تکثیر و پرورش عقرب در اسارت توجیه اقتصادی ندارد

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در بخشنامه‌ای از توقف صدور مجوز طرح‌های تکثیر و پرورش عقرب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در بخشنامه‌ای از توقف صدور مجوز طرح‌های تکثیر و پرورش عقرب خبر داد و گفت: با توجه به تهدید جدی و مخاطرات محیط زیستی ناشی از کاهش شدید یا حذف گونه‌هایی از عقرب‌ها در برخی از نقاط کشور، همچنین تخریب زیستگاه‌ها به علت حضور بیش از حد و اقدامات تخریبی صیادان این گونه، ضروری است اقدامات حفاظتی در این خصوص صورت پذیرد.

وی پیشنهاد داد: با توجه به مستندات علمی در سراسر جهان تکثیر و پرورش عقرب در اسارت توجیه اقتصادی نداشته و چندان عملی نیست و تنها منجر به نابودی عقرب‌های بالغ و مولد برداشت شده از طبیعت می‌شود و همچنین زهر عقرب در مقیاس ذکر شده در دوره‌های آموزشی و تبلیغات موجود خریدار نداشته و لذا تأسیس مراکز تکثیر و پرورش و اجرای دوره‌های آموزشی جز ضرر برای طبیعت و سود به نفع دلالان این دوره‌ها نتیجه‌ای در بر ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت جلوگیری از طرح‌های تکثیر عقرب بیان کرد: تا اطلاع ثانوی از قبول درخواست‌های جدید طرح‌های تکثیر و پرورش عقرب خودداری به عمل آید. این موضوع شامل درخواست‌هایی که در حال رسیدگی و انجام برخی مکاتبات اداری هستند ولی هیچ مجوزی برای آنان صادر نشده، نیز می‌شود.

ظهرابی با توضیح درباره وضعیت شرکت‌های آموزشی برای پرورش عقرب گفت: از آنجایی که دوره‌های آموزشی تکثیر و پرورش عقرب صرفاً برای کسب درآمد توسط شرکت‌های مزبور است، لذا با توجه به تأثیرات بسیار سو برگزاری این دوره‌ها که توسط برخی نهادهای خصوصی، دولتی و دانشگاهی صورت می‌گیرد و تعارض شدید با ضوابط و مقررات محیط زیستی و وضعیت فعلی این ذخایر ژنتیکی دارد، از ادامه این قبیل آموزش‌ها در استان‌ها ممانعت شود.

وی تاکید کرد: مراکز دارای مجوز تکثیر و پرورش عقرب، می‌بایست به طور مداوم مورد پایش و بازرسی قرار گرفته و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از جمله وجود تعداد عقرب بالغ و مولد بیش از مجوز و یا تخلفات دیگر مانند ایجاد آلودگی، با واحد مزبور برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با اشاره به برخورد با هرگونه برداشت عقرب از طبیعت خارج از ضوابط و مقررات، اظهار کرد: محموله‌های عقرب کشف و ضبط شده از متخلفین برای طی مراحل قانونی به محل این معاونت منتقل شده و از رها سازی، قبل از تعیین گونه و محل پراکنش آن‌ها جداً خودداری شود.

کد خبر 4582871

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =