سفير فرانسه در تهران در همايش بزرگداشت يكصدمين سالگرد تولد هانري كربن خبر از اتنصاب ژان دورينگ به رياست انجمن دوستي فرانسه و ايران داد .

به گزارش خبرنگار فرهنگي « مهر» وي گفت :  من از حضور در چنين جلسه پرشور بسيار خوشحالم و از اين كه سالن را مملو از جمعيت مي بينم خرسندم . سخنوران پيشين از برپاكنندگان اين همايش تشكر كردند ،  لذا من در اين باره سخني نخواهم گفتف هر چند كه اين امر بارها بايد تكرار شود .

وي افزود : براي من فرصت مغتنمي است كه در اين محل درباره كربن سخن بگويم . كربن شخصيتي استثنايي است كه نياز به تعريف از سوي من ندارد ، زيرا سخنرانان در طي اين دو روز به وجوه مختلف اين انديشمند بزرگ خواهند پرداخت . ما فرانسوي ها وقتي آثار كربن را مي خوانيم تحت تاثير محبت و عشق قرار مي گيريم . دانشمندان بر دو گونه هستند ، عده اي از محققان موضوع مورد مطالعه خود را بدون دخالت دادن احساسات و عواطف دنبال مي كنند . اين عده  مانند محققان حشره شناس هستند كه حشره ها را با سنجاق به تخته نصب كرده و به مطالعه آن مي پردازند ؛ دسته دوم كه كربن نيز به آن تعلق دارد عواطف و احساسات انساني را نيز در پژوهشهاي خود به كار گرفته و از اين حيث بسيار تاثير گذار مي شوند .

نيكولو ادامه داد : در آثار كربن عشق به ايران و حكمت ايراني موج مي زند . وي در يكي از آثار خود به گونه اي از سفر خود به مسجد جمكران ياد كرده است كه به دل هر خواننده اي مي نشيند . وقتي وي  دهكده نوفل لوشاتو را توصيف مي كند آدمي خود را در عمق كشور ايران احساس مي كند . بنابراين همايش امروز متعلق به يك فرانسوي است كه بيش از هر فرد ديگري به ايران عشق مي ورزيد . آن چه كه در اين ميان جالب توجه است اين است كه ايرانيها نيز به نوعي به اين احساس محبت پاسخي شايسته داده اند ، چرا كه ايرانيها نيز مانند كربن با محبت هستند .

سفير فرانسه در تهران در پايان سخنان خود گفت : انتظار ما از اين همايش اين است كه موجب تعميق همكاريهاي آينده ميان ايران و فرانسه شود .  وي همچنين خبر از انتصاب ژان دورينگ به رياست انجمن دوستي فرانسه و ايران داده و ژان دورينگ را محقق برجسته دانست و از مدعوين خواست كه با پيشنهادهاي خود وي را ياري كنند .

کد خبر 45846

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =