سد گاوشان سرریز شد/افزایش دبی آب خروجی به ۱۰۰ مترمکعب

سنندج - معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان با بیان اینکه سد گاوشان ساعت ۲۱:۳۲ شب گذشته سرریز شد، گفت: حجم آب تخلیه شده از طریق سرریز بسیار زیاد است.

عرفان مؤمن پور در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این سد با حجم مخزن ۵۵۰ میلیون مترمکعب و ۱۳۳ متر ارتفاع از بستر، آب شرب و کشاورزی شهرهای کرمانشاه و کامیاران را تأمین می‌کند و بر اساس محاسبات صورت گرفته سرریز سد گاوشان به تدریج بیشتر شده و در روزهای آینه تا ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه نیز خواهد رسید.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۵۵ مترمکعب آب نیز از دریچه تحتانی و تونل‌های تأمین آب شرب سد تخلیه می‌شود، افزود: افراد تحت هیچ شرایطی به سرریز سد و حاشیه رودخانه گاورود نباید نزدیک شوند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت سدهای این استان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۸۷ درصد ظرفیت کل سدهای کردستان پر شده است و هفت سد نیز تا کنون سرریز شده‌اند.

مؤمن پور با بیان اینکه حجم کل سدهای استان به صورت ظرفیت کامل دو میلیارد و ۵۴۸ میلیون مترمکعب است، یادآور شد: با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۲ سد در استان کردستان وجود دارد، حجم کنونی مخازن سدهای استان، دو میلیارد و شش میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب است.

وی بیان کرد: دبی ورودی به مخازن سدهای استان معادل ۶۴۲.۴ مترمکعب بر ثانیه است و علیرغم بازگشایی دریچه‌های تخلیه تحتانی، هفت سد در استان کردستان سرریز شده‌اند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در ادامه با اشاره به سرریز گسترده سد گاوشان، گفت: با توجه به اینکه سد گاوشان نیز سرریز کرده است، از عموم مردم، ساکنین و مجاوران سد گاوشان و رودخانه گاورود در پایاب سد درخواست داریم به طور جدی از توقف و تردد در بستر این رودخانه اجتناب کنند.

مؤمن پور اظهار داشت: خوشبختانه با هشدارهای ارائه شده بهره‌برداران، باغداران و به ویژه دارندگان طرح‌های پرورش ماهی در پایاب تمامی سدهای استان بویژه سدهای گاوشان و قشلاق نسبت به تخلیه کامل حوضچه‌ها و جمع‌آوری تجهیزات و منصوبات اقدام کرده و منطقه را ترک کردند.

وی افزود: افراد تحت هیچ شرایطی به منظور صید ماهی به سرریز سدهای گاوشان و قشلاق و رودخانه‌های پایاب آنها نزدیک نشوند تا انشاالله شاهد بروز خسارات جانی نباشیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان ادامه داد: با توجه به هشدارهای قبلی در خصوص سرریز گسترده سد گاوشان، همکاران این معاونت و همچنین رئیس و کارشناسان اداره منابع آب شهرستان کامیاران به مسیر رودخانه گاورود در پایین دست سد گاوشان رفتند و هشدارهای نهایی را به کشاورزان و دارندگان طرح‌های پرورش ماهی دادند.

مؤمن پور یادآور شد: همچنین اکیپ‌های متعددی از گروه‌های گشت و بازرسی بصورت همزمان در روستاهای واقع در مسیر رودخانه گاورود برای اعلام سرریز سد گاوشان و اطلاع رسانی نهایی حضور دارند.

کد خبر 4584319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =