اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی برای سیل‌زدگان

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات از فعالیت‌های این سازمان برای کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده و تامین آرامش روحی آنان خبر داد.

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات در تشریح جزئیات سفر رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به مناطق سیل‌زده کشور، به خبرنگار مهر گفت: بعد از اینکه این حادثه اتفاق افتاد، حجت‌الاسلام قمی با هماهنگی دفتر مقام معظم رهبری به منطقه آمدند که بازدیدی از مناطق سیل زده داشته باشند و گزارشی از آنچه اتفاق افتاده را تهیه کنند و بررسی کنند که خود سازمان تبلیغات به لحاظ آرامش روحی و روانی مردم سیل زده چه کاری می‌تواند انجام دهد.

سید محمد دهنوی افزود: سفر ایشان از منطقه غرب استان گلستان در «گمیشان» که خطرناک‌ترین منطقه حادثه دیده هم بود، شروع شد. شرکت در جلسه مدیریت بحران و بازدید از نقاط مهم و حساسی که دچار بحران شده بود و تا چند روز آینده هم هنوز خطر بحران را درآنجا داریم بخشی از برنامه‌های ایشان بود. بعد به سمت منطقه شرق استان گلستان حرکت کردند. از همان مسیر «اینچه برون» که شمالی ترین جاده استان هم هست گذشتند تا از نقاط حساس مسیر آب بازدید داشته باشند و برسند به منطقه شرق استان که شهر گنبد کاووس بود.

وی در تشریح بازدید رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از گنبدکاووس نیز گفت: در ابتدای ورودشان به شهر گنبد بازدیدی از مناطق سیل زده داشتند. از محله مدرسین که در گنبد معروف به افغان آباد است و محل سکونت افاغنه است و محله‌های دیگری در شهر گنبد بازدید کردند، از نزدیک با مردم گفتگو کردند، وضعیت سیل را بررسی کردند و در انتها در جلسه مدیریت بحران شورای مدیران شهر گنبد کاووس حاضر شدند، اقداماتی که افتاده بود را شنیدند و مقرر شد گزارش مدونی را مجموعه استان آماده کنند و به حاج آقا برسانند برای اینکه این گزارش را تحویل دهند و اقداماتی انجام شود.

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات ادامه داد: آنچه که توسط خود سازمان و برای آرامش روحی و روانی مردم اتفاق افتاد یکی از مصوبات سفر این بود که برای استان‌ها، یک ستاد متمرکز در سازمان تبلیغات برای آرامش روحی و روانی مردم آسیب دیده تشکیل شود.برای مردم استان مازندران و گلستان، دو اتفاق را قرار شد رقم بزنیم. اتفاق اول تعداد کثیری از طلبه‌هایی که امکان حضور در مناطق را دارند بیایند اینجا تا از مشاوره‌های آنان استفاده شود. به هر حال مردم به لحاظ روحی و روانی خیلی آسیب دیده‌اند، مردم منتظر عید بودند، خانه‌های خود را تمیز کرده بودند و در واقع ترتیب برنامه‌های سال تحویل را داشتند. این حادثه خیلی از لحاظ روحی و روانی روی مردم تأثیر منفی گذاشته است بنابراین یک بخش این بود که تعدادی از طلبه‌ها در بخش مستقر شوند و مشاوره داشته باشند. حوزه بازی و سرگرمی، حوزه کودک و نوجوان راه اندازی کنند. برنامه‌هایی مانند پخش فیلم و … داشته باشند. برای کوچک‌ترها، مهدکودک راه اندازی کنند. مراسم مذهبی برگزار کنند، بخش اعظم مناطق آسیب دیده اهل سنت هستند و برای آن‌ها برنامه‌های ویژه قرآنی داشته باشند.

دهنوی افزود: در بخش دوم که مأموریت غیر مستقیم حضور طلبه‌ها و طلاب تبلیغی در مناطق است، مقرر شد یک بخشی از مناطق را برای هر محله یک روحانی مستقر کنیم که این روحانیون ضمن ارتباط با مردم، مأموریت اصلی و ویژه‌ای که داشته باشند ایجاد فهرستی است از نیازمندی‌ها اعم از آنچه باید ایجاد و ساخته شود و آنچه باید تعمیر و بهسازی شود. اقداماتی مانند ساخت و ساز، بهسازی، برق‌کشی، لوله‌کشی و مجموعه مختلف اقداماتی که باید صورت گیرد. تک تک منازل را با همکاری گروه‌های جهادی یک لیست اولیه احصاء شود و کمک کنند از طریق نیروهای جهادی، پاکسازی فعلی مناطق انجام شود. یک بستری فراهم شود برای توزیع اقلام و کالاهایی که از طریق شبکه سازمان تبلیغات و مساجد و ستادهای نمازجمعه در سراسر کشور توسط روحانیون می‌شود جمع آوری کرد و این شبکه مردمی به دست مردم برسد. در بحث توزیع غذای گرم و خشکبار نیز فعال شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اتفاقاتی که افتاده این بوده که ما برای سه شهر بندر ترکمن به نمایندگی از گمیشان، چون شهر گمیشان از لحاظ دسترسی‌های آن محدود شده ومردم به خارج از شهر کوچ داده شده و مهاجرت کرده‌اند، چند محیط خوب را در بندر ترکمن برای مردم گمیشان ترتیب دادیم. در شهر بندر ترکمن به نمایندگی از گمیشان، در شهر آق قلا و در شهر گنبد کاووس سه قرارگاه مردمی- تبلیغی شکل گرفته که یک روحانی مستقر در این شهرهاست و ذیل هر کدام بین ۸ تا ۱۵ پایگاه محله‌ای که آسیب دیده بودند، هر روحانی متولی یکی از این محله‌ها شده است.

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات تاکید کرد: یک سری طلبه‌ها مشغول پاکسازی و بهسازی معابر و منازل هستند و کار با سرعت خوب پیش می‌رود. یک تعدادی از طلبه‌ها از سراسر کشور از خراسان، سمنان و مجموعه‌ای از طلبه‌ها از مشهد و قم تماس گرفتند و برای حضور اعلام آمادگی کردند. سیستم سازماندهی این گروه‌های جهادی الان میسر شده و امکان دسترسی نقطه‌ای وجود دارد.

دهنوی افزود: لیست اقلام و نیازمندی‌ها که یکی از ضرورت‌های جدی بعد از حادثه است، انشاالله به سرعت در منطقه گنبد تکمیل خواهد شد. دو قرارگاه دیگر چون هنوز آب به طور کامل فروکش نکرده است، نمی‌توان تخمین دقیقی از وضعیت آنها داشته باشیم. بنابراین از روز دوشنبه وارد فاز جدیدی در قرارگاه سمت غرب استان می شویم. در قرارگاه سمت شرق گنبد کاووس هم انشاالله از روز دوشنبه بستر حضور گروه‌های جهادی می‌تواند به صورت گسترده فراهم شود و اینکه هر گروهی با چه نوع خدمتی، چه نقطه‌ای، چه کاری باید انجام دهد انشاالله تا فردا لیست دقیق اینها ارسال شده و می‌توان اینها را رسانه‌ای کرد.

وی ادامه داد: کنار این بخش دو – سه کار دیگری که در سفر برای مجموعه بارگذاری شد، پویش‌های رسانه‌ای و پویش‌های مردمی بود که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه ملی از ظرفیت آن استفاده شود و مردم بتوانند کمک کنند و سعی بر این بود که مسیرهای دسترسی به مردم را از تکثرش بکاهیم و این دسترسی‌ها را در واقع از یک کانال ایجاد کنیم تا هم در توزیع کالاها و هم در انباشت امکانات منابع بتوانیم حداکثر بهره وری را داشته باشیم. گروه‌های مردمی با هدایت ائمه جمعه این دسترسی را فراهم کردند. هر کدام از بزرگواران از هر نقطه کشور به حساب‌هایی که در این پویش‌ها مشخص شده اگر وجهی را واریز کنند و یا کالایی را در اختیار ستادهای نمازجمعه یا سازمان‌های تبلیغات آن شهرستان قرار دهند، مستقیم در این شبکه به دست مردم خواهید رسید و انشاالله تصاویر بازخورد اعطای این محصولات، اقلام و کالاها در شبکه‌های اجتماعی تقدیم مردم خواهد شد.

کد خبر 4574296

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =