منطقه ویژه اقتصادی و خیز دامغان به سمت توسعه/ پیش‌بینی ۲۰۰۰ شغل

دامغان- این روزها بحث تاثیرمنطقه ویژه اقتصادی بر رفاه و توسعه اجتماعی دامغان تقریباً در همه محافل وجود دارد پروژه‌ای که دامغانی‌ها با پیش‌بینی ایجاد دو هزار شغل امید زیادی به آن بسته‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - سید محمد علی میرعمادی: منطقه ویژه اقتصادی به عنوان منطقه پردازش صادرات و یکی از اهداف برنامه ریزی در منطقه و در سطح ملی است که به منظور افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذار در شهرستان دامغان، انتقال فناوری، افزایش درآمد عمومی و دیگر موارد انجام می‌گیرد و اجرای این طرح همواره مستلزم پیام‌های در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه ایجاد و راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی بر رفاه و توسعه اجتماعی دامغان دارد وجود این منطقه می‌تواند نقش مهمی بر عبور از تحریم‌ها و عدم وابستگی به خارج از کشور را بیش از گذشته تقویت و به رونق تولید مدنظر رهبری انقلاب را محقق سازد.

وجود منطقه ویژه اقتصادی دامغان می‌تواند در توسعه این شهرستان در تمامی ابعاد نقش تأثیرگذار و به‌سزایی داشته باشد به توانمندی و پتانسیل‌های بالایی که این شهرستان دارد با ایجاد منطقه ویژه این ظرفیت‌ها پررنگ‌تر و تقویت شود.

توسعه پایدار و اشتغال

استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ایجاد و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان دامغان می‌گوید: این منطقه زمینه ساز اشتغال و توسعه پایدار است.

علیرضا آشناگر معتقد است: برای راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در دامغان جذب سرمایه گذار از اولویت‌های این شهرستان باید باشد و برای تحقق این امر باید تمام تلاش‌ها به کار گرفته شود.

وی افزود: از مدیران استان سمنان می‌خواهیم در راستای تسهیل امور منطقه ویژه اقتصادی دامغان و همچنین استقرار واحدهای صنعتی همت خود را افزایش دهند.

اشتغال ۲۰۰۰ نفر با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی

نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: گام اول منطقه ویژه اقتصادی افتتاح سه واحد تولیدی است که در کنار آن زمینه اشتغال دو هزار نفر نیز فراهم می‌شود.

ابوالفضل حسن بیگی تصریح کرد: برای ایجاد و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان دامغان زمینی به مساحت یک هزار هکتار و با مشارکت بخش خصوصی پیش‌بینی شد که تاکنون مراحل احداث این منطقه از سال گذشته انجام که پس از اتمام ساخت مرحله اول در مرحله بعد یک هزار هکتار دیگر وارد چرخه خواهد شد و ساختمان گمرک که از نیازهای اساسی مناطق ویژه است احداث و در آینده این بخش فعال می‌شود.

این عضو خانه ملت خاطرنشان کرد: مجوز تأسیس سه کارخانه تراکتورسازی، کمباین و ادوات کشاورزی و خودروسازی در این منطقه با مشارکت سرمایه‌گذران داخلی و خارجی اخذ و سال گذشته و در جریان سفر دوم ریاست جمهور و هیئت دولت به استان سمنان و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری عملیات اجرایی این پروژه‌ها رسماً آغاز شد.

نیاز به تأمین انرژی

نماینده دامغان در مجلس می‌گوید: با توجه به کمبود منابع آب و کویری بودن منطقه کارخانه‌هایی در جوار منطقه ویژه اقتصادی دامغان ایجاد می‌شود که به منابع آبی نیازی نداشته باشند و با بحران آب مواجه نباشند.

حسن بیگی می‌گوید: نیروگاه برقی در این منطقه و برق مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی ۱۰۰ مگاوات است که ۸۰ مگاوات آن از طریق سیکل ترکیبی و ۲۰ مگاوات آن از انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی ضمن ایجاد اشتغال به رونق اقتصادی و تولید در شهرستان دامغان کمک شایان می‌کند. از سوی دیگر باید گفت ورود سرمایه گذاران به منطقه ویژه اقتصادی دامغان زمینه اشتغال و رونق تولید را فراهم می‌کند که باید با ایجاد بسترهای مورد نیاز این امکان را در این شهرستان فراهم کرد.

اعطای تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران

معاون توسعه و منابع اقتصادی استاندار سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: به سرمایه گذارانی که در منطقه ویژه اقتصادی دامغان مبادرت به سرمایه گذاری کنند تسهیلات بانکی اختصاص خواهد یافت.

حشمت الله عسگری افزود: یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سال گذشته از محل منابع بانکی برای کمک به فعال شدن مناطق ویژه اقتصادی در استان سمنان و به واحدهای که در این مناطق مستقر شوند اختصاص یافت که این منابع در سال ۹۸ نیز قابل افزایش است و سرمایه گذاران کوه قصد سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی موجود در استان و به ویژه شهرستان دامغان دارند می‌توانند از این منابع بانکی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در استان سمنان سه منطقه ویژه اقتصادی دارای مجوز از مجلس شورای اسلامی در شهرهای سمنان، دامغان و گرمسار وجود دارد اظهار داشت: تاکنون سه واحد تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی دامغان برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند.

وی گفت: یکی از امتیازات بسیار خوب منطقه ویژه اقتصادی دامغان نزدیکی این منطقه به جاده اصلی و راه آهن است که از امتیازات و موقعیت‌های خوب به حساب می‌آید و سرمایه‌گذاران بهتر می‌توانند در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند.

اعمال معافیت گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی دامغان

مدیرکل گمرک استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات در منطقه ویژه اقتصادی دامغان معافیت گمرکی اعمال می‌شود.

علی سعدالدین با اشاره به برخی مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران افزود: معافیت گمرکی برای واردات مواد اولیه شرکت‌های تولیدی و ماشین آلات تولیدی و کاهش هزینه‌های تولید برای سرمایه گذاران از دیگر مزایای و بسته‌های حمایتی منطقه ویژه اقتصادی دامغان است.

وی گفت: گمرک استان سمنان آماده همکاری در کمک به رشد و توسعه همه جانبه منطقه ویژه اقتصادی دامغان است و از سرمایه‌گذاران که برای سرمایه گذاری در این منطقه مشارکت و همت کنند حمایت می‌کند.

مصوبه هیئت وزیران برای دامغان

شهرستان دامغان سه شهرک صنعتی با ۱۰۴ واحد دارای پروانه بهره برداری است که ۷۵ واحد آن فعال است و از سوی دیگر باید گفت مجوز راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی دامغان در ۲۵ دی ماه سال ۹۶ از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و اقتصادی کشور صادر و به تصویب هیئت وزیران رسید و مجلس شورای اسلامی نیز به آن رأی داد.

در حال حاضر ۹۸ منطقه ویژه اقتصادی در کشور با تصویب هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی وجود دارد که از این تعداد سه منطقه ویژه اقتصادی در استان سمنان و در شهرهای سمنان، دامغان و گرمسار وجود دارد.

در نهایت باید گفت اشتغال یکی از دغدغه‌های اصلی و اساسی در سطح استان سمنان به ویژه شرق این استان است دغدغه‌ای که سبب شده تا مسئولان به سمت طرح‌های بزرگ اقتصادی و عمرانی با اشتغال در خور توجه حرکت کنند باید دید در نهایت مناطق ویژه اقتصادی در سطح این استان می‌توانند چه تأثیری را بر روی اشتغال بگذارند.

کد خبر 4586433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =