سالمندی؛ نیازها و ضرورت‌ها/ مقابله با افسردگی در میانسالی

قزوین- افسردگی از بیماری هایی است که سلامت شهروندان بویژه سالمندان را در استان قزوین در مخاطره جدی قرار داده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- آرش صالحی: همه ساله روز ۱۸ فروردین (۷ آوریل) به عنوان روز جهانی سلامتی در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. در چنین روزی در سال ۱۹۴۸ میلادی، مصادف با ۱۳۲۷ خورشیدی در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین شد.

در جمهوری اسلامی ایران هم امر بهداشت و سلامت عمومی همواره به عنوان یکی از مباحث مبنایی در مباحث توسعه مندی کشور مد نظر بوده، چنان که فصل بیست و پنجم قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به سلامت عمومی اختصاص یافته است.

یکی از شاخصه‌های مهم تندرستی، سلامت روانی است که عواملی مانند محیط پرورش کودک و حتی تغذیه در رشد و تکوین آن نقش مؤثری دارد، یکی از موضوعاتی که در استان قزوین در سال‌های اخیر مطرح بوده، افسرده بودن قزوینی‌ها در مقایسه با سایر شهروندان کشور است که البته هنوز هیچ آمار متقن و قابل استنادی در این باره توسط دستگاه‌های متولی و مسئول ارائه نشده است.

نقش پیشگیرانه باورهای مذهبی

یک کارشناس روانشناسی با یادآوری اینکه وضعیت اقتصادی تأثیر زیادی در افسردگی افراد، به ویژه جوانان دارد، به خبرنگار مهر گفت: بی میلی نسبت به انجام فعالیت‌های روزمره، نداشتن انگیزه و هیجان، کاهش انرژی روانی، پایین آمدن میزان ارتباط جمعی، انزوا گزینی، کم حرفی، کم اشتهایی و اختلال خواب از علائم افسردگی جوانان است.

منصوره ساداتیان با اشاره به افزایش روزافزون تعداد سالمندان در استان قزوین، افزود: تفاوت افسردگی سالمندان با افسردگی در مقاطع سنی دیگر این است که میزان ناامیدی و یأس نسبت به آینده در سالمندان بیشتر بوده و به همین خاطر از برقراری ارتباط‌های نو سرباز می‌زنند؛ همچنین در سالمندان افسرده هم مانند نوجوانان، اقدام به خودکشی به دلیل افزایش خطرپذیری آن، بالاتر است.

وی با ذکر این نکته که تعداد بالایی از سالمندان قزوینی را بازنشسته‌ها تشکیل می‌دهند، افزود: از آنجا که پس از ۶۵ سالگی سالمندی محسوب می‌شود، این افراد عموماً کسانی هستند که در صورت اشتغال، بازنشسته شده‌اند، اگر دارای خانواده بودند فرزندانشان ازدواج کرده و هم‌اکنون تنها زندگی می‌کنند، به همین دلیل اطرافیان یک فرد سالمند باید سعی کنند میزان ارتباط و تعامل اجتماعی سالمند کم نشود، وی را تنها نگذارند، برنامه روزانه برای وی تدارک ببینند و کاری کنند تا با اقوام، خویشاوندان، نوه‌ها و همکاران معاشرت داشته باشد.

ساداتیان با تاکید بر لزوم جدی گرفتن افسردگی‌های طولانی مدت، ادامه داد: خوشبختانه باورهای دینی و مذهبی در استان ما ریشه‌های عمیقی دارد که همین مسئله سالمندان و حتی جوانان با ایمان این دیار را تا حدی واکسینه کرده و از ابتلاء به افسردگی و خودکشی جلوگیری می‌کند با این حال باید مراقب باشیم و بدانیم در صورتی که علائم افسردگی تا سه ماه پایدار باشند، نیاز به درمان دارویی خواهد بود.

آرزوی مرگ و تقسیم اموال از علائم افسردگی است

این مدرس دانشگاه، یکی از عوامل شایع بروز افسردگی را مواجه شدن سالمند با سوگ دانست و خاطرنشان کرد: هر اندازه سن بالاتر رود، انتظار فوت عزیزان، همکاران، دوستان، همسر و فرزندان افزایش پیدا کرده و زمینه بروز افسردگی فراهم می‌شود.

به همین علت اگر فوتی اتفاق افتاد، نحوه مواجهه با سوگ باید دقیق‌تر و حساب شده تر باشد؛ چرا که این افراد در صورت مواجهه با سوگ اطرافیان، رفتاری شکننده‌تر دارند.

ساداتیان افزود: چنانچه اطرافیان با علائمی مانند بی میلی، صحبت از مرگ، تقسیم مال و اموال، آرزوی مرگ داشتن و برنامه‌های متعارف زندگی را تغییر دادن در سالمند خود برخورد کردند، با یک فرد افسرده مواجه هستند و نباید تصور شود این شخص سنی از او گذشته و سرد و گرم چشیده است و به حال خود رها شود.

وی با تاکید بر ضرورت به کار گرفتن سالمندان در فعالیت‌های اجتماعی، ادامه داد: تا جایی که مقدور است سالمند باید در حوزه‌های اجتماعی وارد شود و به فعالیت‌های خانوادگی ادامه دهد؛ به عبارتی به فعالیت‌ها و کارهایی که در خانه می‌تواند انجام دهد مانند آب دادن باغچه، صحبت کردن، بازی کردن، راهنمایی کردن فرزندان، نوه‌ها و مطالعه کردن بپردازد تا احساس ارزشمندی و سودمندی کند، بنابراین سالمندانی که در گوشه‌ای استراحت کنند و کاری انجام ندهند و رسماً منتظر مرگ باشند، زمینه‌های افسردگی در آنها به وجود می‌آید.

میزان بالای افسردگی در خانه سالمندان

یک روانپزشک قزوینی هم با بیان اینکه علائم افسردگی در زنان و مردان سالمند یکسان است، گفت: علت ایجاد افسردگی می‌تواند در ۲ جنس متفاوت باشد، به طوری که اقدام به خودکشی موفق در مردان بیشتر و اقدام به خودکشی ناموفق در زنان بالاتر است؛ آماری که در استان قزوین هم از سوی مراجع ذیصلاح تأیید و تصدیق شده است.

منیره رضایی با یادآوری اینکه افسردگی ناشی از طرد اجتماعی و مشکلات عاطفی در زنان و افسردگی ناشی از ناکامی، شکست و مسائل شغلی در مردان بیشتر است، عنوان کرد: بر اساس تجربه کاری خود در خانه سالمندان، آمار افسردگی سالمندی در این مکان‌ها بالاتر است و علت آن هم کم توجهی و بی توجهی فرزندان است.

وی اضافه کرد: بر اساس تحقیقی که در چند سال اخیر در استان صورت گرفت بیماری افسردگی بیشتر در سنین بالای ۱۵ سال تا ۶۰ سال به چشم می‌خورد. همچنین طبق تجربه در درمانگاه‌های سرپایی، اکثر افراد مراجعه کننده علائم اضطراب و افسردگی دارند و آمار دقیقی از آنها برای بیماری افسردگی موجود نیست.

رضایی ادامه داد: در خانه‌های بهداشت شهرستان‌های قزوین افراد برای درمان افسردگی، مورد مشاوره توسط روان شناسان قرار می‌گیرند، ولی آمار دقیقی از تعداد افراد افسرده در استان در دست نیست.

شیوع افسردگی در سنین مدرسه

یک کارشناس بهداشت روان هم در گفتگو با مهر درباره سن شیوع افسردگی بین کودکان و نوجوانان بیان کرد: شیوع افسردگی در کودکان در سنین پیش از دبستان حدود ۳ درصد
، در سنین مدرسه ۱۲ درصد و در سنین نوجوانی ۵ درصد است که نرخ شیوع آن در بین پسرها بیشتر از دخترهاست.

پویان جدیدی افزود: عوامل ژنتیکی می‌تواند در بروز این بیماری دخیل باشد، به این صورت که اگر یکی از والدین قبلاً به بیماری افسردگی مبتلا بوده، احتمال ابتلای کودک ۲ برابر و اگر هر دو والدین مبتلا باشند، احتمال ابتلای کودکان ۴ برابر خواهد شد.

به هر حال انتظار می‌رود با درک شرایط افسردگان بتوان شرایط بهتری را برای کاهش مشکلات این گروه مهیا کرد تا از آسیب‌های این افراد جلوگیری شود.

کد خبر 4582976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =