بزرگترین آلاینده‌های زیست محیطی بر مردم بوشهر فشار وارد می‌کند

بوشهر - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بزرگترین آلاینده‌های زیست محیطی بر مردم استان بوشهر فشار وارد می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی بعد از ظهر یکشنبه در نشست اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: قدرت مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت بیشتر از سایر مؤلفه‌ها و در صورت غفلت از آنها بار رنگینی به بخش سلامت وارد می‌شود.

وی یکی از مؤلفه‌های مهم را مسائل زیست‌محیطی عنوان کرد و افزود: استان بوشهر به نیت اقتصادی و افزایش بنیه اقتصادی، بزرگترین آلاینده‌های زیست محیطی بر مردم آن فشار وارد می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌تواند نقش آفرینی مهمی در تحولات زیست محیطی داشته باشد و به ذهن دولتمردان تلنگر بزند.

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌تواند به عنوان برج دیده بانی سلامت، نقش آفرینی کند و مولفه‌هایی که بر سلامت مردم اثرات منفی می‌گذارند را باید شناسایی و رصد کند و پژوهش‌ها باید در این راستا باشد.

وزیر بهداشت یکی از مشکلات کشور را عدم خلق ثروت توسط دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: هزینه کردن در حوزه آموزش کشورها به ویژه در کشورهای در حال توسعه، سرمایه گذاری است، اما به شرطی که اثرات آن را ۳ تا ۵ سال بعد در اقتصاد ملی قابل مشاهده باشد.

نمکی افزود: از مشکلات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌توان به توسعه بی رویه رشته‌های تحصیلات تکمیلی و افزایش بی رویه مراکز تحقیقاتی به شکل جزیره‌ای اشاره کرد و یکی از بحث‌های جدی این است که دانشگاه‌های ما باید بدانند چه کسی را با چه سطحی از مهارت، برای چه جایگاهی از نظام ارائه خدمت، در چه مدتی، توسط چه کسی و با چه هزینه‌ای تربیت کنند که جواب این پرسش را نداریم.

وی اضافه کرد: ۴۴ درصد از بیکاران کشور را افراد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی به بالا تشکیل می‌دهند و انتظار اجتماعی نیز از بیکاران با مدرک تحصیلی بالا در خانواده‌ها بیشتر است، بنابراین باید با توجه به منابع موجود و نیازهای آینده، اقدام به تربیت نیرو کنیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم تقویت شرکت‌های دانش بنیان در کشور، گفت: این شرکت‌ها می‌توانند منشأ تحولات گسترده زیرساخت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی باشند چون سرمایه شرکت‌های دانش بنیان برخلاف گذشته، ماشین آلات و تجهیزات نیست بلکه اندیشه، مهارت و دانش افراد شاغل در این شرکت‌ها، سرمایه اصلی است.
 

کد خبر 4570439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =