پذیرش FATF باعث لنگ شدن معیشت مردم می‌شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکثریت اعضای مجمع تشخیص به این نتیجه رسیدند که پذیرش FATF باعث بیشتر لنگ شدن معیشت مردم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «این. ج. ا» شب گذشته با محوریت پرونده «سال ۹۷ بیم‌ها و امیدهای حکمرانی» با حضور محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از شبکه چهار سیما پخش شد.

در ابتدا صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که حوزه حکمرانی آیا برنامه خاص و ویژه‌ای دارد و اینکه لازم است هر هفته این موضوع در دستور کار رسانه‌ها قرار گیرند آیا به نظر شما می‌تواند نقطه شروع رسیدن به حکمرانی مورد نظر باشد، اظهار داشت: فکر می‌کنم جای این قبیل برنامه‌ها تا حدی خالی بوده است.

وی افزود: شبکه چهار البته خیلی وقت است که برنامه‌هایی از جنس روشنفکری و تعلق به یک حوزه‌ای از روشنفکری داشته و مباحث نظری و علمی در آن مطرح می‌شده است اما این بخش از موضوع تازه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برای من جالب بود که مباحث اینچنینی بسیار جدی است یعنی از جمله مباحث نظری نیست که فقط به درد آکادمی‌ها می‌خورد و به درد مردم می‌خورد؛ لذا فکر می‌کنم مخاطب داشته باشد.

صفارهرندی با ارزیابی خود از مدیریت آیت‌الله آملی لاریجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: مجمع تشخیص خیلی مدیریت بردار نیست یعنی افراد همه در مظان اظهار فکر و عقیده هستند و به نوعی هم‌ترازی بین افراد به نظر می‌رسد و ریاست جلسه باید بیشتر نظام‌مند در زمان آقای هاشمی هم این موضوع مطرح بود و اکنون هم این چنین است.

وی خاطرنشان کرد: ما تجربه حضور فعال آقای آیت‌الله آملی لاریجانی را قبلاً در مجمع داشتیم یعنی ایشان به عنوان عضو و رئیس قوه وقتی به مدت هشت سال در جلسات حاضر بودند هر چند این اواخر حضورشان کمرنگ شده بود اما در مجموع زمانی که ایشان حضور داشت با حضورش جلسه فعال بود اما اشخاصی را هم داشتیم و داریم که شاید سال‌های سال هم ابراز نظر و اظهار عقیده‌ای نمی‌کردند اما آقای آملی از جمله کسانی بود که درگیر با مباحث می‌شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در حال حاضر آیت‌الله آملی در جایگاه ریاست یک شأن دوم بر آن حالتی که قبلاً داشت، دارد. از این جهت می‌توان گفت یک دوره فعال ریاستی را شاهد هستیم و به نوعی در مقام تشبیه بتوان گفت شبیه دوره مدیریتی آقای هاشمی رفسنجانی است. آن هم از حیث فعال بودن رئیس در مباحث و اینکه در مباحث از موضع شخصی خود ورود کردن در اداره موضوعات.

وی افزود: از آنجایی که آیت‌الله آملی طبع فیلسوفی هم دارد و اهل چون و چرا است و مداخلاتش در بحث‌ها گرم کننده است اگرچه بنده به عنوان نظر شخصی می‌گویم شاید اکنون در جایگاه ریاست کمی تفاوت کند با دوره‌ای که ایشان عضو بود و در مباحث مداخله می‌کرد. درواقع اکنون سماحت در مواجهه با مواضع اشخاص از ایشان پسندیده‌تر است که در مجموع استعدادش را دارد.

صفار هرندی در پاسخ به این سوال که همین گرمی جلسه به نظر شما رسید که بررسی FATF اینقدر طولانی شد گفت: من از اینکه بحث FATF طول می‌کشد به هیچ وجه ناخرسند نیستیم حاصل این چرخش نگاه‌ها و تداول بحث‌ها این بوده که افراد اکنون همه نگاه کارشناسانه پیدا می‌کنند هرچند نیاز نبوده که در این بحث کارشناس باشند. ما مواضع کارشناسانه را از دیگران باید بشنویم اما به قدری در این مدت پنبه این بحث زده شد که همه نظرات کارشناسی می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر می‌توان گفت که کسی در مجمع کسی از روی دست کسی رأی نمی‌دهد و فرد خود می‌فهمد که موضوع چیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین رابطه خاطرنشان کرد: حتی در خصوص FATF همه در جلسات اصرار داشتند که صحبت کنند به صورت معمول گاهی یک یا دو موافق و مخالف در مورد هر پیشنهادی صحبت می‌کنند اما اینجا اقتضا می‌کرد که تعداد بیشتری صحبت کنند که این تعداد به کل اعضای مجمع رسید؛ لذا هر جلسه به بحث مستوفی‌تری احاله می‌شد که در جلسه بعد می‌خواهد بررسی شود لذا حاصل این مباحث جابجایی آرا بود یعنی شاید در ابتدا اگر برآورد می‌کردیم که آرا افراد چگونه است اول شاید آرا موافق و مخالف نزدیک هم بود اما در اثر گذشت مباحث و بیان نکاتی که واقعاً مصالح ملت اقتضا می‌کند که عده‌ای نظر پیشین خود را رها می‌کردند لذا در موضوع مخالفت قرار گرفتند. یعنی قبول می‌کردند که نظرشان درست یا جامع نبوده است.

وی افزود: این صحبت من در مورد اشخاصی است که صاحب نظر و رأی بودند یعنی اینگونه نبود که بگوییم کسی به صورت معمول نظر خود را عوض می‌کند.
صفار هرندی ادامه داد: البته در این دور موضع بنده از ابتدا تا انتها یک جور بود یعنی جابجا نشده است اما افرادی بودند که آنها را در مواضع افضل می‌دانم در ابتدا موضع‌شان یک چیز بود و بعد تغییر کرد.

کد خبر 4571305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =