برگزاری بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی رواندا

مراسم یادبود قربانیان بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی ۱۹۹۴ رواندا امروز یکشنبه در این کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، این مراسم هر ساله در روز ۷ آوریل مصادف با ۷ آوریل ۱۹۹۴ آغاز می‌شود و روآندا به مدت ۱۰۰ روز سوگواری رسمی برگزار می‌کند.

نسل کشی روآندا ۲۵ سال پیش در تاریخ ۷ آویل ۱۹۹۴ آغاز شد و در جریان آن بیش از ۸۰۰ هزار نفر از قوم «توتسی» و همچنین تعدادی از «هوتو» های میانه رو در مدت ۱۰۰ روز بدست نظامیان هوتو قتل عام شدند.

در ششم آوریل سال ۱۹۹۴ میلادی، به هواپیمای رؤسای جمهور روآندا و بروندی، که پس از گفت‌وگوهای صلح از تانزانیا به کیگالی، پایتخت روآندا، پرواز می‌کردند، موشکی اصابت کرد و آنها به همراه دیگر سرنشینیان هواپیما کشته شدند. فقط چند ساعت از سقوط هواپیمای رؤسای جمهور روآندا و بروندی نگذشته بود که سربازان دولتی به همراه شبه نظامیان هوتو جمع‌آوری شدند و کشتار قوم توتسی در روآندا آغاز گشت.

در مراسم امسال شخصیت‌های سیاسی بین‌المللی از جمله شارل میشل نخست وزیر بلژیک که ۲۲ تن از کماندوهایش در جریان نسل کشی روآندا کشته شدند، حضور دارند.

با اینکه پرونده نقش فرانسه در این نسل کشی همچنان باز است با این حال امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پاسخ مثبتی به دعوت رئیس جمهوری روآندا برای شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد نسل کشی روآندا نداد و در این مراسم شرکت نکرد. همچنین هیچ یک از اعضای دولت ماکرون در این مراسم حضور نیافته‌اند و دولت تنها «هروه برویل» نماینده پارلمان و هم حزبی ماکرون را به این مراسم اعزام کرده است.

با این حال امانوئل ماکرون در صدد است که روز ۷ آوریل را روز بزرگداشت قربانیان نسل کشی روآندا اعلام کند. رئیس جمهوری فرانسه همچنین دستور تشکیل کمیسیونی برای بررسی نقش فرانسه در این نسل کشی را داده است. کمیسیونی که متشکل از تعدادی از تاریخدانان است تا آنها آرشیوهای وزارت خارجه و وزارت دفاع را در حدفاصل ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ مورد بررسی قرار دهند. آرشیوهایی که در اختیار این کمیسیون قرار می‌گیرد شامل اسناد محرمانه طبقه بندی شده نیز می‌شود.

دستور امانوئل ماکرون برای تشکیل این کمیسیون پس از انتشار مصاحبه مدیا پارت و فرانس رادیو با «ژان وره» ژنرال بازنشسته و فرمانده نظامیان فرانسوی در رواندا بین سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۳، صورت می‌گیرد. ژان وره در مصاحبه با رسانه‌های فرانسوی گفته که مقامات فرانسوی بخوبی در جریان اینکه خطر نسل کشی در روآندا، خطری واقعی است قرار گرفته بودند اما کسی در دولت فرانسه به هشدارهای او اهمیتی نداده بود.

همچنین شواهدی که سایت مدیا پارت در فرانسه در سالهای گذشته منتشر کرده است نشان می‌دهد که فروش سلاح از سوی اروپایی‌ها بویژه فرانسه در بهار ۱۹۹۴ به هوتوها جریان داشته است که تاریخدانان امیدوارند کمیسیون امانوئل ماکرون بتواند داده‌های مستندتری در این مورد بدست دهد.

کد خبر 4583912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =