اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت

اسماعیل شفیعی سروستانی گفت: در کتاب «خیر البریه» که توسط عبدالرحیم مبارک نگاشته شده، اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت بیان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، «بهترین آفریده خداوند» ترجمه روان کتاب «خیر البریه» است که به تازگی از سوی مؤسّسه فرهنگی هنری موعود عصر (عج) به چاپ رسیده است. «عبدالرّحیم مبارک» مناقب امیرمؤمنان علی (ع) را از گوشه گوشه کتب اهل سنّت جمع آوری کرده و این کتاب را تدوین نموده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی، مدیر مؤسسه فرهنگی موعود عصر در این باره به مهر گفت: بر اهل معرفت پوشیده نیست که تولد بسیاری از آثار، خارج از اراده ما آدمیان اتفاق می‌افتد و از حکمت آن کاملاً بی اطلاع هستیم. مقدماتی خارج از اراده ما برای ترجمه، تدوین و نشر یکی از آثار زیبای ارائه شده پیرامون خصال و صفات حضرت مولی الموحدین علی بن ابیطالب (ع) فراهم آمد. یکی دو سال پیش به مشهد دعوت شده بودم برای شرکت در نشستی به مناسبت میلاد مبارک علی بن موسی الرضا (ع) و کتاب «خیر البریه» به زبان عربی به دستم رسید. وقتی این کتاب را مطالعه کردم متوجه شدم که با اثر شگفتی رو به رو هستم.

مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه فرهنگی موعود افزود: در کتاب «خیر البریه» که توسط عبدالرحیم مبارک نگاشته شده، اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت بیان شده است. کتاب مفصلی است که حاصل ۷ سال تلاش و مجاهدت این نویسنده شریف اهل ولایت است. عبدالرحیم مبارک حاصل ۷ سال تلاش خود برای شناسایی و گردآوری خصال و صفات علی (ع) که در میان بزرگان اهل سنت مندرج است را در این کتاب گرد آورده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی سپس گفت: نکته زیبا و جالب این بود که بخت این کتاب به نحو شگفتی به ماه رجب گره خورده بود. از طرفی در مقدمه‌ای که ناشر عربی این کتاب نوشته است ماه رجب را به عنوان زمانی که این کتاب به زبان عربی منتشر شده اعلام می‌کند. از طرفی نسخه فارسی ترجمه و تحقیق شده این کتاب هم در ماه رجب به انجام رسید.

وی اضافه کرد: عنوان «بهترین آفریده خداوند» را برای ترجمه این اثر انتخاب کرده ایم که ترجمه روان همان عبارت «خیر البریه» است. در آیه مبارکه آمده: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ». این آیه مبارکه از سوره بینه بیان می‌کند که پیامبر عظیم الشأن اسلام خطاب به علی (ع) فرمود: یا علی! تو و شیعیان تو در روز قیامت راضی و مرضی هستید و دشمن تو با حالت غضب و حالتی که بر گردن او غل و زنجیر قرار دارد می‌آید. به عبارتی رسول خدا (ص) در ترجمه و تفسیر این آیه مبارکه که در آن جا فرموده بود: أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ، علی (ع) و شیعیان او را به عنوان بهترین آفریده‌های خداوند منظور کرده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی افزود: ترجمه و تحقیق مفصلی برای کتاب «خیر البریه» توسط عزیزان ما در واحد پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر اتفاق افتاد و به سرعت و به روانی کتاب به زبان فارسی برگردانده شد و در ماه رجب در حالی که مقدمات این کتاب را فراهم می‌کردیم نگران بودیم که شاید به ۱۳ هم ماه رجب نرسد، اما پس از آن که تدوین و صفحه آرایی تمام شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط عزیزان مان در بخش بررسی کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفت که خلاف آمد عادت بود. چرا که معمولاً صدور مجوز چند روز به درازا می‌کشد. باقی مراحل کار نیز به سرعت صورت پذیرفت و ۲ روز مانده به شب میلاد حضرت علی بن ابیطالب (ع) این کتاب با عنوان «بهترین آفریده خداوند» در ۷۱۵ صفحه ارائه شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نکته بسیار زیبا این که این کتاب، گفتارها و فصول متعددی را شامل می‌شود که به طور خاص ویژگی‌ها و شایستگی‌های علی (ع) را نشان می‌دهد که الطاف ویژه الهی درباره ایشان به نحو خاص محقق شده است. به عبارتی بیان الطاف الهیه ای را دارد که از آسمان غیب بر جسم و جان علی (ع) نازل شده است. همچنین در فصل‌هایی از این کتاب خصال متعدد علی (ع) برشمرده می‌شود، شباهت‌هایی که ایشان به انبیا و اولیا داشته اند، همچنین اشارات متعددی درباره جهازات و مقامات این امام عالی مقام در عوالم بالا.

اسماعیل شفیعی سروستانی در پایان عنوان کرد: مهم‌ترین ویژگی این کتاب این است که محقق محترم برای نگارش این کتاب تنها و تنها به منابع دست اول علما و دانشمندان اهل سنت مراجعه کرده است و عجیب آن است که وقتی شخصی از شیعیان علی (ع) این اثر را می‌خواند در عجب می‌ماند که چگونه این توصیفات زیبا از اولین امام شیعیان توسط دانشمندان، علما و منابع اهل سنت بیان شده و مورد تمجید قرار گرفته است. مؤسسه فرهنگی موعود این کتاب را در این ماه عزیز به ساحت مقدس علی (ع) تقدیم و هدیه کرده است و امید می‌رود که به احسن وجه مقبول طبع این امام لطیف والا مقام قرار بگیرد و همه عزیزان مؤثر در خلق این اثر را مشمول توجه و نگاهی از سوی آن امام عزیز بکند.

کد خبر 4572658

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha