اولین پیاده راه شهری در قزوین افتتاح شد

قزوین- با اجرای فاز اول پروژه دولتخانه صفوی و ممنوع شدن ورود خودرو به مرکز شهر، اولین پیاده راه قزوین در سبزه میدان افتتاح شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت تا پیاده روی ترویج شود.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت سالروز شهادت شهید باکری و روز شهردار، عصر شنبه ۹ پروژه شهرداری قزوین با حضور زاهدی استاندار قزوین، داوود محمدی و سیده حمیده زرآبادی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، علی فرخزاد معاون عمرانی، علی صفری شهردار قزوین، داودی رئیس شورای اسلامی شهر قزوین، افتتاح و کلنگ زنی شد.

ورود خودرو به سبزه میدان متوقف شد

با اجرای اولین پیاده راه در محدوده سبزه میدان قزوین، پروژه بازآفرینی در این مجموعه به عنوان بخشی از طرح دولت خانه صفوی عملیاتی شد.

احیای دولت خانه صفوی به عنوان یکی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین در سال ۸۲ مطرح شد و شهرداری قزوین موظف شد با همکاری میراث فرهنگی نسبت به بهسازی، بازسازی، ساماندهی، حصارکشی و محوطه سازی فضاهای عمومی و سبز باغ محوطه تحت نظارت مدیریت اجرایی پروژه اقدام کند.

رشوند مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین در این مراسم گفت: این سازمان به عنوان متولی پروژه‌های بافت تاریخی در شهرداری مسئولیت این امر را بعهده گرفت و پروژه ساماندهی و طراحی محدوده سبزه میدان به عنوان یک فضای شهری تعریف شد و یک مدیر اجرایی با سابقه به عنوان مشاور انتخاب شد تا کار بخوبی پیش برود.

رشوند یادآور شد: کارشناسان در گروه‌های هفت گانه فعالیت خود را برای اجرای این طرح مهم آغاز کردند که شامل مدیریت پروژه، کنترل و برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی، شهرسازی و مشارکت اجتماعی، معماری و تأسیسات و اجرایی اقدامات خود را آغاز کردند.

وی بیان کرد: پروژه ساماندهی و طراحی سبزه میدان به عنوان یک فضای شهری دارای دو بعد ساماندهی و طراحی است که تاکنون ۴۰۰ نقشه پایه در این زمینه تهیه شده است که در این بخش ۱۸ کارشناس به صورت ثابت در گروه‌های هفت گانه پروژه فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین گفت: از آغاز این پروژه تاکنون ۱۲۰ جلسه داخلی، فنی و ستادی در قالب حدود ۵ هزار نفر ساعت فعالیت جلسه‌ای و مشارکت بیش از ۵۰ نفر در بخش‌های دولتی و غیر دولتی برگزار شده است.

رشوند یادآور شد: با توجه به اهمیت ویژه پروژه طراحی و ساماندهی محدوده سبزه میدان به عنوان بخشی از دولت خانه صفوی در سطوح شهری، استانی و ملی از یک سو و هویت با ارزش محدوده پروژه از لحاظ فرهنگی، تاریخ، اجتماعی، اقتصادی، ترافیکی و از سوی دیگر به دلیل نگاه ویژه دولت به پروژه‌های شهری در قالب بازآفرینی، این طرح به منزله
یک پروژه بازآفرینی شهری و با پیگیری شهرداری و راه و شهرسازی، معاون عمرانی استانداری، فرماندار در ستادهای بازآفرینی شهرستان، استان و کشور هم مطرح شد و به تصویب رسید.

رشوند اضافه کرد: پروژه سبزه میدان ۳۱ هزار مترمربع است که در ۲۱ زیر پروژه تعریف شده که ساماندهی و طراحی عرصه و میدان، مسیرهای پیاده و سواره ضلع شمالی سبزه میدان، ساماندهی مسیرهای پیاده و سواره ضلع جنوبی و بدنه‌های شمالی، شرقی و غربی از آن جمله است.

وی اظهار داشت: اجرای سنگ فرش در مسیر سواره ضلع شمالی به انجام رسیده و اجرای سنگ فرش در ضلع جنوبی به همراه مسیر دوچرخه نیز صورت گرفته و در ادامه بازپیرایی پیاده رو و و فضای سبز مقابل دولت خانه، کف سازی مرمت و ساماندهی بدنه‌ها در سه پلاک ضلع شمالی میدان با مشارکت مالکین و بهره برداران در دست انجام است.

رشوند اضافه کرد: راه اندازی دفتر تسهیل گری با هدف جلب مشارکت اجتماعی از سه ماه قبل آغاز شده و تعامل خوبی با بهره برداران و کسبه اطراف سبزه میدان ایجاد شده است.

وی از برگزاری جشنواره ملی عکس دارالسلطنه قزوین هم خبر داد و یادآور شد: در این جشنواره که با استقبال خوب عکاسان روبرو شد بیش از ۱۷۰۰ اثر شرکت داده شد که کتاب آن به عنوان یک مستند تصویری فاخر از قلب شهر قزوین به چاپ رسیده است.

در این مراسم از کتاب عکس‌های جشنواره ملی عکس دارالسلطنه رونمایی شد.

کد خبر 4569632

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha