رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس جهانی رفتار آمریکا را تقبیح کردند

رئیس مجلس شورای اسلامی از تقبیح رفتار آمریکایی‌ها دردخالت آنها در امور داخلی کشورها و ابراز نارضایتی از اقدام آمریکا برای نرسیدن کمک‌های جهانی به سیل‌زدگان از سوی رؤسای مجالس جهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که دوشنبه شب بعد از سفر ۳ روزه به قطر وارد تهران شد، در بدو ورود خود گفت: سفر قطر سفر فشرده‌ای بود که به منظور حضور در بین المجالس جهانی انجام شد و بحث‌های مهمی راجع به ساختارها به خصوص در حوزه آموزش، پایداری امنیت و نظام‌های قانونی انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کمیته‌هایی که در این دوره از اجلاس بین المجالس جهانی حضور داشتند گزارش‌هایی ارائه کردند و فرصتی دست داد تا با رؤسای مجالس کشورهای مختلف درباره همکاری‌های اقتصادی صحبت شود که موضوعات آن بر حسب موقعیت کشورها و درگیری‌هایی که در حوزه منطقه‌ای و امنیتی داشتند، متفاوت بود.

وی در ادامه با بیان اینکه در حاشیه برگزاری این اجلاس با ۱۳ رئیس مجلس مذاکره شد، اظهار داشت: کشورهای آسیایی و عربی غالباً به ضرورت گسترش همکاری با یکدیگر در حوزه توسعه روابط اقتصادی و مسائل مهم اذعان داشتند.

رفتار آمریکایی‌ها درباره دخالت آنها در امور داخلی کشورها از سوی رؤسای مجالس

لاریجانی در ادامه در خصوص برخی حوادث در حوزه روابط دوجانبه، عنوان کرد: رؤسای مجالس روی نوع دخالت‌هایی که در کشورها از سوی برخی کشورهای دیگر صورت می‌گرفت طبعاً حساسیت‌هایی داشتند و نگاه اکثر قریب به اتفاق رؤسای مجالس در این کنفرانس تقبیح رفتاری است که آمریکایی‌ها چه در بخش جولان و چه فلسطین و قدس شریف داشتند و همچنین نسبت به هیاهوی مجدد نتانیاهو در حوزه کرانه باختری که به خاطر انتخابات رژیم اشغالگر قدس است، واکنش نشان دادند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: همچنین رؤسای مجالس کشورها درباره مسائل مربوط به هسته‌ای ایران نیز حساسیت نشان دادند و گفتند رفتار ایران از پختگی سیاسی برخوردار بوده و در مجموع این جمع بندی را داشتند که ایران در شرایط مختلف با همه مسائلی که اتفاق افتاد، بسیار متین عمل کرده است.

ابراز نارضایتی رؤسای مجالس بین المجالس جهانی از اقدام آمریکا برای نرسیدن کمک‌های جهانی به سیل‌زدگان ایرانی

وی افزود: همچنین کشورهای حاضر در این اجلاس، در مسأله سیل با ایرانیان ابراز همدردی کرده و از رفتار آمریکایی‌ها نیز در این حوزه ابراز نارضایتی کرده و اعلام داشتند که کمک‌ها را از طرق مختلف برای ایران ارسال می‌کنند.

بنابراین بخشی از بحث‌های ما با کشورهای مختلف اعم از همسایگان مثل ترکیه و پاکستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه از این جنس صحبت‌ها بود و درباره موضوعات منطقه‌ای نیز صحبت شد همچنین بخش وقت گیری نیز درباره مسائل قطر بود که درباره موضوعات مختلف با آنها رایزنی داریم و در این حوزه بحث‌های مفصلی با امیر قطر به ویژه در حوزه اقتصادی، نخست وزیر قطر، رئیس مجلس و وزیر خارجه نیز مبسوط تر گفتگو کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه برخی از نمایندگان در قطر ماندند چرا که اجلاس همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم نتیجه بحث‌ها مفید واقع شود و نقش آفرینی بهتر و موفق تری در منطقه به خصوص با سروصداهای بلاوجهی که آمریکایی‌ها به راه انداخته اند، داشته باشیم و گفتگوهایی که با مسئولان کشورهای مختلف داشته ایم، بتواند مؤثر باشد.

کد خبر 4585394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =