سد قشلاق سنندج در آستانه سرریز/افزایش دو برابری حجم آب رودخانه

سنندج – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان گفت: با توجه به بارندگی های چند روز اخیر، سد قشلاق سنندج در آستانه سرریز قرار گرفته و متعاقب آن میزان رواناب رودخانه قشلاق دو برابر می شود.

کامران خرم در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مردم تحت هیچ شرایطی نباید به رودخانه پایاب سد قشلاق نزدیک شوند، اظهار داشت: از عموم مردم، بهره برداران و باغداران درخواست می‌شود از تردد، توقف و اسکان در بستر و حریم این رودخانه جدا خودداری کرده تا از بروز حوادث و خطرات ناشی از سرریز سد و رواناب حاصل از آن جلوگیری به عمل آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت رودخانه بانه اشاره کرد و افزود: رودخانه بانه لایروبی شد و خوشبختانه سیلاب بدون ایجاد مشکل از این شهر عبور کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان ادامه داد: با همکاری شهرداری بانه نسبت به لایروبی بخش‌های زیادی از مسیر رودخانه بانه اقدام شد و در راستای اطلاع رسانی به ۱۶ واحد مسکونی در معرض خطر در رودخانه اصلی شهر، اخطار کتبی و حضوری داده شد و مسیر آبراهه فصلی در محل اجرای خط انتقال آب بانه لایروبی شد.

خرم یادآور شد: با مدیریت مستمر سد بانه با تنظیم ورودی و خروجی آن در حال پر نگه داشته شده و از سرریز جلوگیری شد و همچنین و تخلیه دو میلیون مترمکعب از مخزن سد عباس آباد در راستای مهار سیلاب و دیگر اقدامات پیشگیرانه انجام شده، سیلاب بدون وارد کردن خسارت از شهرستان عبور کرد و مشکلی برای مردم بانه پیش نیامد.

وی در ادامه سخنان خود از رفع تصرف چهار هکتار از بستر رودخانه موچش و بازگشایی مسیر سیلاب خبر داد و بیان کرد: رودخانه شهر موچش بدلیل تصرفات صورت گرفته برای مردم ایجاد نگرانی کرده بود که با دستور قضائی و هماهنگی انتظامی به میزان حدود چهار هکتار رفع تصرف شد و مسیر آب بصورت کامل بازگشایی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان همچنین از اطلاع رسانی مستمر به روستاهای پایین دست سد زیویه اشاره کرد و گفت: در مسیر گاورود و پایین دست سد گاوشان نیز با حضور اکیپ دوم گشت و بازرسی اقدامات لازم و اطلاع رسانی‌های به موقع صورت گرفت و پایش لحظه به لحظه انجام شد.

خرم در بخش دیگری از سخنان خود به لایروبی و پاکسازی رودخانه‌های شهرستان قروه اشاره کرد و اظهار داشت: در راستای مصوبات جلسات ستاد مدیریت بحران، اقدام به لایروبی بستر، پاکسازی و اصلاح مسیر آبراهه و پل ورودی ابتدای روستای سنگین آباد شد.

وی افزود: تعریض سرریز و هدایت جریان آب رودخانه شور در محل بند احداثی در مجاورت روستای زنگ آباد برای جلوگیری از خسارت سیلاب احتمالی و پخش سیلاب و جریان رودخانه ظله جوب در راستای حفاظت و جلوگیری از شکستن خط انتقال آب شهر دزج و هفت روستای تحت پوشش آن از دیگر اقدامات پیشگیرانه این شرکت بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در پایان سخنان خود یادآور شد: همچنین در راستای جلوگیری از خسارت سیلاب احتمالی در شهرستان قروه، انحراف جریان پشت بندهای تغذیه مصنوعی رودخانه گلالی و همچنین لایروبی رودخانه‌های روستاهای قزلجه کند، مالوجه و طوغان انجام شد.

کد خبر 4580746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =