همایش بررسی آثار و اندیشه‌های ابوسعید ابوالخیر برگزار می‌شود

همایش بررسی آثار و اندیشه‌های ابوسعید ابوالخیر همراه با بزرگداشت فریتس مایر روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش بررسی آثار و اندیشه‌های ابوسعید ابوالخیر همراه با بزرگداشت فریتس مایر روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگر به آموزه‌هایی نیازمند است که مردم را به شادمانی‌های اصیل و رواداری نسبت به همدیگر و امیدواری به رحمانیت خداوند دعوت کند. عارفان ایرانی علی‌رغم تفاوت مشرب‌هایی که داشته‌اند در مدارا کردن و مشفقانه با مردم برخورد کردن با هم اشتراک نظر دارند. شاید یکی از برجستگان این نوع نگاه به خلق، شیخ ابوسعید ابوالخیر عارف قرن پنجم است که مردمان را به «یکسو نگریستن و یکسان نگریستن» فرا می‌خواند و راه حقیقت را «صدق با حق و رفق با خلق» می‌داند.

ابوسعید ابوالخیر اول محرم ۳۵۷ ق به دنیا آمد و چهارم شعبان ۴۴۰ ق درگذشت. امسال هزاره درگذشت ابوسعید است و چهارشنبه ۲۱ فروردین برابر است با چهارم شعبان ۱۴۴۰. تأثیر افکار و اقوال ابوسعید طی سده‌های گذشته همواره در میان اهل عرفان و در ادبیات عرفانی ایران مشهود بوده است. روشن‌ترین خصیصه عرفان ابوسعید هماهنگی آن با زندگی است، چنانکه می‌توان گفت که او با عرفان زندگی نمی‌کرده است، بلکه عرفان جوهر حیات او بوده و به تعبیر دیگر، عرفانی می‌زیسته است.

همایش بررسی آثار و اندیشه‌های ابوسعید ابوالخیر با بزرگداشت فریتس مایر خاورشناس و پژوهشگر بزرگ سوئیسی و نویسنده کتاب «ابوسعید ابوالخیر: حقیقت و افسانه» روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار خواهد شد.

فریتس مایر، جامع‌ترین و ارزنده‌ترین پژوهش را درباره ابوسعید نوشت که این اثر به فارسی نیز ترجمه شده است. بی‌شک پیرمیهنه یکی از بزرگترین مشایخ تصوف ایران است که شعر و مضامین عاشقانه را به حوزه عرفان کشانده است.

در همایش هزاره ابوسعید، محققان و صاحب‌نظران ایرانی در باب آثار و اندیشه‌های او سخنرانی خواهند کرد.

کد خبر 4578793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =