اشتباهاتی که مانع صعود ایرانی ها شد / العین خوش شانس، سپاهان و پاس را حذف کرد

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی : در پایان رقابت های اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا مسئولان برگزاری این جام تغییرات عمده ای را در نحوه انجام دومین دوره این رقابتها ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگارمهر، حذف تیم های درجه سوم آسیا ازحضور در این رقابتها و تشکیل مسابقاتی به نام جام اتحادیه AFC ، همچنین تقسیم بندی مسابقات به دومرحله گروهی وحذفی ازمهمترین تغییرات در اجرای لیگ قهرمانان آسیا بود.

براین اساس دونماینده ازکشورهای غرب آسیا (بحرین، ایران،عراق، کویت، قطر،عربستان سعودی، امارات و ازبکستان) که قهرمان لیگ وجام حذفی کشورخود بودند درقالب چهارگروه چهارتیمی مرحله گروهی مسابقات غرب آسیا را برگزارکردند. در شرق آسیا هم دو نماینده ازشش کشور(چین، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، تایلند و ویتنام) درقالب 3 گروه چهارتیمی ازمرحله گروهی شرکت داشتند .

تیم های حاضر درهرگروه 6 بازی به صورت دوره ای (رفت و برگشت) انجام می دادند و در نهایت 7 تیم اول گروه های هفت گانه جوازحضور درمرحله یک چهارم نهایی را بدست می آوردند.

دراین بین قهرمان دوره گذشته درمرحله گروهی شرکت نمی کرد و ازمرحله یک چهارم نهایی به 7 تیم دیگر اضافه می شد تا تیم ها پس از قرعه کشی و شناخت حریفان درچارچوب مسابقات تک حذفی که به صورت رفت و برگشت برگزارمی شد جواز حضور درمرحله نیمه نهایی را بدست می آوردند که این مراحل تا تعیین قهرمان به همین صورت ادامه پیدا می کرد.

دومین دوره لیگ قهرمانان آسیا - جام اصفهانی ها
در آن سال تیم سپاهان فاتح لیگ برتر و ذوب آهن قهرمان جام حذفی به عنوان نمایندگان ایران در دومین دوره لیگ قهرمانان آسیا حضور داشتند.

ذوب آهن درگروه A با تیم های پاختاکور، قطراسپورت و ریفای بحرین همگروه بود و سپاهان هم درگروه D می بایست برای صعود با الاتحاد عربستان، العربی کویت و نفتچی ازبکستان دیدارمی کرد.

ذوب آهن این مسابقات را با پیروزی یک برصفر درفولاد شهر آغاز کرد که امانوئول ازوکام در دقیقه 77 تک گل پیروزی بخش تیمش را به ثمر رساند اما حذف ریفا باعث شد بازیهای این گروه با 3 تیم ادامه پیدا کند.

این تیم اصفهانی در دومین مسابقه خود در اصفهان دریک بازی پرانتقاد مقابل قطر اسپورت به تساوی 3 بر3 دست یافت. علی طهماسبی (15)، رضا عزیزی (65) و عزیز زاده (84) درآن مسابقه برای ذوب آهن گلزنی کردند.

ورزشگاه الریان قطرمیزبان سومین مسابقه ذوب آهن بود که درنهایت بدون رد وبدل شدن گل این دیداربه پایان رسید تا تکلیف تیم صعود کننده از این گروه به بازی آخرکشیده شود.

ذوب آهن برای صعود در ورزشگاه پاختاکورفقط به یک تساوی نیاز داشت اما باردیگرارائه یک بازی پرانتقاد ازاین تیم اصفهانی باعث شد جواز صعود به مرحله بعد به پاختاکورتقدیم شود.

شکست دو برصفر و درگیری های بعد ازپایان آن مسابقه ازیک سو باعث حذف ذوب آهن ازگردونه این رقابتها شد و ازسوی دیگرمحرومیت هایی را هم برای این تیم اصفهانی به همراه داشت.

سپاهان اما با پیروزی خیره کننده 4 برصفر درگام اول برابرنفتچی نشان داد برنامه گسترده ای جهت موفقیت دراین جام دارد. کریمی و سید صالحی هر کدام 2 گل برای این تیم به ثمر رساندند.

در دومین دیدارتساوی 2 بر2 درخانه العربی کویت با گل های خطیبی (17) و کریمی (79) نتیجه قابل قبولی برای این تیم به حساب می آمد که شاگردان فرهاد کاظمی آن را بدست آوردند.

پیروزی 3 بر 2 برابر الاتحاد عربستان همه را امیدوار کرد که سپاهان قطعا به مرحله بعد صعود می کند. در آن دیدارمحمود کریمی با به ثمر رساندن دوگل در دقایق 48 و 62 نقش مهمی دراین پیروزی داشت، ضمن اینکه خطیبی دردقیقه 53 گل دیگر سپاهان را به ثمر رساند.

همه درشادی این پیروزی بودند که اتفاق غیرمنتظره ای رخ داد. سپاهان درچهارمین بازی خود دراستادیوم پرنس عبدالله جده با نتیجه غیرمنتظره 4 برصفر شکست خورد تا الاتحاد شانس اول صعود به مرحله بعد نامیده شود.

دو پیروزی پی درپی و با نتایج مشابه 3 بریک برابرنفتچی و العربی هم نتوانست باعث صعود سپاهان به مرحله بعد شود زیرا الاتحاد به خاطر تفاضل گل بالاتر وهمچنین کسب نتیجه بهتر در دو دیدار رفت و برگشت مقابل زرد پوشان اصفهانی به مرحله یک چهارم این مسابقات صعود کرد.

دراین دوره هم علی رغم شایستگی نمایندگان ایران، تیم های اصفهانی به خاطر اشتباهات غیرقابل بخشش ازگردونه مسابقات کناررفتند.

سومین دوره لیگ قهرمانان آسیا - پاس موفقترین در بین ناموفق ها
پاس سومین قهرمانان لیگ برترو سپاهان قهرمان جام حذفی، نمایندگان ایران در این دوره ازمسابقات لیگ قهرمانان آسیا بودند. سبزپوشان تهرانی درگروه A این مسابقات با تیم های السالمیه کویت، الریان قطر و پلیس عراق هم گروه بودند و درگروه B العین، الشباب و الوحده رقیبان سپاهان درمرحله گروهی محسوب می شدند.

شاگردان مصطفی دنیزلی دراولین گام درلیگ قهرمانان آسیا، با دوگل نکونام که دردقایق 27 و 90 پنالتی به ثمر رسید موفق شدند الریان قطررا با نتیجه 2 بریک شکست دهند.

آنها در مسابقه دوم و درزمین بی طرف اردن مقابل پلیس عراق به تساوی یک بریک رضایت دادند که عیسی ترائوره در دقیقه 62 تک گل سبز پوشان را به ثمر رساند.

پیروزی قاطعانه 5 بریک برابرسالمیه کویت نشان داد این تیم شایستگی حضور درمرحله بعد را دارد. بیاتی نیا دردقایق 65، 83 و 85، ترائوره دردقیقه 50 و نکونام در دقیقه 78 برای پاس دراین دیدارگلزنی کردند.

دربازی چهارم پاس درکویت میهمان السالمیه بود که پاس آن مسابقه راهم با گل دقایق پایانی نکونام که از روی نقطه پنالتی به ثمررساند با پیروزی به پایان برد.

درحساسترین مسابقه این مرحله سبزپوشان درقطرمیهمان الریان بودند. گل جاسم ولید دردقیقه 38 امیدهای این تیم قطری را برای صعود زنده کرد اما برهانی دردقیقه 71 بازی را به تساوی کشاند و ابوالقاسم پوربا گل دقیقه 80 خود زمینه سازصعود اولین تیم ایرانی به مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا شد.

دربازی آخرکه جنبه تشریفاتی داشت، پاس در ورزشگاه دستگردی با تک گل حسین پاشایی به پیروزی رسید و با 7 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم و مقتدرانه به مرحله نیمه نهایی صعود کند.

در این مرحله سبز پوشان پس از انجام قرعه کشی حریف تیم العین امارات شدند، تیمی که درمرحله گروهی سپاهان را حذف کرده بود. پاس دربازی رفت در امارات به تساوی با ارزش یک به یک دست یافت که برهانی تک گل سبزپوشان را در آن مسابقه به ثمررساند، ضمن اینکه نصرتی به اشتباه دروازه تیم پاس را بازکرد تا العین درخانه شکست نخورد.

دربازی برگشت و درحالیکه پاس با نتیجه 3 بریک ازحریف پیش افتاده بود با دو اشتباه جبران ناپذیرخط دفاع و دروازه بان خود درنهایت مقابل این تیم اماراتی به تساوی 3 بر3 رضایت داد تا العین درمجموع دو دیدار رفت و برگشت و به خاطر گل زده در خانه حریف راهی مرحله بعد شود.

پاس که می توانست به جایگاه بهتری دست یابد در عین ناباوری خیلی زود ازگردونه مسابقات کنار رفت تا موفق ترین تیم ایران درلیگ قهرمانان آسیا نتواند به جمع چهارتیم برتر آسیا راه یابد.

اما سپاهان که درگروه بسیارسختی قرار داشت دربازی اول درعربستان مقابل الشباب به تساوی یک بریک رسید که محمود کریمی دردقیقه 64 تک گل زرد پوشان را به ثمر رساند.

دربازی دوم این تیم درخانه درحالیکه با گل دقیقه 36 بزیک از العین پیش بود روی اشتباه مدافعان خود یک گل باد آورده را به حریف تقدیم کرد تا 2 امتیاز با ارزش این مسابقه را از دست بدهد.

دربازی سوم سپاهان درسوریه با هت تریک خطیبی الوحده را با نتیجه 3 بریک شکست داد. مسابقه برگشت دوتیم که دیدار چهارم آن ها درمرحله گروهی بود با گل های خطیبی 21 (پنالتی) و بزیک 33 با نتجیه 2 برصفر به سود سپاهان به پایان رسید.

زرد پوشان دربازی پنجم با تکل گل هادی عقیلی دردقیقه 37 الشباب عربستان را شکست دادند و صدرنشین گروه شدند تا تنها با کسب یک تساوی به مرحله بعد صعود کنند.

دربازی آخرسپاهان درامارات با نتیجه 3 بر2 مغلوب العین شد تا دریک قدمی صعود، تنها حسرت صعود را به دل داشته باشد. درآن سال العین با خوش شانسی محض مقابل دونماینده ایران به برتری دست یافت و درنهایت به جمع چهارتیم صعود کرد.

چهارمین دوره لیگ قهرمانان آسیا - نوسانات زیاد
دو باشگاه فولاد خوزستان قهرمان لیگ برتر و صباباتری قهرمان جام حذفی برای اولین مرتبه نماینده ایران درمسابقات آسیایی بودند.

فولاد در گروه A با تیمهای القادسیه کویت، پاختاکور ازبکستان و الاتحاد سوریه همگروه بود .این تیم در اولین بازی نتیجه غیر قابل باوری را بدست آورد و توانست در ورزشگاه دستگردی تهران که به عنوان محل برگزاری مسابقات خود اعلام کرده بود با 6 گل القادسیه کویت را شکست دهد. رامشگر، سلیمانی، بداوری، خضیراوی، احمدی و منتظری گلهای فولاد را در این دیدار به ثمر رساندند.

اما ازبازی دوم به بعد فولاد دچار افت شدیدی شد. آنها پس ازتساوی بدون گل برابر الاتحاد سوریه دردمشق درمسابقه سوم در تاشکند با 2 گل مغلوب پاختاکور ازبکستان شدند.

دربازی چهارم فولاد می توانست با توجه به شرایط موجود درگروه خود با شکست پاختاکورهمچنان شانس خود را برای صعود به مرحله بعد زنده نگه دارد اما درنهایت نتیجه 3 بریک مغلوب میهمان خود شد.

شکست 2 برصفر درکویت مقابل القادسیه کمترین روزنه امید فولاد را برای صعود به دور بعد مسدود کرد تا این تیم به راحتی از گردونه مسابقات کنار برود.

دربازی آخرهم که تشریفاتی بود فولاد درتهران با نتیجه 2 بریک مغلوب الاتحاد شد تا وداع تلخی با لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد. البته جالب است بدانید القادسیه که دربازی اول با 6 گل مغلوب فولاد شده بود ازاین گروه به مرحله بعد صعود کرد.

صباباتری دیگر نماینده ایران درگروه C با تیمهای الوحده امارات، الکرامه سوریه و الغرافه قطر همگروه شد. این تیم در اولین مسابقه خود در این رقابتها درقطر با 2 گل علی دایی موفق شد الغرافه را شکست دهد اما شاگردان ضیایی در دومین بازی در ورزشگاه خانگی خود نتیجه عجیبی بدست آوردند وبا نتیجه 2 بریک مغلوب الکرامه سوریه شدند.

تساوی 2 بر2 درسومین مسابقه مقابل الوحده درتهران شانس های این تیم را برای صعود از این گروه کاهش داد اما دربازی برگشت آنها بازی خارق العاده ای را در امارات به نمایش گذاشتند و با نتیجه 4 بر 2 و با گلهای دقیقی(2 گل) و آودیچ وبختیاری زاده (هرکدام یک گل) میزبان خود را شکست دادند.

پیروزی 4 بریک درتهران مقابل الغرافه این تیم را به صدرجدول این گروه رساند. دایی (2 گل) و آودیچ وگل محمدی (هرکدام یک گل) گلهای صباباتری را در این دیدار به ثمر رساندند.

دراین بین اما صباباتری هم مثل سایرباشگاههای ایرانی که دربازی آخرشانس خود را برای صعود به مرحله بعد ازدست داده بود، با شکست یک برصفر برابر الکرامه سوریه وداع زودهنگامی با این مسابقات داشت.

آنها با یک تساوی هم به مرحله بعد صعود می کردند اما به راحتی مغلوب میزبان خود شدند تا مجوز صعود به مرحله بعد را به الاتحاد بسپارند، ضمن اینکه یکی دیگر از نمایندگان شایسته ما درلیگ قهرمانان به راحتی ازگردونه مسابقات کناربرود.

پنجمین دوره لیگ قهرمانان آسیا - امید به سپاهان
با حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا وظیفه سنگینی بر دوش تیم سپاهان قرارگرفته است. آنها تنها نماینده ایران درپنجمین دوره مسابقات آسیایی هستند و باید ازاعتبارفوتبال کشورمان دراین مسابقات دفاع کنند.

ازسوی دیگر این تیم با توجه به قرارگرفتن درگروهی سخت، باید بیش ازگذشته تلاش کند تا بتواند در این رقابتها به موفقیت دست یابد.

این تیم اصفهانی در رقابتهای امسال با تیمهای الاتحاد سوریه، العین امارات و الشباب عربستان همگروه است که امیدواریم بتواند با صعود به مرحله بعد و راهیابی به جمع تیمهای برتر آسیا ، طلسم عدم موفقیت باشگاههای ایرانی را در این رقابتها بشکند.

کد خبر 457990

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =