افتتاح ۱۰ پروژه کلان شهری در قم/ احداث باغ پرندگان

قم - شهردار قم گفت: در آستانه عید نوروز ۱۰ پروژه کلان‌شهری قم با اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی سقائیان‌نژاد قبل از ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه شهرداری محوریت اجرایی شهر را به عهده دارد، اظهار کرد: طی جلساتی با استاندار قم و معاونین وی در ارتباط با توسعه قم مجمع مشورتی تشکیل‌شد و اگر سامان‌های قم برنامه محور نباشند تشکیل مجمع نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه باید به برنامه بالادستی و آمایش سرزمینی توجه کنیم تا تشکیل مجمع نتایج خوبی داشته باشد، گفت: تحقق اهداف از مسیر تحقق پیشرفت اقدامات مطلوب بوده است؛ ۱۱ هدف مانند برخورداری از محیط‌زیست پایدار، بهرهمندی از محیط و فضای شهری، اعتلای نقش و جایگاه ملی و بین‌المللی قم برای قم پیش‌بینی‌شده است.

شهردار قم افزود: ۳۸ راهبرد، ۱۲۰ عنوان سیاست اجرایی و ۵۰۰ طرح مختلف در برنامه‌های ۵ ساله پیش‌بینی‌شده و معدل آماری هر قسمت از اهداف نشان‌دهنده حرکت طبق نقشه راه است.

وی افزود: تحریم‌ها تأثیری بر کارکرد ما ندارد، اما کندی سیر حرکت به دلیل شرایط و اوضاع کشوری است.

سقائیان نژاد با اشاره به اینکه به‌عنوان نمونه خرید ۲۰۰ دستگاه اتوبوس را مدنظر داشتیم اما در کشور این تعداد دستگاه اتوبوس موجود نبود و گرانی اتوبوس‌ها این امکان را برای فراهم نیاورد، تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است قبل از آغاز سال جدید چند دستگاه اتوبوس نو وارد شهر شود.

انسجام در مدیریت شهری قم برقرار است

وی در ادامه با بیان اینکه باید نگاه مقایسه‌ای به توسعه داشته باشیم و به کلان شهرهای دیگر توجه داشته باشیم، گفت: انسجام خوبی در قم برقرار است و این گفته وزارت کشور و کارشناسان است؛ تبدیل سیستم بودجه شهرداری از سیستم سنتی به سمت بودجه عملیاتی، اجراشدن کنترل پروژه شهرداری در سطح شهر و مناطق شهری، تهیه و تدوین آمارنامه شهر قم که تعیین‌کننده برنامه‌ریزی است، راه‌اندازی جبران خدمت کارکنان از جمله اقدامات توسعه‌ای شهر قم است.

شهردار قم عنوان کرد: ۱۱۰ میلیارد پروژه شب گذشته افتتاح‌شده که پل ۹ دی، بلوار فردوسی، بلوار شهدای روحانیت، رمپ تونل غدیر ورودی از سمت خیابان انقلاب، بلوار کارگر، پروژه‌های محله محور ازجمله موارد این رقم است.

سقائیان نژاد بیان کرد: ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه برای سال ۹۸ به‌صورت محتاطانه برنامه‌ریزی‌شده است که ۷۰۰ میلیارد اوراق مشارکت، فاینانس ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو و خرید هزار واگن در این بودجه نیست.

برنامه‌های شهرداری برای سال ۹۸

وی با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز شهری از ۱۳ و ۹ دهم متر به ۱۹ متر رسیده است، تصریح کرد: ۱۰۰ بوستان در سال ۹۶ بیمه سازی شده است که ۱۱۰ بوستان در سال ۹۷ اجرا شد؛ هم‌چنین ۳۰۰ و سه هزار تن آسفالت ریخته شده است.

شهردار قم با اشاره به برنامه‌های شهرداری برای سال ۹۸، ادامه داد: احداث ۶ سالن ورزشی، احداث باغ پرندگان تا قبل از تابستان ۹۸، احداث بوستان کوثر با وسعت هزار هکتاری، احداث فاز سوم بلوار جمهوری حدفاصل میدان امام حسین (ع) با میدان یادگار امام، احداث زیرگذر امام رضا (ع) با یادگار امام، راه‌اندازی فاز اول قطار شهری در سال ۹۸ که ۷ بسته تجهیزاتی آن وابسته به ارز است و باید از خارج از کشور وارد شود ازجمله برنامه‌های سال ۹۸ شهرداری است.

تبدیل ۳۰۰ تن زباله به کود کمپوست در سال ۹۸

سقائیان نژاد با اشاره اقدامات معاونت خدمات شهری، اضافه کرد: دفن ۷۲۰ تن زباله در هر روز، راه‌اندازی کارخانه تبدیل زباله به کود کمپوست در پایان امسال که روزانه ۳۰۰ تن زباله به کود کمپوست تبدیل می‌شود، هم‌چنین اواسط سال آینده نیز ۳۰۰ تن دیگر تبدیل به کود کمپوست شده و ۱۲۰ تن زباله دفن خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تفکیک از مبدأ برای پایان سال ۹۷، ۱۶ درصد پیش‌بینی شد که ۱۱ و ۹ دهم درصد انجام شد و این مسئله نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، ۲۰۰ دستگاه ماشین تفکیک زباله و ۵۰ ایستگاه در سطح شهر وجود دارد.

شهردار قم گفت: برنامه‌های قم تا ۱۴۰۰ را مدنظر قرار داریم و باید همه شهر کنار هم چالش‌های شهری را برطرف کنیم..

سقائیان نژاد با تأکید بر اینکه توزیع عادلانه مناطق در دستور کار شهرداری است، بودجه منطقه ۶ از ۱۷ به ۴۸ میلیارد تومان است، از برخی مناطق برخوردار بودجه گرفته و به مناطق کم برخوردار تزریق می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه منطقه محوری از سال گذشته پیگیری شده، گفت: در سال ۹۸ تکمیل منطقه محوری و توجه به توانمندی آن‌ها انجام می‌شود تا صدور پروانه و اختیارات منطقه‌ای شود.

وی با در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد سنگ‌فرش کردن معابر قدیمی شهر و هزینه‌بر بودن این کار که نارضایتی بسیاری از شهروندان را به دنبال دارد، عنوان کرد: آثاری که جنبه تاریخی دارند باید برجسته شود و سنگ‌فرش در این راستا است و در کشور اهدافی در این زمینه مانند کاهش حمل‌ونقل وجود دارد.

وی افزود: مردم در پیاده‌رو سه‌راه بازار آرامش دارند و به دلیل مخالفت مردم کار در خیابان چهارمردان متوقف شد چون اصل رضایتمندی مردم است؛ البته بسیاری از مردم و افراد راضی هستند و نامه‌هایی مبنی بر ادامه کار ارسال می‌کنند که اگر در زمینه ادامه کار تصمیمی گرفته شود اعلام می‌کنیم.

شهردار قم در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر آسفالت نکردن برخی از خیابان‌های پردیسان گفت: در این زمینه شرکت‌هایی که هزینه آسفالت را دریافت کردند باید آسفالت را انجام دهند و از نظر حقوقی شهرداری نمی‌تواند ورود پیدا کند؛ مسائل خارج از محدوده به عهده شهرداری نیست و عوارض مردم باید داخل محدوده هزینه شود مگر با توافقات استانی.

سقائیان نژاد در پاسخ به این سوال که شهرداری در زمینه حوزه ایمنی و حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمانی چه اقداماتی انجام‌شده؟ یادآور شد: در طرح‌ها و پروژه‌ها مشاورین فنی شرایط ایمنی را دنبال می‌کنند و تعاملاتی با برخی از دانشگاه‌ها در این زمینه‌داریم و ایمنی در سال ۹۸ راه اصلی خودش را پیدا می‌کند.

پروژه منوریل کاربرد توریستی دارد

وی با اشاره به پروژه منوریل، گفت: باید ۴ و ۷ دهم کیلومتر این پروژه تکمیل شود و این بر مبنای توافق جمعی است؛ ادامه پیدا کردن آن تقریباً منتفی است و کاربرد این ۴ و هفت‌دهم کاربرد توریستی فرهنگی دارد نه حمل‌ونقلی.

شهردار قم در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد زیادشدن نمای رومی در برخی مناطق شهر قم، افزود: نمای اسلامی باید موردتوجه باشد و باید مظاهر سبک زندگی اسلامی در شهر دیده شود و متأسفانه در برخی مناطق شهری نماها تحت تأثیر فرهنگ غرب است، باید طراحی اسلامی داشته باشیم و به‌عنوان الگو ارائه کنیم تا نمای رومی اجرا نشود که معاونت شهرسازی و معاونت عمرانی با همکاری هم محدودیت‌هایی در این زمینه اجرا کنند.

سقائیان نژاد بیان کرد: در کمیسیون ماده ۱۰۰ از وزارت کشور، شورای شهری و قوه قضائیه نمایندگانی حضور دارند اما به دلیل ماهیت طرح تفصیلی تخلف صورت می‌گیرد.

وی در پایان با اشاره به مدیریت واحد در مسئله بافت فرسوده شهر قم، یادآور شد: سازمان بهسازی و نوسازی در صدر کار باشد و معاونت عمرانی راه و شهرسازی و استانداری و فرمانداری نیز در جلسات حضور دارند که تصمیماتی برای بافت فرسوده اجرایی شود که سال ۹۸ سال نویدبخش بافت فرسوده است.

کد خبر 4570391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =