماتی که انجام داده‌اید بسیار مؤثر است و موجب سرمشق گرفتن دیگران خواهد شد.

این مرجع تقلید ضمن ارج نهادن به مقام شامخ مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی عنوان داشت: الحمدالله بنیادی که ایشان از خود به یادگار گذاشته‌اند خدمات بسیار ارزشمندی را ارائه می‌دهد و همواره این بنیاد با برنامه‌های خود یاد آن مرحوم را زنده نگه داشته است.

افکار بلند مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی توسعه یابد

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی نیز گفت: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از نظر علم فقاهت تعهد و جامعیت فرد ویژه‌ای بودند که خداوند ایشان را قرین رحمت قرار دهد.

وی اظهار داشت: ایشان یک عنصر با فضیلت بودند که همه خصوصیاتی که باید در یک عالم کامل وجود داشته باشد در ایشان جمع بود.

این مرجع تقلید گفت: فقدان مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی در جامعه اثر گذاشت و امیدواریم بتوانیم برنامه‌ها و اقداماتی که ایشان همواره دنبال می‌کردند را عملی ساخته و در گسترش افکار و ایده‌های ایشان بکوشیم.

آیت الله نوری همدانی به برنامه‌های بنیاد فقه و معارف اهل بیت اشاره کرد و افزود: این بنیاد باید برنامه‌ها و فعالیت‌ها را در راستای گسترش مباحث فرهنگی و سبک زندگی اسلامی گسترش دهد و برگزاری دوره‌های مختلف در این امر بسیار خوب و مورد قبول است.

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان گفت: آنها از روش‌های مختلف در حال ضربه زدن به ویژه در زمینه خانواده هستند و باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرده و اجازه فعالیت به دشمن ندهیم.

دیدار با آیت الله سبحانی

حجت‌الاسلام سید محمد باقر هاشمی شاهرودی همچنین با حضور در دفتر آیت الله العظمی جعفر سبحانی با این مرجع تقلید دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله سبحانی در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی بر ادامه راه آن مرحوم تأکید و برای فرزندان ایشان آرزوی موفقیت کرد.

بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) به درستی هدف گذاری شده است

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی هم در دیدار با مدیر بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع)، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: ایشان دارای شخصیت چند بعدی و جامع‌نگر بودند که خداوند ایشان را رحمت کند.

وی بیان داشت: جای خالی ایشان همواره احساس می‌شود و ما یکی از نیروهای مخلص و فداکاران نظام اسلامی را از دست دادیم که همگان از فوت ایشان ناراحت شدند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت فعالیت‌های تبلیغی گفت: یکی از موضوعاتی که باید همواره مد نظر باشد، سلیقه در ارائه کارهاست و از این رو پشتکار و خلوص نیت در کارها وجود دارد که باید ابزار سلیقه نیز در تبلیغ به آن افزوده شود.

آیت الله علوی بروجردی ضمن ابراز خرسندی از انجام برنامه‌های بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) در امر خانواده گفت: توجه به این موضوع بسیار مهم است مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها بر این امر تاکید داشته که اخیراً نیز در درس خود موضوع توجه به خانواده را بیان کردند.

وی گفت: در حوزه علمیه در زمینه تبلیغ و همچنین روش‌های تبلیغی خلا داشته ایم و آرزو داشتم که نهادی و یا بنیادی بتواند این خلا را پر کند، که خوشبختانه بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) به این امر به خوبی پرداخته است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تاکید کرد: تمامی گفتمان شیعه با منطق است و شکی نیست که اگر بتوانیم رسوخ کنیم، ما برنده خواهیم بود چرا که به جای پرداختن به تعصبات و یا هوچی گری‌ها بر اساس منطق صحبت می‌کنیم.

آیت الله علوی بروجردی افزود: دنیا در حال پیشرفت است و مردم همواره منطق را بر تعصبات ترجیح می‌دهند و از این رو باید کوشیده تا با رفتار درست در معرفی مذهب شیعه تلاش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی تمامی ابعاد را در نظر می‌گرفتند گفت: در زمان بدی ایشان را از دست دادیم و از این رو شما وظیفه دارید که راه ایشان را ادامه داده تا رسالت مهمی که بر دوش ایشان بود بر زمین نماند.

آیت الله علوی بروجردی تاکید کرد: میراث ایشان را باید همواره نگه دارید از جمله میراث ایشان موضوع دایره المعارف ایشان است که این دایره المعارف همان مفتاح الکرامه ای بود که آیت الله بروجردی به دنبال آن بودند.

در گام دوم انقلاب باید قدم‌ها را بلندتر برداشت

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی هم گفت: در نیم قرن اخیر تحولاتی در حوزه‌های علمیه پیدا شده است که سابقا اصلاً نبوده یا به طور ضعیف وجود داشته است.

وی افزود: اکنون بیش از ۵۰ سال است که در حوزه علمیه حرکاتی ایجاد شده است‌و هدف‌گذاری‌های درستی انجام شده است و باید این روند ادامه داشته باشد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) بیان کرد: در گذشته حوزه علمیه در بحث و تحقیق علوم دینی با رکود مواجه بود و کمتر به آن توجه می‌شد ولی اکنون این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نمود تحولات در حوزه علمیه ابتدا در عراق شکل گرفت و اقدامات آیت الله صدر نقطه عطف این موضوع در عراق بود و همزمان در ایران نیز حرکت نهضت روحانیت توسط امام خمینی شروع شد و برکات زیادی از این طریق برای حوزه علمیه ایجاد شد.

آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: امروز بزرگترین قدرت نظامی دنیا، ایران را رقیب خود می‌داند، در حالی که قبل از انقلاب ایران به نوکر بی جیره و مواجب آمریکا بدل شده بود؛ قدرت امروز کشور به دلیل مجاهدت‌ها و تلاش‌های امام خمینی است و اکنون به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم که خیال آن را هم نمی‌کردیم.

وی گفت: در حوزه‌های علمیه فضلای جوانی رشد پیدا کردند که به یاری خداوند ایمان داشتند و کمترین بودجه و امکانات، اقدامات شایسته‌ای انجام دادند که اکنون شاهد برکات و اثرات آن هستیم.

این استاد برجسته حوزه اظهار کرد: بعضی‌ها به حفظ دستاوردهای انقلاب قانع هستند ولی در کنار حفظ این دستاوردها، باید قدم‌های بعدی را برداریم و به دنبال دستاوردهای بزرگ‌تری باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت استقبال از رییس جمهور آمریکا و رییس جمهور ایران در عراق کاملاً مشهود است و این نشان از قدرت جمهوری اسلامی ایران و تاثیرگذاری آن است.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دارای نکات بسیار مهمی است، عنوان کرد: در این ۴۰ سال که از انقلاب گذشته است، بسیاری از مشکلات برای پیشرفت حل شد و موانع از سر راه کنار رفته است و اکنون باید گام دوم را بلندتر برداریم و به دنبال موفقیت‌های بیشتر در همه زمینه‌ها باشیم و این موضوع نیازمند یک طرح کلی است که بیانیه گام دوم همان طرح کلی است.

وی اضافه کرد: برای پیمودن مسیر در گام دوم باید نسبت به لوازم و مشکلات شناخت پیدا کنیم که بخشی از کمبودها در حوزه دینی وجود دارد و فضلا و نخبگان حوزوی باید برای حل این مشکلات اقدام کنند؛ باید مسائل فقهی با مسائل روز جامعه از جمله اقتصاد تطبیق داده شود و از این ظرفیت استفاده شود.

آموزش ۲۰۰ طلبه مسلط به زبان‌های خارجی برای تبیین معارف اهل بیت در اربعین

حجت‌الاسلام سید محمدباقر هاشمی شاهرودی نیز در این دیدارها گفت: در بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) یک کار تحقیقاتی بسیار قوی در خصوص خانواده طلاب شروع شد و این اقدام بسیار تاثیرگذار بود و نتایج مهمی به دست آمد؛ در همین راستا ۲۰۰ طلبه آموزش دیدند و به طلاب و خانواده آن‌ها مشاوره ارائه می‌دهند.

مدیر بنیاد فقه و معارف اهل بیت (ع) بیان کرد: اربعین مهم‌ترین حرکت شیعی است و سال گذشته ۴ هزار طلبه آموزش دیدند تا پاسخگوی سوالات زائرین باشند و همچنین موضوعاتی را برای زائرین اربعین مطرح کنند تا این حرکت تاثیرگذاری‌بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: یک دوره تربیتی برای ۸۰۰ نفر از طلاب غیر ایرانی جامعه المصطفی برگزار شد و یکشنبه ۲۶ اسفندماه مراسم اختتامیه این دوره برگزار می‌شود، این دوره برای طلاب خارجی بسیار اثر گذار و مفید بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین هاشمی شاهرودی تصریح کرد: آموزش‌های تربیتی در حوزه بین الملل نیز انجام شده است و با هماهنگی که با بعضی حرکت‌های مقاومت در عراق شکل گرفت، به خانواده رزمندگان و شهدای حشدالشعبی عراق، آموزش‌های تربیتی ارائه شد.

وی گفت: برای اربعین سال آینده نیز طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، ۲۰۰ طلبه ایرانی و خارجی از ۱۰ زبان زنده دنیا داریم که آموزش دیده و مربی شده‌اند تا معارف اهل بیت را برای زائران اربعین تبیین کنند.

شایان ذکر است اختتامیه نخستین دوره مهارت‌های کاربردی تبلیغ با رویکرد تربیتی مبلغین جهان اسلام و گام دوم انقلاب فردا (یکشنبه ۲۶ اسفند) از ساعت ۱۳ در تالار قدس مدرسه امام خمینی (ره) با سخنرانی محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شود.

کد خبر 4569313

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =