انقلابی که در فروردین ماه شکوفه داد

تبریز – نهال نوپای «جمهوری اسلامی» ایران در روز ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ با رأی اکثریت مردم، شکوفه داد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - بیت اله احمدی؛ نهال انقلاب اسلامی که با نثار خون فرزندان ایران زمین رشد کرده بود، در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به بار نشست و با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل دولت موقت از سوی امام خمینی (ره) زمینه تاریخی‌ترین همه پرسی ایران، جهت تعیین نوع حکومت در کشور فراهم شد.

روز قطعی برگزاری همه پرسی توسط دولت موقت برای روز جمعه ۱۰ فروردین ۱۳۵۸ اعلام شد و در برگه همه پرسی این سوال مطرح شد: «آیا با تغییر رژیم سابق به جمهوری اسلامی با قانون اساسی جدید موافقید یا نه؟ جواب تنها به صورت آری یا نه خواهد بود».

امام خمینی در ۴ فروردین ۱۳۵۸ طی پیامی مردم را به شرکت در رفراندم دعوت و اهمال در این امر را پایمال شدن خون شهدا بیان کردند و حضور زنان را در این امر خطیر، تعیین کننده دانستند و این امر را برای هر مرد و زن ایرانی از وظایف ملی و اسلامی به شمار آوردند و از مسئولان مربوط خواستند با تبلیغات خود مردم را نسبت به شرکت در رفراندوم تشویق کنند و از مردم خواستند در این روز حساس و مهم دست از کارهای دیگر کشیده و در این همه پرسی شرکت کنند، چرا که سرنوشت شأن به این امر بستگی خواهد داشت و فرمودند مردم در رأی دادن کاملاً آزاد هستند، اما خودشان به جمهوری اسلامی رأی خواهند داد.

رأی گیری از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۱۰ فروردین در بیشتر شهرهای کشور شروع شد و تا روز شنبه ۱۱ فروردین ادامه داشت، در بیمارستان‌ها و کلیه مراکز نظامی و پادگان‌ها نیز صندوق‌های رأی گیری دایر بود.

جمهوری اسلامی؛ نه یک حرف زیادتر نه یک حرف کمتر

کلمه «جمهور» به معنای توده یا انبوه مردم است و منظور از گنجاندن چنین کلمه‌ای برای نظام شکل گرفته بعد از انقلاب، اتکا داشتن و تعیین کننده بودن رأی مردم در سرنوشت خود و کلیه امور اجرایی کشور است؛ برای تحقق این بخش حیاتی از شعار اصلیِ انقلاب پس از پیروزی آن، نیاز بود تا به طور رسمی نظم مشخصی حاکم بر ایران شود و در همین راستا بود که رهبر نهضت، امام خمینی (ره) طی سخنانی فرمودند: «احتیاج به رفراندوم هم نیست؛ برای این که مردم آرای خودشان را در ایران اعلام کردند، با فریادها، با دادها اعلام کردند.»

و در ادامه علت اعلام همه پرسی را رسمی کردن آن، اتمام حجت برای دیگران و بسته شدن راه اگرها و مگرها عنوان کرده و فرمودند: «اینجانب به جمهوری اسلامی رأی می‌دهم و از شما هم می‌خواهم که به آن رأی دهید.»

در همین زمان فتنه‌ها شروع شد، پیش از آن برخی گروه‌ها و جریانات سیاسی ناهمسو با جریان عمومی مردم، پیشنهادهای مختلفی مانند جمهوری و یا جمهوری دمکراتیک و… جهت نوع و شکل حکومت آینده می‌دادند اما امام راحل با احساس خطر، انحراف در صفوف متحد ملت و با آگاهی بی نظیر خود مردم را از این خطر آگاه کرده و فرمودند: «رأی بدهید به جمهوری اسلامی، نه یک حرف زیادتر و نه یک حرف کمتر.» و مردم ایران در روزهای سرنوشت ساز، ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ با حضوری آگاهانه در پای صندوق‌های رأی، به یکی از بزرگترین اهداف انقلاب اسلامی جامه عمل پوشاندند.

آری ۲۰ میلیون ایرانی به جمهوری اسلامی

پس از اتمام همه پرسی آخرین نتایج شمارش آرا تا آخر وقت روز ۱۱ فروردین در تهران و شهرستان‌ها اعلام شد، آمار رأی دهندگان بیش از ۲۰ ملیون نفر بود که بیش از ۹۸ درصد آنان به جمهوری اسلامی ایران، رأی مثبت دادند؛ سرانجام روز ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ روز «جمهوری اسلامی» اعلام شد.

روز ۱۲ فروردین، در واقع روز بروز شخصیت واقعی مردم ایران بود که ساختار جدید سیاسی اجتماعی ایران بر مبنای آرای اکثریت قریب به اتفاق مردم یعنی ۹۸.۲ درصد آرای ملت، تثبیت و نظامی اسلامی متولد شد.

در این روز، حکومتی شکل گرفت که شعار اصلی آن «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود، این عبارت که به عنوان شعار اصلی انقلاب اسلامی و توسط میلیون‌ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزات درخشان ملت با سلطنت پهلوی همه روزه در جای جای ایران اسلامی فریاد کشیده شده بود، پایه گذار حکومتی اسلامی شد.

صبحگاه ۱۲ فروردین در واقع، اولین روز از حکومت الله شد که به فرموده امام راحل «روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ ساله حکومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشین آن گردید».

روز ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، نتایج همه پرسی در مورد نوع حکومت پس از انقلاب اسلامی اعلام شد که طی آن ۲/۹۸ درصد مردم ایران به «جمهوری اسلامی» «آری» گفتند.

مردم ایران اسلامی اگرچه در طول مبارزات انقلابی خود شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» را سر می‌دادند اما جهت تثبیت ثمره مبارزات اسلامی خود در آغازین روزهای سال ۵۸ با حضور در پای صندوق‌های رأی به حکومت «جمهوری اسلامی» رأی قاطعی دادند.

پیام تشکر امام خمینی (ره) از مردم

نتیجه درخشان ۹۸.۲ درصدی آرای مردم، مطرح شدن هرگونه بحث و جدلی را در شکل و نوع حکومت ایران پس از سقوط نظام شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله از میان برد و با رهبریت قاطع امام خمینی (ره) و مجاهدت‌ها و کوشش‌های بی نظیر امت مسلمان ایران حکومت اسلامی در سرتاسر ایران استقرار یافت و بدین ترتیب مبارزات مستمر و پیگیر امت مسلمان ایران در برپایی حکومت اسلامی تحقق یافت و عصر نوینی در تاریخ ایران و اسلام آغاز شد.

امام راحل با صدور پیام تشکری فرمودند: «من به دنیا اعلام می‌کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندومی سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق‌ها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه به زباله دان تاریخ دفن کنند.

من از این همبستگی بی مانند که همه به ندای آسمانی واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا لبیک گفتند و به اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می‌کنم.»

ایشان ادامه دادند: «مبارک باد بر شما چنین حکومتی که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و کرد و بلوچ مطرح نیست. همه برابرند و فقط در پناه تقوا و برتری به اخلاق فاضله و اعمال صالحه هست و تفاوت بین زن و مرد و بین اقلیت‌های مذهبی و دیگران در امر اجرای عدالت نیست…» (امام خمینی ۱۲ فروردین ۱۳۵۸)

امام خمینی (ره) طی پیامی رادیو تلویزیونی فرمودند: «خداوند تعالی وعده فرموده است که مستضعفین ارض را به امید و توفیق خودش، به مستکبرین غلبه دهد و آنها را امام و پیشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالی نزدیک است. من امیدوارم که ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستکبرین غلبه کنند چنانکه تاکنون غلبه کردند… من از عموم ملت ایران تشکر می‌کنم که در این رفراندوم شرکت کردند و رأی قاطع خودشان را که باید گفت صددرصد پیروزی بوده است دادند و به جمهوری اسلامی هم رأی دادند… جمهوری اسلامی است که احکام مترقی او بر تمام احکامی که در سایر قشرها و سایر مکتب هاست تقدم دارد.»

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در قسمت دیگری از پیام خود فرمودند: «صبحگاه ۱۲ فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگ‌ترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگه دارند روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ ساله حکومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشین آن گردید.»

انتخاب واژه عید برای چنین روزی از سوی امام امت یک انتخاب دقیق و صحیح است؛ زیرا عید به روزی اطلاق می‌شود که آن روز نو و شادی آفرین باشد و باعث سربلندی و مجد یک ملت شود. بنابراین ۱۲ فروردین از بزرگترین اعیاد انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود.

انعکاس حضور مردم ایران در رسانه‌های بین المللی

رفراندم جمهوری اسلامی انعکاس وسیعی در جهان و رسانه‌های خارجی داشت و همه خبرگزاری‌های بین المللی از استقبال و حضور گسترده مردم خبرهای مفصلی را مخابره کردند و پیش بینی اغلب آنان این بود که گروه عظیمی از رأی دهندگان به جمهوری اسلامی رأی خواهند داد.

رادیو مسکو اعلام کرد: «رفراندم ایران درباره نظام آینده کشور ۱۰ فروردین آغاز و به مدت ۲ روز ادامه دارد؛ خبرگزاری فرانسه هم نوشت: «هزاران ایرانی در خانه ایران در نیویورک که محل اخذ رأی تعیین شده بود رفتند تا رأی خود را به صندوق بیندازند؛ همین طور ایرانیان مقیم فرانسه ساعت ۹ صبح از شهرهای دیگر در پاریس و در سفارت ایران جهت دادن رأی تجمع کردند و تا ساعت ۳ بعد از ظهر، تعداد ۱۵ هزار نفر رأی خود را به صندوق انداختند.

سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه آمریکا اینگونه نوشت: «۱۱ فروردین ۵۸، حضور مردم در همه پرسی قابل توجه بود و در این روز مشکلی پیش نیامد و انتظار می‌رود جمهوری اسلامی با اکثریت آرا به پیروزی برسد».

همچنین در کویت، شمار زیادی از ایرانیان مقیم در همه پرسی شرکت کردند و گروه ناظر بر همه پرسی که از فرانسه به منظور نظارت آمده بودند رفراندم ایران را کاملاً دموکراتیک و پیروزی قدرت انقلابی را کاملاً محرز دانستند.

«جمهوری اسلامی» در بیان شهید مطهری

شهید مطهری واژه «جمهوری اسلامی» را چنین تفسیر می‌کنند: «مسأله جمهوری مربوط است به شکل حکومت؛ یعنی این که مردم حق دارند سرنوشت خود را خودشان در دست بگیرند و کلمه «اسلامی» محتوای این حکومت را بیان می‌کند. به این ترتیب، جمهوری اسلامی؛ یعنی حکومتی که شکل آن انتخاب رئیس حکومت، از سوی عامه مردم است و محتوای آن هم اسلامی است و با اصول و مقررات اسلام اداره می شود».

۱۲ فروردین، روزی است که ملت ایران به جمهوری اسلامی «آری» گفتند، آری ای سبز، به نشانه روئیدن و طراوت و شادابی و خرمی و به نشانه به ثمر رسیدن آن بذرها و شکفتن آن شکوفه‌ها، مگر نه آن که شکوفه آزادی این ملت در دشت خونین ژاله، کاشته شد و در لاله زار بهشت زهرا ریشه در خاک سرخ دوانید و از وزیدن نسیم عطر آگین انقلاب، گلشنی دمیده از ژاله و روییده در بهشت پدید آمد.

کد خبر 4577538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =