تجلی اتحاد اقوام در پهنه مینودری، لحظاتی شاد در نوروز قزوین

قزوین- برگزاری جشنواره اقوام و سنن ضمن ایجاد فضای شاد و بانشاط در ایام نوروز در شهر قزوین زمینه حفظ و آشنایی مردم و نسل جوان با آیین های قدیمی را بخوبی فراهم کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، آرش صالحی: پس از بازسازی و احیای مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه، ۷ سالی است که این بنای زیبا و جذاب دوره قاجاری به محل برپایی جشنواره‌های نوروزی شهر قزوین تبدیل شده است؛ جشنواره‌هایی که فارغ از ضعف‌ها و قوت‌هایشان به شناخته‌شدن قزوین و ظرفیت‌های گردشگری آن کمک زیادی کرده‌اند.

یکی از این جشنواره‌ها که پس از پایان یافتن جشنواره بازی و اسباب بازی، با رویکردی متفاوت در روزهای نوروز برپا می‌شود، جشنواره اقوام و سنن ایرانی است که این روزها دومین دوره برگزاری خود را سپری می‌کند و بنا به دیده‌ها و شنیده‌ها در نوروز ۱۳۹۸ توانسته گام‌های بلندتری نسبت به نوروز ۹۷ بردارد.

شادی جشنواره غم سیل را از یاد برد

فریبا زارع از هم‌وطنان شیرازی که این روزها داغدار سیل‌زدگان استان فارس است در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه حضور در فضای شاد سرای سعدالسلطنه و بازدید از برنامه‌های مفرح جشنواره اقوام و سنن قدری از آلام او کاسته و غم سیل را تا حدودی از یاد او برده است، گفت: پیش از اینکه به قزوین سفر کنم، فکر می‌کردم که این شهر فضای خشک و جدی دارد، اما با حضور در جشنواره اقوام فهمیدم که قزوینی‌ها اهتمام جدی برای شاد کردن گردشگران در روزهای نوروز دارند.

وی با اشاره به ابعاد آموزشی جشنواره اقوام و سنن افزود: خود من تا پیش از حضور در این جشنواره مراسم زیبای تکم خوانی ندیده بودم؛ در ضمن دیدن آداب و سنت‌های نمایشی زیبای اهالی خراسان و کردستان برایم بسیار دلپذیر بود و امیدوارم این جشنواره در سال‌های آینده هم با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند.

هماهنگی محتوای جشنواره با معماری سعدالسلطنه

احسان رومانی، کارشناس معماری و ساکن شهر خرم آباد (مرکز استان لرستان) است. وی که از دیدن معماری زیبا و جذاب مجموعه سعدالسلطنه به وجد آمده، پیوند دادن بین امروز و دیروز فرهنگ ایرانی را از خصیصه‌های جشنواره اقوام و سنن ارزیابی کرد و گفت: هنگامی که از ترافیک شلوغ خیابان وارد سعدالسلطنه می شویم، انگار که از دوران معاصر وارد دوران کهن شده ایمبه همین خاطر سنتی بودن برنامه‌های جشنواره اقوام در هماهنگی با معماری سعدالسلطنه است.

رومانی با ذکر اینکه می‌توان به جز سعدالسلطنه و دولت خانه بناهای تاریخی بیشتری از قزوین را به مکان برگزاری جشنواره تبدیل کرد، ادامه داد: اگر مسئولان برگزاری جشنواره اقوام بتوانند هر سال چند بنا یا عمارت تاریخی زیبای قزوین را به محل برپایی این جشنواره اضافه کنند، طی یک دهه بسیاری از ابنیه تاریخی قزوین به گردشگران شناسانده خواهد شد.

اصفهان و قزوین همزمان جشنواره را برپا کنند

محمدرضا نصرآزادانی از اهالی شهر اصفهان است که به گفته خودش از ابتدا قصد بازدید از جشنواره اقوام و سنن را نداشته و به طور اتفاقی با جشنواره آشنا شده است.

نصر آزدانی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن یادآوری ظرفیت‌های گردشگری بالای شهر قزوین، بیان کرد: با توجه به اینکه قزوین و اصفهان، هر دو از پایتخت‌های دوران صفویه بودند، می‌توانند جشنواره اقوام و سنن را به طور مشترک برگزار کنند تا به این شکل شاهد تبادل گردشگر بین این دو شهر زیبا باشیم.

وی افزود: با این حال جشنواره اقوام و سنن فرصت بسیار مناسبی برای تعامل، وحدت و همدلی اقوام ایرانی است که این روزها به واسطه درگیر شدن زیاد مردم با فضای مجازی، خیلی بیشتر از گذشته بین آنها فاصله افتاده است.

ایجاد دوستی پایدار بین اقوام

سعید عاشقی، شاعر و کارشناس مدیریت فرهنگی ضمن سودآور خواندن برگزاری جشنواره ملی اقوام و سنن ایرانی برای فرهنگ و هنر قزوین به خبرنگار مهر گفت: امروزه بسیاری از شهرهای بزرگ و مطرح جهان مانند پاریس، سن‌پترزبورگ، لندن و مسکو را با جشنواره‌ها و فستیوال‌های شهری آنها می‌شناسند که با برگزاری چنین جشنواره‌هایی در روزهای تعطیل سال، گردشگران زیادی را به شهر خود جذب و برای فعالان حوزه کسب و کار درآمدزایی می‌کنند.

عاشقی با اشاره به رنگارنگ بودن ایران از حضور اقوام و نژادهای مختلف، افزود: یکی از زیبایی‌های ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان همین تنوع و تکثر قومی و نژادی است که جاذبه‌های مردم شناختی کشور ما را برای سیاحان و گردشگران افزایش داده است.

از طرفی قزوین هم از شهرهای مهاجرپذیر و چند قومیتی است؛ به طوری که اگر بخواهیم جشنواره اقوام و سنن را در شهری برگزار کنیم، بی شک قزوین در کنار تهران و کرج در ردیف ۳ گزینه اول است.

وی گردهم‌آوردن اقوام در فضایی شاد، مفرح و دلپذیر را از ویژگی‌های جشنواره اقوام و سنن ایرانی دانست و ادامه داد: تمرکز جشنواره بر حضور هنرمندانی از اقوامی مانند ترکمن و عرب که در قزوین سکنی نگزیده‌اند، سبب تعامل فرهنگی بین مردم استان و این اقوام شریف و نجیب می‌شود که ایجاد دوستی پایدار بین اقوام از آثار این تعامل است.

جلوه موسیقی نواحی در جشنواره اقوام

یک نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی، بهره‌گیری از موسیقی مقامی را از شاخصه‌های دیگر این جشنواره توصیف و عنوان کرد: به کارگیری دو نوازی سازهای سرنا و دهل که برای ایرانیان همواره مظهر شادی و پیروزی در روزهای نوروز هستند، انتخاب هوشمندانه ای برای جذب گردشگران ایرانی به تماشای جشنواره اقوام و سنن بود که البته اگر آهنگسازی و کیفیت اجرا و ارائه این هم نوازی بالاتر بود، قطعاً به لحاظ موسیقایی دستاوردهای بهتری حاصل می‌شد.

یاسر بیات با یادآوری اینکه موسیقی نواحی با نمایش‌های آئینی و سنتی ما همبستگی بی مانندی دارند، گفت: اینکه تصور کنیم می‌توانیم نمایش‌های سنتی مانند روحوضی و حاجی فیروز را بدون موسیقی مقامی یا نواحی ببینیم، مانند این است که بخواهیم یک مسابقه مهیج ورزشی را بدون صدای گزارشگر تماشا کنیم؛ به همین خاطر اعتقاد دارم اجرای نمایش‌های آئینی در جشنواره اقوام و سنن می‌تواند مردم ما را با موسیقی اقوام و نواحی آشتی دهد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از موسیقی همه اقوام و طوایف ایرانی در جشنواره‌هایی از این دست، اضافه کرد: به نظرم جشنواره اقوام و سنن ایرانی می‌توانند بخشی مجزا را به اجرای آثار برتر موسیقی اقوام و نواحی اختصاص دهد، تا از این رهگذر بسیار قدرت مندانه‌تر به حفظ، احیا و اشاعه موسیقی نواحی کمک شود.

بیات با اشاره به جای خالی استادان بزرگ موسیقی مقامی و نواحی، ادامه داد: استادان موسیقی مقامی ایران مرواریدهای درخشانی هستند که در بیرون از کشور، خیلی بیشتر از داخل شناخته شده‌اند؛ از همین رو به دست‌اندرکاران جشنواره اقوام و سنن پیشنهاد می‌کنم که این اساتید را به دوره‌های بعدی جشنواره دعوت کرده و زمینه شناسایی آثار این بزرگان را برای مردم، هنرمندان و هنردوستان مهیا کنند.

چشم انداز روشن در برگزاری جشنواره‌های آینده

آنچه گفته شد نشان می‌دهد که برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره اقوام و سنن ایرانی می‌تواند به اتحاد و دوستی بین اقوام در سطح ملی و شناخته شدن بیش از پیش قزوین در همه ابعاد و سطوح گردشگری بیانجامد. در ضمن از رهگذر اجرای چنین جشنواره‌ای می‌توان اهداف تخصصی‌تر مانند احیای نمایش‌های آئینی و موسیقی مقامی را دنبال کرد.

امید آنکه در سال‌های آینده بتوان با غنا بخشیدن به محتوای جشنواره‌های بومی و محلی ضمن حفظ آئین‌های سنتی و فرهنگی نسبت به شناساندن آئین‌های قدیمی به نسل جوان هم همت کرده و ساعات خوشی را برای میهمانان مهیا کرد.

کد خبر 4577148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =