پاکسازی محفظه اتاقک دریچه سدهای گلستان انجام شد

گرگان- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: بر اثر سیلاب اتاقک دریچه سدهای گلستان دچار آبگرفتگی شده بود و لای برداری و پاکسازی محفظه اتاقک دریچه سدها انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی نظری عصر جمعه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی وقوع سیلاب سهمگین در حوضه بالادست گرگانرود، این سیلاب پس از عبور از سدهای استان و جریان آب در مسیر رودخانه به دلیل حجم عظیم سیلاب وعدم گنجایش آب توسط رودخانه طبیعتاً تجمع آب در طول مسیر رودخانه ایجاد شد.

وی افزود: بخشی از این تجمع آب باعث شد که درون اتاقک محفظه دریچه سدها برگشت کرد و این مسئله در سد گلستان ارتفاع آب ۶ متر در داخل اتاقک محفظه دریچه سد و در سد بوستان سه متر این آبگرفتگی اتفاق افتاد.

مدیرعامل آب منطقه ای گلستان ادامه داد: با توجه به کاهش سیلاب و توجه ضرورت وحساسیت شرایط آبی، سریعاً تیم تخصصی شرکت با استفاده از مشاوره همکاران تخصصی مدیریت منابع آب و بخش خصوصی، بازدیدهایی را از سدهای کبودوال، گلستان و بوستان داشتند.

وی اضافه کرد: در این بازدیدها در حوضه سدکبودوال مشکل خاصی ملاحظه نشد.

نظری بیان کرد: در حوضه سد گلستان ارتفاع قابل ملاحظه آب در اتاقک محفظه دریچه حجم زیادی رسوب و گل و لای در داخل این محفظه ودر داخل تابلوهای برق دریچه ها رسوب کرده بود و حتی این آب با روغن هیدرولیک جک دریچه ها تداخل پیدا کرد که در صورت عدم توجه به این موضوع مهم می توانست در باز و بستن دریچه ها مشکلات حادی را به وجود بیارود.

وی افزود: با توجه به شرایط حادث شده با استفاده از خدمات آتش نشانی نسبت به شستشو و لایه برداری محفظه اتا قک دریچه ها اقدام و تمامی تابلو برق ها از گل و لای پاکسازی شد و کارشناس متخصص برق نسبت به بازبینی و شستشوی تابلوهای برق و سیم پیچی ها اقدام و با به کارگیری تجهیزات گرمایی، فرآیند خشک نمودن فضای اتاقک خصوصاً سیم پیچی ها و اتاقک برق در دست انجام است.
به گفته نظری همچنین در ادامه بازدید ها از محفظه اتاقک دریچه سد بوستان بازدید شد که در این سد نیز به ارتفاع سه متر در اتاقک محفظه دریچه ها آبگرفتگی رخ داده که خوشبختانه آسیبی به تابلوهای برق وارد نشده بود.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات در سه روز گذشته انجام شد، تصریح کرد: با به کارگیری تجهیزات و نیروی انسانی نسبت به لای برداری و پاکسازی اتاقک دریچه محفظه این سد اقدام و مانور آزمایشی باز و بسته کردن دریچه ها با موفقیت انجام شد.

کد خبر 4577935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =