ظرفیت سازه های آبی مرکزی تکمیل است/ تمام بارش۲روز آتی جاری می شود

اراک- معاون عمرانی استاندارمرکزی گفت: باتوجه به اینکه ظرفیت مخزن سدها و بندها درمرکزی پرشده و درحالت سرریز هستند، کل بارش دو روز آینده در این استان سیلاب می شود که کنترل وهدایت آن ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی زندیه وکیلی روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: با توجه به ابلاغ وزیر کشور، شورای مدیریت بحران استان مرکزی تا پایان روز ۱۳ فروردین به طور ۲۴ ساعته فعال است و براساس این ابلاغ، مرخصی و تعطیلی تمام کارکنان دستگاه‌های اجرایی عضو شورای مدیریت بحران تا پایان ساعت اداری روز سه شنبه لغو است و کارکنان باید در محل کار حضور یابند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی در رابطه با سیلاب‌های شهرستان اراک، افزود: سیلاب‌های این شهر از طریق چند مسیر عبور کرده و به تالاب میقان انتقال پیدا می‌کند. در این مسیر تقاطع‌های مختلفی وجود دارد از جمله جاده اصلی اراک-تهران است که سه مسیر تاکنون شناسایی و بازگشایی شده است تا آب گرفتگی ایجاد نشود و آب در مسیر خود به تالاب منتقل شود.

زندیه وکیلی بیان کرد: هدایت سیلابی که با توجه به سرریز سد انجیرک به سمت تالاب میقان اراک روان می‌شود نیز مساله مهمی است تا بدون ایجاد مشکلی در تقاطع‌ها، به تالاب بریزد. راه آهن اراک نیز باید مسیرهای خط آهن را پایش و رصد کنند تا سیلاب از مسیر آبراه‌های خط آهن عبور کند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر مخازن عمده سدها و بندهای استان مرکزی پر است و در حالت سرریز هستند، طی چند روز اخیر برف‌ها نیز آب شده و طبیعتاً در چنین شرایطی در دو روز آینده کل بارش‌ها تبدیل به سیلاب خواهد شد.

وی تصریح کرد: در برخی نقاط، مسیرهای عبور آب در اطراف شهر اراک، با خطوط انتقال گاز تقاطع دارد که می‌طلبد اقدام لازم برای عبور این آب انجام پذیرد و اگر در این مورد اقدامی نشود، ضمن خطر سیلاب، به خطوط لوله نیز آسیب می‌رساند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی ادامه داد: پیش بینی لازم برای حفاظت از خطوط فیبر نوری در کنار جاده‌ها و محل‌های عبور آب به منظور جلوگیری از بروز قطع ارتباط نیز توسط دستگاه مربوطه انجام پذیرد.

زندیه وکیلی ابراز داشت: در سطح چهار شهرستان خنداب، شازند، اراک و خمین احتمال بارش‌های بیشتر نسبت به نقاط دیگر وجود دارد و در این مناطق با توجه به پر بودن مخازن ذخیره آب در این شهرستان‌ها، بارش‌های دو روز آینده تماماً در مسیرها جاری خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی افزود: در همین راستا لازم است که فرمانداران مدیریت مطلوبی در به کارگیری ماشین آلات داشته باشند و هر نقطه‌ای که فرماندار هر شهرستان تشخیص داد که دستگاه‌ها باید ماشین آلات به آن محل اعزام کنند، بلافاصله اقدام لازم صورت پذیرد.

وی ادامه داد: همچنین پیش بینی لازم برای اسکان مسافران نوروزی در استان در این شرایط و همچنین هشدار لازم به ساکنان مناطق همجوار رودخانه‌ها و بندها مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 4579052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =