سال آینده را تیره نشان ندهیم/ ساختار بودجه‌ نیازمند برنامه‌ریزی

قم - رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجه عقلایی برای تیره و تار نشان دادن سال آینده وجود ندارد، گفت: نباید برای سال آینده تفأل بد بزنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی طی گفت‌وگویی درباره مهمترین ویژگی‌های بودجه سال ۹۸ گفت: بودجه سال ۹۸ دارای کش و قوس‌های بسیاری بود و این لایحه چندین بار میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تبادل شد و سرانجام این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد که اعضای مجمع در نهایت دو ایراد را تصویب کرده و یک ایراد را تصویب نکردند. از طرف دیگر با توجه به مجموعه شرایط کشور از جمله سقف درآمدها، نیازهای مردم و مضیقه‌های اعتباری تلاش شد که بودجه سمت و جهت پیدا کند.

بودجه سال ۹۸ و موضوع افزایش حقوق کارکنان و حقوق بگیران

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مسائل مهم در بودجه سال ۹۸ موضوع افزایش حقوق کارکنان و حقوق بگیران بود. تصمیم دولت در لایحه بودجه این بود که حقوق تمام کارکنان حدود ۲۰ درصد افزایش یابد، اما در مجلس این موضوع بحث شد که یا حقوق به صورت مساوی افزایش یابد، یا با توجه به شرایط کشور طبقات پایین جامعه از افزایش حقوق بیشتر بهره مند شده و حقوق طبقات بالا کمتر افزایش یابد. همچنین این موضوع مطرح شد که اگر افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای همه باشد، به کسی که یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ۲۰۰ هزار تومان و کسی که ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ۲ میلیون تومان اضافه خواهد شد، از این رو در مجلس روش‌های مختلفی برای کمک به سطوح پایین‌تر حقوق بگیر مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت این تصویب شد که ما ضریب افزایش حقوق را طوری تعیین کنیم که به همه ۴۰۰ هزار تومان داده شده و مابقی با رشد ۱۰ درصد افزایش حقوق داده شود، یعنی کسی که یک میلیون تومان حقوق می‌گرفت، در سال ۹۸ حقوقش به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

تخصیص اعتبار قابل قبول در بودجه سال ۹۸ برای اشتغالزایی

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در لایحه بودجه سال ۹۸ تلاش کردیم که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دارای سمت و هدف باشد، از این رو در مجلس مقرر کردیم که به سه دهک بالای جامعه، یارانه پرداخت نشود و درآمدهای حاصله به نفع دهک پایین هزینه شود. از طرف دیگر در قانون بودجه سال آینده، اعتباری حدود ۷ هزار میلیارد تومان برای دو بخش کمیته امداد و بهزیستی جهت حمایت از مددجویان در نظر گرفته شد. همچنین برای قالیبافان، رانندگان و کامیون داران مقرر شد که از محل درآمدهای یارانه مبلغی برای پرداخت سهم دولت به تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود تا نگرانی آنها برطرف گردد. از سوی دیگر اعتبار قابل قبولی در بودجه سال ۹۸ برای اشتغالزایی در کشور در نظر گرفته شده است.

توجه ویژه به نیازمندان و مددجویان کمیته امداد

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مسائلی که در رابطه با کمیته امداد و بهزیستی مطرح بود، این بود که ما به نیازمندان و مددجویان کمک می‌کنیم ولی مهمتر این است که آنها شغل پیدا کرده و با کرامت زندگی کنند، البته در سال گذشته اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات به مددجویان این دو نهاد داده شد تا آنها شغل ایجاد کرده و لازم نباشد مواجب بگیر باشند که این اقدام و استراتژی نتیجه بخش بود و ۹۰ درصد اعتبارات به درستی مصرف شد، البته سازمان بسیج هم با کمک بانک‌ها این اقدام را اجرایی کرد که خوشبختانه نتیجه بخش بود، از این رو در بودجه سال ۹۸ اعتباری حدود ۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد تا به مددجویان برای اشتغالزایی تسهیلات قرض الحسنه داده شود، به همین میزان اعتبار نیز برای سازمان بسیج در نظر گرفته شد تا از تسیهلات قرض الحسنه برای کمک به افراد به ویژه در روستاها استفاده کنند. البته این مصوبه به معنای استفاده این نهادها از تسهیلات مربوطه نیست، بلکه این نهاد متقاضیان را به بانک معرفی کرده و بانک بعد از بررسی به مددجویان تسهیلات ارائه می‌کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در شرایط کنونی ایجاد اشتغال خرد در کشور بسیار مهم است، افزود: این نوع اشتغالزایی به سرعت نتیجه داده و سرمایه کمتری می‌خواهد و می‌تواند تحول ایجاد کند.

اختصاص اعتبار ۲۰۰ میلیون یورویی برای اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار در سال ۹۸

رئیس قوه مقننه کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در بودجه سال ۹۸ برای رونق گرفتن بخش تولید گفت: خوشبختانه چندین اقدام برای رونق تولید در بودجه سال آینده صورت گرفت، از این رو یکی از مصوبات استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای روان سازی پروژه‌های عمرانی با اذن رهبری معظم بود و در این رابطه با توجه به کمبود آب و وضعیت روستاها اعتباری حدود ۲۰۰ میلیون یورو برای اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شد. همچنین یکی از مسائل مهم اجرای پروژه‌های آبخیزداری است، زیرا با توجه به کمبود آب باید از منابع آبی حاصل از بارش باران درست استفاده کنیم، از این رو منابعی از صندوق توسعه ملی برای اجرای این پروژه‌ها در نظر گرفته شد.

توجه به توسعه فناوری‌های نو برای اشتغالزایی در بودجه ۹۸

وی اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته و مهم در بودجه سال ۹۸ توسعه فناوری‌های نو بود، زیرا این بخش هم اشتغالزایی بالایی ایجاد کرده و همه درآمدزایی بالایی دارد، از این رو در بودجه سال ۹۸ اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیون یورو در اختتیار معاونت فناوری رئیس جمهور قرار داده شد، همچنین اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیون یورو هم برای جهاد دانشگاهی جهت توسعه اشتغالزایی در حوزه فناوری‌های نو در نظر گرفته شد. از طرف دیگر برای سازمان صداوسیما نیز مبلغ قابل توجهی از صندوق توسعه ملی، به میزان ۱۵۰ میلیون یا ۲۰۰ میلیون یورو برای ساخت فیلم‌ها، سریال‌ها و اقدامات فنی در نظر گرفته شد.

ایجاد سازوکار جدید برای واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی

دکتر لاریجانی گفت: یکی از مباحث مطروحه در بودجه این بود که ما چگونه پروژه‌های عمرانی را واگذار کنیم، زیرا در شرایط کنونی حجم زیادی پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که اجرای آنها می‌تواند موجب اشتغالزایی بالایی در کشور شود، حال این سوال مطرح است که چگونه نقدینگی را به سمت پروژه‌های نیمه تمام بیاوریم، البته خوشبختانه در استان قم برخی از بخش‌ها از این مسئله به خوبی استفاده کرده و هم نقدینگی را جذب می‌کند و همه زمینه را برای ایجاد اشتغال فراهم کرده‌اند. از این رو تمهیداتی در ستادی که رهبری به سران قوا برای تشکیل آن دستور داده‌اند، در نظر گرفته شد تا اگر می‌شود برخی پروژه‌های عمرانی را تغییر کاربری داده تا بازده اقتصادی داشته و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری ترغیب شود، به طور مثال اگر کتابخانه ای نیمه کاره باقی مانده مجوزی برای ساخت واحد تجاری به آن داده شود تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری ترغیب شوند. از این رو برای واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی تسهیلات بیشتری در نظر گرفته شده و در این عرصه هم بانک‌ها کمک کرده و هم در بودجه اعتبارات قابل قبولی در نظر گرفته شده تا این اعتبارات پشتیبان تسهیلات بانکی باشند، به طور مثال اگر یک پروژه یکصد میلیارد تومان سرمایه می‌خواهد، و ما در بودجه ۱۰ میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته‌ایم،

وی افزود: طبق مصوبه مجلس قرار است بانک‌ها ۱۰۰ میلیارد تومان را در قالب تسهیلات به سرمایه گذاری بدهند اما چون سود این تسهیلات بالا است، ما آن اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی را به بانک‌ها می‌دهیم تا سود وام پایین بیاید، از این رو سرمایه گذاری که تسهیلات را دریافت می‌کند به جای پرداخت سود ۲۰ درصدی، سود ۱۰ درصدی تسیهلات را پرداخت می‌کند.

حمایت از تقویت بخش صادرات در بودجه سال ۹۸

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: همچنین در بودجه سال آینده در زمینه سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز امکانی فراهم شده است که بخش خصوصی و مردم بتوانند در این عرصه فعالیت کنند، از این رو باید این شرایط فراهم می‌شد که بخش خصوصی اگر ثروت کافی هم ندارد، بتواند سهام‌ها را روی هم گذاشته و سرمایه گذاری کنند. از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت در بودجه ۹۸ حمایت از صادرات بود، زیرا صادرات در شرایط کنونی به صرفه و مفید است، از این رو در بودجه حمایت خوبی از بخش صادرات صورت گرفته است.

افزایش ۳۵ هزار برابر نقدینگی در ۴۵ سال گذشته

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اهمیت و ضرورت کوچک سازی دولت افزود: در شرایط کنونی دو موضوع مهم در کشور وجود دارد که جزو چالش‌های بزرگ است؛ یکی از این دو موضوع حجم بالای نقدینگی در کشور بوده به طوری که براساس آمارها هر ۳ سال حجم نقدی دو برابر می‌شود که این مسئله برای کشور بسیار مضر خواهد بود. همچنین ظرف ۴۵ سال گذشته حجم نقدینگی در کشور ۳۵ هزار برابر شده که این یک هشدار جدی برای کشور است، زیرا این میزان اعتبار هر روز به سمت بازار رفته و موجب تلاطم در آن بخش می‌شود، یعنی یک روز بازار سکه و ارز خراب می‌شود و یک روز این میزان اعتبار به بازارهای دیگر مانند گوشت می‌شود، از این رو اگر برای این مسئله راه حل فنی و اعتباری طراحی نشود، قعطا این مسئله مشکلاتی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

دولت فربه است و همه درآمدها را می‌بلعد

دکتر لاریجانی با اشاره به حجم بزرگ و گسترده دولت افزود: دولت در شرایط کنونی فربه است و تمام درآمدها را می‌برد، به طوری که امروز تمام درآمدها راصرف ۵ میلیون نفر حقوق بگیر، بازنشسته و مستمری بگیر می‌کنیم و در آخر نیز رضایت آنها جلی نمی‌شود، حق هم دارد، زیرا یک معلم با یک و نیم میلیون تومان حقوق نمی‌تواند راحت زندگی کند. حال در شرایط کنونی دولت نیز منابعی برای افزایش این بخش ندارد، البته در بودجه سال ۹۸ اعتبارات قابل توجهی برای تعدیل حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شد، اما این اقدامات راه حل های کوتاه مدت است و عملاً ۹۰ درصد بودجه کشور صرف امور جاری، حقوق‌ها و مستمری‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه دولت تقریباً ۳۱۰ هزار میلیارد تومان برای حقوق و منابع پرداختی مرتبط در نظر گرفته شد، بنابراین با این شرایط بودجه‌ای برای سایر امور باقی نمی‌ماند و عملاً برای بخشی مانند عمران کشور، رقم اعتبار بسیار کمی اختصاص داده می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رفع این کسری‌های اعتباری، اوراق مشارکت نیز منتشر می‌شود، تصریح کرد: انتشار اوراق به معنای آن است که دولت در آینده باید به عنوان بدهی آنها را بپردازد و عملاً اوراق برای دولت تعهد ایجاد می‌کند که این مسیر درستی نیست، از طرف دیگر اینکه رهبر معظم انقلاب فرموند که سران قوا در ۴ ماهه نخست امسال، چالش‌های مهم را از نظر ساختار بودجه اصلاح کنند، به خاطر آن است که بودجه نیازمند جراحی است.

وی افزود: در مورد نقدینگی راه‌های مختلفی وجود دارد، اما اگر مردم احساس کنند که سرمایه شأن ضمن کمک به تولید کشور به سود می‌نشیند، قطعاً از آن استقبال خواهند کرد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی درخصوص عملکرد بانک‌ها و نگاه آنها به مسئله بنگاه داری، افزود: این یک مشکل است و نمی‌توان آن را رد کرد و بانک‌ها مقداری بنگاه داری می‌کنند، ولی مشکل اصلی بانک‌ها خیلی عمق تر از این مسائل است. در شرایط کنونی بانک‌ها مقدار زیادی معوقه دارند که این معوقات بازنمی گردد. حال براساس بررسی‌های صورت گرفته حجم زیادی از این معوقات بانکی از نظر تعداد مربوط به کسانی است که زیر ۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند. به طور مثال فردی یک میلیارد تومان برای کارهای کشاورزی تسهیلات دریافت کرده، اما به دلیل بروز خسارات نتوانسته اقساط خود را پرداخت کند. حال بانک‌ها طبق قرار قبلی از افراد وجه التزام دریافت می‌کنند، این به معنای آن است که بانک‌ها یک ربح مرکب ایجاد می‌کنند، یعنی تمام پولی که داده شده را به همراه سودش با هم جمع زده و از آن بار دیگر سود می‌گیرند. نتیجه این رویکرد آن است که فردی که ۴ میلیارد تومان وام گرفته، باید آن را به میزان ۱۴ میلیارد تومان باز گرداند و باز هم به بانک بدهکار خواهد بود که این مسئله نفس تولید را می‌گیرد.

وی ادامه داد: حال ما در جریان بررسی بودجه سال ۹۸ در مجلس سقفی را قرار دادیم که بر اساس ان افرادی که زیر ۳ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند، اگر تا آذرماه سال ۹۸ معوقات خود را پرداخت کنند، دیگر لازم به پرداخت آن ربح مرکب نبوده، تنها باید سود اولیه را پرداخت کنند، از این رو این مصوبه برای بانک‌ها بسیار خوب بود، زیرا معوقات آنها به سادگی وصول نمی‌شود اما در نهایت شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت و تصمیم گیری در خصوص آن به مجمع تشخیص سپرده شد. اما در مجمع نیز مصوبه رأی کافی نیاورد، بنابراین به نظر من این مصوبه در شرایط فعلی برای کشور خوب و مفید بود و اگر مجمع وقت بیشتری می‌گذاشت، این مسئله به نفع کشور تمام می‌شد. حال در شرایط کنونی نیز باید برای این مسئله و مشکلات راهی پیدا کرد.

۵۰ درصد از حجم تسهیلات به ۱۵ هزار نفر واگذار شده است

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه میزان معوقات و تسهیلات معوقه در کشور حدود ۲۸ میلیون مورد است، گفت: براساس آمارها از میان این تسهیلات گیرندگان ۹۸ درصد زیر ۴ میلیارد تومان بوده اما از نظر رقمی آنهایی که بالای ۵۰ درصد تسهیلات گرفته‌اند حدود ۱۵ هزار نفر هستند، حال می‌شد از این ۱۵ هزار نفر، ربح مرکب دریافت کرد و آن ۲۸ میلیون مورد را تشویق کرد تا پول‌ها را برگردانند. از سوی دیگر تجربه نشان داده بانک‌هایی که تسهیلات قرض الحسنه با سود پایین ارائه می‌کنند، معمولاً معوقه ندارند، از این رو سود زیاد و ربح بانکی هم برای بانک‌ها و هم برای مردم مشکل ایجاد کرده است و مجلس برای علاج آن راهکاری پیدا کرد اما به نتیجه نهایی نرسید، ولی در آینده باید راهی برای آن یافت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قطعاً اگر نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم، این مشکلات در کشور حل خواهد شد. امروز مردم برای دریافت سود پول خود را در بانک‌ها می‌گذارند، حال اگر مردم احساس کنند که می‌توانند با سرمایه گذاری در بخش دیگر سود بیشتری به دست آورند، قطعاً استقال از این حوزه خواهد گرفت و لیلی ندارد در آن زمان مردم با پولشان خودرو یا جنس دیگری بخرند، از این رو آنقدر باشد طرح‌های نیمه تمام را از نظر صرفه اقتصادی مطلوب و سهل کنیم که مردم به سمت آن بیایند. البته کارها و امور دیوانی مشکلاتی را را در این رابطه ایجاد می‌کند که عملاً مردم و سرمایه گذاران خسته می‌شوند، از این رو باید این امور تسهیل شده و برخی مقررات از جلوی پای سرمایه گذاران برداشته شود، البته در شرایط کنونی مقداری از موانع برداشته شده است.

سیاست ایران نباید معطل اروپا شود

رئیس قوه مقننه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره رویکرد و عملکرد اروپایی‌ها در عمل به تعهداتشان در اجرای برجام گفت: قطعاً سیاست کشور ما نباید معطل اروپا شود، از این رو به نظر من مجلس و دولت طبق فرمایشات رهبری باید جهت گیری روشنی را داشته باشند که آن تکیه بر توان و ظرفیت‌های داخل کشور است. از این رو ما ظرفیت‌های بسیاری از جمله نسل جوان و نیروهای متخصص داریم که از این ظرفیت‌ها باید برای تقویت بخش تولید استفاده کنیم. حال دلیل اینکه اروپایی‌ها دست دست می‌کنند، این است که آنها بهانه گرفته‌اند و می‌گویند که شرکت‌های ما وقتی به سمت ایران می آیند، مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفتف البته یک مقدار از این مسائل درست است و آمریکایی‌ها لشگری را برای این مسئله ایجاد کرده‌اند، اما به نظر من اروپایی‌ها به این مسئله توجه خواهند کرد که راه‌ها برای ایران تنها اروپا نیست، یعنی جمهوری اسلامی می‌تواند با کشورهای دیگر راه‌های دیگری را پیدا کند، زیرا ایران کشور کوچکی نیست و ظرفیت‌های بالایی دارد، از این رو آنها اگر به دنبال منافعشان هستند می‌توانند در زمینه‌های مختلف در ایران سرمایه گذاری کنند و قطعاً در صورت ورودن نکردن آنها، دیگر کشورها وارد می‌شوند. بنابراین این‌طور نیست که ما انحصاری به اروپایی‌ها داشته باشیم، کما اینکه در شرایط کنونی ایران با برخی کشورها کار می‌کند و این جنس‌هایی که وارد کشور می‌شود، از کره مریخ نمی آیند بلکه از همان کشورها وارد ایران می‌شود، لذا اروپایی‌ها باید بفهمند که با این مسیر منابعشان لطمه می‌خورد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: البته اروپایی‌ها اقداماتی را صورت داده و موسساتی را به وجود آورده‌اند تا این مؤسسات با ایران کار تجاری کنند و اینها زیر ضربه تحریم قرار نگیرند. از این رو مدل حقوقی این برنامه ایجاد شده و مسئول آن انتخاب و ثبت نیز شده است. حال باید دید که این مدل، برای حرکت جان و قدرت دارد؟ لذا برای ایران تنها مهم این است که ببینند که این مدل و رویکرد می‌تواند کاری کند و نقل و انتقالی صورت دهد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با اقداماتشان مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده‌اند، اما تردید نکنید که شرایط در آینده متفاوت خواهد شد، از این رو آمریکا از ابتدای سال ۹۷ تحریم‌های اولیه را ایجاد کرد و پس از آن تحریم‌های بعدی را در آبان عملاتی کرده و اعلام کردند که ایران ۲۲ بهمن را نخواهد دید و فروش نفت به صفر خواهد رسید، اما ۲۲ بهمن باشکوه‌تر از گذشته برگزار شد و نیات کثیف آنها هیچ وقت تحقق پیدا نکرد و امور ما نفت مان را خوب می‌فروشیم. این مسئله نشان داد که این گونه نیست که اگر آنها اراده کردند، آن مسئله محقق شود، از این رو به نظر من در سال آینده علی رغم اظهارات آنها می‌تواند راه‌هایی را برای سرمایه گذاری فراهم کرد و اطلاع دارم در این عرصه تحرکاتی به وجود آمده و انشاالله کشور از این مرحله عبور خواهد کرد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوالی در رابطه با رویکرد اسلام هراسانه برخی از کشورهای اروپایی گفت: اصولاً این کشورها علی رغم ادعاهایشان درباره حمایت از حقوق بشر، خارج از دین و مذهب افراد، عملاً نسبت به آئین خودشان توجه بسیاری دارند. مثلاً کشور ترکیه بیش از ۲۵ سال است که به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا بوده، از این رو اروپایی‌ها در گام نخست گفتند که ترکیه باید ضوابط اقتصادی ما را رعایت کند که این امر محقق شد، اما پس از تمام این اقدامات عضویت ترکیه پذیرفته نشده است، زیرا بافت ترکیه مسلمان بوده و آنها نمی‌خواهند هویت خویش را تغییر دهند. اروپایی‌ها حتی نسبت به ورود مهاجران به کشورهایشان نیز حساس هستند، از این رو این کشورها به دنبال آن هستند که هراسی نسبت به مسائل اسلامی ایجاد کنند تا به اهدافشان برسند، وگرنه چطور می‌خواهند میان مردم خود را برای ممانعت از مهاجران مسلمان توجیه کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این اقدامات و مسائل در منطقه ما نیز ایران هراسی را ایجاد کرده‌اند تا از این طریق دزدی و چپاول اموال این کشورها صورت گیرد. این بدان معناست که آنها یک نگرانی و نزاع تصنعی در منطقه ایجاد می‌کنند تا از کشورها پول گرفته و سلاح بفروشند و تاکنون نیز خوب چپاول کرده و کشورهای منطقه نیز فریب خورده‌اند، حال این سوال مطرح است که آیا می‌توانند در آینده نیز این مسیر را ادامه دهند؟ در پاسخ باید گفت که به دلایل مختلف مشخص نیست که بتوانند به این نحو ادامه دهند، زیرا شرایط تغییر کرده است. به طور مثال شرایط امروز کشور فرانسه چالش بسیار عمیقی است و مردم نسبت به تبعیض‌ها اعتراض دارند، در شرایط کنونی مردم با یکدیگر ارتباط داشته و دستگاه‌های دولتی دیگر آنقدر تسلط ندارند، بنابراین نوع تبعیض دیگر خیلی مورد پسند نیست، بنابراین این مسیر راه همواری برای آنها نیست و قطعاً به تدریج اذهان عمومی روشن می‌شوند.

اقدامات انجام شده برای مقابله با خشکسالی استان قم

رئیس قوه مقننه کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای مقابله با خشکسالی در استان قم و مقابله با معضل ریزگردها در منطقه گفت: خوشبختانه امسال وضعیت بارندگی بسیار بهتر از سال‌های گذشته بود، البته یکی از اقدامات و راه‌ها برای مقابله با مسئله کم آبی و خشکسالی، موضوع توسعه آبخیزداری است، از این رو یکی از دلایلی که امروز در منطقه ما بحران سیل رخ نمی‌دهد، به این دلیل است که چند سال پیش در بالادست پروژه‌های آبخیزداری اجرایی شده است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه به طور حتم آبرسانی به روستاهای قم به صورت جدی پیگیری می‌شود، گفت: خوشبختانه با راه اندازی سد کوچری، آبرسانی به روستاها در حال انجام است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته پروژه گازرسانی به روستاهای قم نیز در سال ۹۸ به پایان می‌رسد. از طرف دیگر در بحث مقابله و مهار ریزگردها علاوه بر اعتبارات دولتی، بودجه مناسبی نیز از صندوق توسعه ملی برای این امر در نظر گرفته شده است تا زمینه گردوغبار از بین برود.

تخصیص اعتبارات برای مقابله با ریزگردها از صندوق توسعه ملی

وی ادامه داد: خوشبختانه اقدامات خوبی در استان قم صورت گرفته که در اینجا باید از استانداران قبلی و فعلی در این رابط تشکر کنم، از طرف دیگر با توجه به اهمیت حفظ فضای سبز در استان قم و بخاطر کم بودن تعداد باغات در این شهر، توصیه کردیم که این مناطق باید حفاظت شود تا یک فضای تنفسی برای شهر باقی بماند، لذا این باغ‌ها از بافت اصلی شهر جدا شد تا کسی حق تغییر کاربری نداشته باشد، بنابراین باغات قم در شرایط فعلی در حال تبدیل شدن به بوستان هستند و امروز تعداد بوستان‌ها افزایش یافته و رینگ شهر هم برای مقابله با گردوغبار درختکاری می‌شود.

اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار جهت اشتغالزایی در روستاها

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای دریاچه نمک قم تصریح کرد: درباره دریاچه نمک قم منازعه‌ای میان وزارت صنعت، کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهره بردار ایجاد شده، از این رو جلساتی برای رفع این مشکلات برگزار شد و خوشبختانه مشکلات مربوطه رفع گردید. از طرف دیگر برای بخش کشاورزی قم نیز کارهای مختلف صورت گرفته که یکی از این اقدامات اجرای پروژه تغییر الگوی کشت است. از سوی دیگر در شرایط کنونی روستاها صرفاً با شغل کشاورزی نمی‌توانند چرخه اقتصادی مطلوب داشته باشند، بنابراین جوانان مجبور به مهاجرت می‌شوند، حال اگر صنایع جانبی در کنار روستاها ایجاد شود، روستاییان هم کشاورزی کرده و هم در کارخانه‌ها کار می‌کنند، از این رو مجلس شورای اسلامی برای تحقق این امر با اذن رهبری اعتباری بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در نظر گرفت و این اعتبار را به سیستم بانکی تزریق کردیم و بانک‌ها تسهیلات مربوطه را با سود ۴ درصد به روستاییان ارائه می‌کنند و آنها می‌توانند با استفاده از این تسهیلات در بخش‌های مختلف صنعتی مانند صنایع بسته بندی، صنایع دارویی، صنایع گردشگری حتی کشاورزی و مرغداری فعالیت کنند، البته این کار در قم آغاز شده و اگر اقدامات نتیجه داده و ارزیابی‌ها مثبت باشند، می‌توان آن را ادامه داد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: البته قم شهری فرهنگی است، اما وجوه و جوانب بسیاری از جمله وجهه صنعتی دارد. مثلاً کارخانه کفش قم یک برند بزرگ و بسیار معروف است و تولیدات آن صادر می‌شود، همچنین دامداری و مرغداری در قم به صورت وسیع انجام می‌شود، البته مرغداران در چند سال اخیر درگیر مشکلاتی بوده‌اند که خوشبختانه این مشکلات حل شد، لذا وجه صنعتی، دامداری و کشاورزی قم نه تنها ضعیف نبوده، بلکه بسیار بزرگ و در حال گسترش است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درخصوص روند تخصیص حقابه به استان قم گفت: خوشبختانه در شرایط کنونی در بحث تأمین آب شرب مشکلی نداریم و در سال‌های گذشته با دستور رهبر معظم انقلاب کار ماندگاری صورت گرفت و مشکل کم آبی حل شد. البته در شرایط کنونی کشاورزان در کل کشور برای تأمین آب کشاورزی دچار مشکلاتی هستند و حل آن یک تصمیم بزرگ‌تر می‌خواهد، بنابراین اقدام بزرگی آغاز شده مبنی بر اینکه از دریای عمان آب را شیرین کرده و آن را به فلات داخلی کشور انتقال دهیم که این مهم دارای دو وجه آب شرب و آب مورد نیاز صنایع است. ما نیز به دنبال آن هستیم که طبق قانون برنامه ششم سرمایه گذاری در این بخش را افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: پروژه انتقال آب از دریای عمان جز بخش‌هایی است که بخش خصوصی می‌تواند در آن به خوبی سرمایه گذاری کند و دولت براساس قانون آب تولید خریداری خواهد کرد. از طرف دیگر درخصوص مشکل کمبود آب در بخش کشاورزی استان قم نیز بهترین راه حل این است که از آب موجود به صورت بهینه استفاده شود، زیرا خشکسالی در کشور عام و گسترده است و منابعی در نقاط دیگر برای انتقال وجود ندارد.

دکتر لاریجانی گفت: در شرایط کنونی برای اجرای پروژه‌های آبیاری نوین و تحت فشار، براساس قانون دولت باید ۹۰ درصد از اعتبار مورد نیاز جهت اجرای پروژه را پرداخت کند و ما نیز در بودجه، اعتباراتی را در نظر گرفته‌ایم، از این رو اگر کشاورزان به جای آنکه یونجه کاری را به روش غرق‌آبی انجام دهند به صورت آبیاری تحت فشار اجرایی کنند، این مسئله در کاهش مصرف آب بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

استثنای برخی صنوف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در آینده نزدیک

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات صورت گرفته برای کاهش مشکلات صنایع قم گفت: در شرایط کنونی موضوعاتی مانند سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، مالیات بر ارزش افزوده و چگونگی تخصیص آن دارای اهمیت است، البته آن چیزی که در جلسه سران قوا بحث شد که اختیاراتی به وزارت اقتصاد داده شود تا این امور را با تشخیص خودشان تقسیط کنند، از این رو در قم نیز اطلاع دارم که مدیرکل دارایی این مسئله را کاملاً درک کرده و با صنعتگران همراهی می‌کند تا فشار به آنها وارد نشود، البته مالیات را برای اداره کشور باید دریافت کرد، اما لازم نیست که برای گرفتن آن به صنعتگران فشار آورد. از طرف دیگر خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در لایحه‌ای موضوع مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کرده و بعد از تعطیلات نوروزی، این لایحه در دستور کار قرار خواهد گرفت. براساس این لایحه برخی از صنوف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند شد و در این عرصه تسهیلاتی در نظر گرفته شده تا روش کار مالیات بر ارزش افزوده تغییر کند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای اجرای پروژه‌های منوریل، مترو و فرودگاه قم گفت: پروژه منوریل از سال‌های پیش شروع شد و شاید مدیران می‌توانستند این پروژه را با روش‌های بهتری انجام دهند، البته در آن زمان هم برای اجرای این پروژه مناقشه وجود داشت، در هر صورت سرمایه گذاری در این عرصه انجام شده و نمی‌شود آن را از بین برد و باید از این پروژه استفاده کرد. همچنین برای تکمیل پروژه منوریل مشکلاتی وجود داشت، زیرا قرار بودن منوریل تا منطقه پردیسان امتداد داشته باشد و از آن طرف به سمت فرودگاه برود، از این رو اگر محقق شده و واگن‌های آن تأمین می‌شد، تا حدودی مفید بود. البته منوریل حجم زیادی از مسافران را جابجا نمی‌کند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: یکی دیگر از مباحث در این حوزه این بود که دولت با اجرای خط A متروی قم موافقت کرد، اما اجرای خط B این پروژه را نپذیرفت و اعلام کرد به دلیل اجرای پروژه منوریل، عملیات خط B مترو مورد موافقت قرار نگرفته است. این در حالی است که منوریل کشش زیادی برای جابجایی مسافر نداشته و حالت فانتزی دارد و تا اتمام این پروژه زمان طولانی پیش رو است، از این رو این مسئله جدا از اجرای پروژه مترو است، بنابراین در آن زمان شهردار محترم قم این موضوع را پیگیری کرده و ما سازمان برنامه را متقاعد کردیم که خط B متروی قم نیز اجرایی شده و آنها این مسئله را مصوب کردند.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر اجرای پروژه منوریل نیز به علت بروز برخی مشکلات متوقف شد و برای اجرا و توسعه آن به سمت منطقه پردیسان منابع اعتبار زیادی را می‌طلبید، بنابراین اگر منوریل با همین وضع موجود نیز استفاده شود، خوب است، از این طی جلساتی مقرر شد که این پروژه تا حرم حضرت معصومه (س) عملیاتی شود که سرانجام این تصمیم نهایی شده و پروژه در حال پیگیری است. البته برای این پروژه تعدادی واگن خریداری شده، اما باید واگن‌های اصلی تولید شود و امروز این پروژه درگیر مسائلی مانند تأمین اعتبارات است.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: اخیراً شنیده‌ام که برای تأمین واگن‌های متروی تهران-قم و کلانشهرها بحث‌های جدی مطرح شده و در هم اکنون وزیر اقتصاد در حال پیگیری این موضوع است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اجرای پروژه فرودگاه شهر قم گفت: در بحث فرودگاه قم از ابتدا اختلاف نظرهایی وجود داشت و این مسئله مطرح می‌شد که آیا قم نیاز به فرودگاه دارد، در این خصوص من معتقد بودم که شهر قم فرودگاه می‌خواهد و علت آن این بود که فرودگاه برای این شهر یک مسئله و کار تفننی نیست، بلکه زائرپذیری بالایی دارد و خیلی از زائران از جمله زائران عراقی تنها به قصد زیارت به دو شهر مشهد و قم سفر می‌کنند، از این رو جمعیت زیادی می‌تواند از فرودگاه قم استفاده کند.

وی بیان کرد: پروسه اجرای فرودگاه قم تا رسیدن به مرحله تصمیم گیری بسیار کار شاقّ و دشواری بود، مثلاً یکی از موانع بحث تأیید پروژه توسط وزارت راه و شهرسازی بود، از این رو وزیر سابق آن را پذیرفت، اما وزیر فعلی مسائلی را برای اجرای آن مطرح کرد، اما سرانجام وی با این مسئله موافقت کرد. یکی دیگر از مسائل سر راه اجرای پروژه فرودگاه قم، موضوع پرواز و فرودگاه بود که این مسئله نیاز به تأیید و نظر موافق ستاد فرماندهی کل قوا داشت که خوشبختانه نظر موافق آنها نیز جلب شد. مرحله بعدی این بود که چه کسی می‌خواهد این طرح را اجرایی کند، زیرا دولت بودجه نداشت، از این رو استاندار سابق اعلام کرد که بخش خصوصی برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده است و در این عرصه قراردادی منعقد شد، اما این پروژه به درستی مورد اجرا قرار نگرفت و بعد از مدتی مشخص شد که سرمایه عده‌ای از افراد گرفته شده تا به آنها مغازه داده شود، اما این موضوع با مشکلاتی روبرو شد. در نهایت بعد از بحث‌های بسیار زیاد؛ تصمیم به اجرای دوباره پروژه گرفته شد، حال احتیاج به منابعی بود تا پول‌ها و سرمایه گذاری‌های آن افراد تسویه شود، از این رو با سازمان برنامه و بودجه مکاتباتی صورت گرفته تا با اختصاص اعتباری حدود ۵۰ میلیارد تومان به شهرداری، بدهی به آن افراد تسویه شود.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: یکی دیگر از مباحث پروژه فرودگاه قم این بود که این پروژه را به منطقه ویژه سلفچگان ملحق کنیم تا با الحاق فرودگاه و تأمین خط ریلی، این منطقه یک منطقه برجسته شود، بنابراین این موضوع نیز با آقای بانک در میان گذاشته شد و آنها اعلام آمادگی کردند. البته به نظر می‌رسد که یک سرمایه گذاری دیگر نیز در حال فراهم شدن است، از این رو ما از بانک پاسارگاد که بیمارستان هزار تختخوابی پردیسان را اجرایی کرده و این بیمارستان معتبر می‌تواند یک مرکزیت برای کل ایران باشد، خواستیم که اگر می‌تواند در پروژه فرودگاه هم سرمایه گذاری کند که اجمالاً این پیشنهاد مورد قبول آنها قرار گرفت. در حال حاضر موانع انجام این پروژه رفع شده است و در این عرصه استاندار سابق و مدیرکل دادگستری استان قم کمک زیادی کردند.

نرخ ارز باید پایین‌تر از قیمت فعلی باشد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در سال ۹۷ شاهد حضور کمتر شما در قم بوده‌ایم، آیا این مسئله علتی داشت؟، گفت: من به شهر قم تردد داشتم ولی قبول دارم که به حجم گذشته نبوده و از این جهت از مردم عذرخواهی می‌کنم، علت این مسئله آن بود که از ابتدای سال ۹۷ گرفتاری‌هایی در عرصه کشور پشت سر هم ایجاد شد، به طوری که در اردیبهشت ماه رئیس جمهور آمریکا کاری کرد که یک مقداری چالش اقتصادی در کشور ایجاد شد که بعد از آن هم ناآرامی‌هایی به وجود آمد، از این رو این مسائل مقداری زمان برد تا کشور سازمان یابد، زیرا کشور آمادگی برای چنین شوکی نداشت. در این رابطه حجم بسیار زیادی جلسه و نشست برگزار شد تا امور ساماندهی شده و مشخص شود که در بحث ارز بانک‌ها چگونه می‌توانند این حوزه را مدیریت کنند. در آن دوران، دولت پیشنهاد اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را ارائه کرد که بعداً مشخص شد این استراتژی ممکن نیست. مجلس نیز در این رابطه نظراتی داشت و پس از آن نیز رهبر معظم انقلاب هیأت سران قوا را تعیین کردند و در این مدت جلسات بسیاری برگزار شد تا بازار ارز مقداری سکون یابد. البته به نظر من هنوز نرخ ارز باید پایین‌تر بیاید و وضع موجود هم محل مستقری نیست.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بررسی این مسائل زمان بسیاری برد، تا تعیین شود که سیستم بانکی چگونه نظارت‌هایی داشته باشد و چگونه با دلالان ارز برخورد کند و در نهایت مجموعه‌ای از اقدامات تصمیم گیری شد، از طرف دیگر در آن ایام ناآرامی‌هایی به وجود آمد که خود آنها نیز مقداری وقت برد. در آبان ماه سال جاری نیز اقدامات دیگری از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفت، البته ما آماده بودیم و آمادگی ما مانع از بروز شوک در بازار شد و قطعاً این مسئله نتیجه برگزاری جلسات متعدد بود. همچنین در ایام ۲۲ بهمن نیز مراقبت‌هایی نیاز بود و همه اینها دست به دست هم داد تا نتوانم به محضر ملت شریف قم شرفیاب شوم و عرض ارادت کنم. لکن من افرادی را در مجلس گذاشته بودم که اختصاصاً مسائل و مشکلات قم را پیگیری کنند و مستمراً می‌گفتم که مثلاً شهردار قم این مشکل را در سازمان برنامه دارد و این افراد مسائل را پیگیری می‌کردند و اگر لازم بود من با سازمان مربوطه صحبت می‌کردم.

مجموعه اقدامات و اعتبارات قانون بودجه ۹۸ برای توسعه استان قم

رئیس قوه مقننه با اشاره به مصوبه‌های اخیر مجلس برای توسعه استان قم توضیح داد: اختصاص اعتبار ۶ میلیارد تومانی برای پارک علم و فناوری قم، اختصاص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی برای پردیس فارابی دانشگاه تهران قم، اختصاص اعتبار ۱۸.۷ میلیارد تومانی برای دانشگاه صنعتی قم، اختصاص اعتبار ۲۱ میلیارد تومانی برای بزرگراه کاشان- مشهد اردهال، اختصاص اعتبار ۶ میلیارد تومانی برای پروژه ساوه-سلفچگان-گرمسار، اختصاص اعتبار ۱۳ میلیارد تومانی برای احداث پروژه کمربندی آران و بیدگل- کاشان و اتصال آن به جاده قم به گرمسار، اختصاص اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای احداث جاده قم-کهک، اختصاص اعتبار ۱۳ میلیارد تومانی برای اجرای پروژه تأسیسات فاضلاب شهر قم، اختصاص اعتبار ۵ میلیارد تومانی برای تأمین فضای آموزشی و کمک آموزشی پردیس فارابی تهران قم، اختصاص اعتبار ۲ میلیارد تومانی برای تأمین فضای پژوهشی فناوری پارک علم و فناوری، اختصاص اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی برای توسعه خدمات زیارتی در مشهد، قم و شیراز، اختصاص اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی برای کل بودجه عمرانی قم، اختصاص اعتبار ۲۴.۵ میلیارد تومانی از اعتبارات موضوع ۲۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده جهت توسعه اماکن ورزشی، اختصاص اعتبار برای بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی حضرت زهرا (س)، اختصاص اعتبار برای احداث دانشکده پزشکی استان قم، اختصاص اعتبار برای اجرای پروژه و رفع برخی نیازهای بلوار پیامبر اعظم (ص)، انتشار و اختصاص اوراق برای اجرای خطوط مترو، در نظر گرفتن اعتبار ۶۳۰ میلیون دلاری از محل فاینانس برای خرید تجهیزات مورد نیاز خط مترو، در نظر گرفتن اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی از محل فروش اوراق مشارکت برای مترو، افزایش اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی بودجه جامعه المصطفی، افزایش اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی بودجه حوزه خواهران، ایجاد شعبه کتابخانه ملی در شهر قم، برگزاری جلسه با شهرداری و تاکسیرانی برای حل مشکلات اسنپ قم، پیگیری و انجام تأمین ۲۵ درصد قرارداد فاینس چین جهت تأمین واگن و انجام تغییر پروژه تغییر قطار شهری از اقدامات صورت گرفته برای توسعه استان قم بوده است.

وی ادامه داد: یکی از مسائل دیگر موضوع پرداخت مطالبات شهرداری از دولت بود که این رقم بسیار بزرگ و قابل توجه بود که با کمک‌های صورت گرفته اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد تومان برای رفع بخشی از این مشکل تأمین شد، زیرا این مسئله عملاً نفس شهرداری‌ها را گرفته بود. از طرف دیگر استفاده از ظرفیت خیرین و کمک‌های وزارت بهداشت برای اجرا و تکمیل پروژه‌های بیمارستانی در استان قم یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته بوده است. همچنین برای بخش فرهنگی که در لایحه دولت اعتبارات ضعیف در نظر گرفته شده بود، خوشبختانه در مجلس اعتبارات در بودجه افزوده شد.

نماینده مردم قم در خانه ملت ادامه داد: همچنین اجرای دو پروژه بیمارستان توسط حضرات آیات وحید خراسانی و سیستانی از دیگر اقدامات توسعه‌ای محسوب می‌شود که در اینجا باید از همکاری‌ها و مساعدت‌های شهرداری تشکر کنم. همچنین صنایع کفش ماشینی قم درگیر برخی مشکلات از جمله مشکلات ارزی بوده است که این موضوع از طریق بانک مرکزی حل شد. یکی دیگر از مسائل، مشکل اراضی کوی گلستان منطقه دستجرد قم، اختصاص بودجه برای فاضلاب قم، حل مشکلات بانکی اتحادیه بافندگان و صادرکنندگان فرش دستباف، حل مشکلات بانکی شرکت تعاونی کشاورزی و مرغداران، و مشکل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان قم بود که آنها نیز پیگیری و حل و فصل شد.

دکتر لاریجانی گفت: یکی دیگر از موارد موضوع اتصال راه آهن به منطقه ویژه سلفچگان بود که در این رابطه با وزیر راه مکاتباتی صورت گرفت. یکی از نکات قابل توجه این است که تقریباً بودجه‌ها به صورت ۱۰۰ درصد تخصیص داده نمی‌شود، ولی در مورد اعتبارات عمرانی قطار شهری قم، اعتبارات به صورت ۱۰۰ درصد محقق و حتی ۲۰ میلیارد تومان بودجه اضافه‌تر پرداخت شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی می بی نم که روزنامه‌ها، رادیو و تلویزیون یک مقدار نگرانی در جامعه ایجاد می‌کنند که مثلاً سال آینده سال سختی است، حال من خودم که با افراد صاحب نظر دولتی در ارتباط هستم و اطلاعاتم از آنها کمتر نیست؛ وجه عقلایی برای اینکه سال آینده را تیره و تار نشان می‌دهند، نمی بی نم.

وی ادامه داد: نمی‌خواهم بلاجهت مسئله‌ای را با مردم درمیان بگذارم، البته ممکن است سختی‌هایی وجود داشته باشد، ولی فکر می‌کنم که ظرفیت ایران برای کار زیاد است.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: چرا برای سال آینده تفعل بد می زنید؟ زیرا سازمانمان بهتر از گذشته شده و قوی‌تر عمل می‌کند. من فکر می‌کنم که ایرانی‌ها انسان‌های باهوش و سختکوشی هستند و از این مسائل عبور می‌کنند و در این عرصه رهبر معظم انقلاب نیز فرموده‌اند که این موضوع یک مصافی است که آمریکا نمی‌تواند آن را به تنهایی جلو ببرد.

القای یأس در کشور واقعی نیست

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: من چون سابقه کار با کشورهای غربی در مسائل هسته‌ای را دارم، می دانم که آنها گاهی یک ژست می‌گیرند تا روحیات را برهم بریزند، از این رو ما باید این را بفهمیم، البته مقابله با این مسئله کار و آرایش دیگری می‌خواهد.

وی تصریح کرد: نمی‌گوییم نقایصی در این رابطه نیست، ولی یکی از موضوعات مهم در مجلس این بود که آیا منبع ۱۴ میلیارد دلاری در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی درست به دست مردم می‌رسد؟ حال این سوال پیش می‌آید که چرا این مکانیزم نباید تغییر کند؟ از این رو می‌توان به تدریج و آرام آرام این ساختارها را تغییر داد، لذا القای یأس در کشور واقعی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در کشور بی مشکل نیستیم، اما آیا این مشکلات راه حلی ندارد؟ من می گویم که این موضوعات کاملاً راه حل دارد، اما باید ساماندهی کرد و آن را به نتیجه رساند، لذا سال آینده سال حل این مشکلات خواهد بود.

کد خبر 4572348

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha