برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی - تخصصی برای اصحاب رسانه اصفهان

اصفهان - مدیر فرهنگسرای رسانه اصفهان گفت: رسانه‌ها امروز تشنه آموزش هستند و بر این اساس برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی - تخصصی برای اصحاب رسانه اصفهان را در سال جدید مدنظر داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه شفیعی پیش از ظهر شنبه در جلسه هم اندیشی با متولیان دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر اظهار داشت: رسانه‌های امروز تشنه آموزش هستند که فرهنگسرای تخصصی رسانه شهرداری آمادگی دارد در این راستا دوره‌های مختلف آموزشی - تخصصی برای اصحاب رسانه با حضور اساتید مجرب کشور را همچون سال گذشته برگزار کند.

وی بیان داشت: این در حالی است که دوره‌های آموزشی عمومی سواد رسانه را برای مردم عامه نیز فراهم ساختیم و تاکنون شاهد خروجی‌های خوبی از این جلسات بودیم.

مدیر فرهنگسرای تخصصی رسانه شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه فرهنگسرای تخصصی رسانه آمادگی کامل دارد که فضایی برای تبادل علمی و حرفه‌ای رسانه‌ای با دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر فراهم سازد، گفت: این امکان هست که دانشجویان این دانشگاه بتوانند از فضای کتابخانه این فرهنگسرا استفاده و امکان شرکت در کارگاه‌های رسانه را برای آنها فراهم سازد و همچنین از توان علمی دانشگاه برای ارتقا و به روز کردن سواد اصحاب رسانه اصفهان استفاده کند.

وی گفت: می‌توان در لوای توسعه روابط با این دانشگاه در قالب پایان نامه‌ها و مقاله‌های پژوهشی، موضوعات پژوهشی مثل شناسایی خلأ و نقاط بحرانی جامعه رسانه اصفهان یا نقاط قوت آن را شناسایی کرد که ضمن اینکه یک اعتبار علمی برای دانشگاه دارد، خروجی و نتایج آن مقالات را ما برای بهبود بخشیدن و ساماندهی به وضعیت رسانه اصفهان استفاده خواهیم کرد.

رسانه‌ها باید الگوی مردم را از هیجانی به سمت علمی و پژوهشی سوق دهند

مدیر گروه مطالعات فرهنگ و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر مردم بیشتر از اخبار هیجانی استقبال می‌کنند در صورتی که باید این الگو را تغییر و تمایل مخاطبین را به سمت مطالبی که پایه علمی و پژوهشی دارد، سوق دهیم.

نرگس عطریان اظهار داشت: ارتباط دوسویه مراکز علمی با رسانه‌ها هیچ گاه با قدرت شکل نگرفته است که امیدواریم در پی انعقاد تفاهم نامه دانشگاه آزاد شاهین شهر با سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری اصفهان بتوانیم از ظرفیت خوب فرهنگسرای تخصصی رسانه نیز استفاده کنیم.

وی اعلام کرد: بسیاری از فعالیت‌های پژوهشی که به وفور در مراکز علمی انجام می‌گیرد به خاطر اینکه ارتباط قوی بین مراکز علمی پژوهشی با رسانه‌ها وجود ندارد، منعکس نمی‌شود و در عوض هر روز به علت اینکه خوراک هیجانی به مخاطبین از سوی رسانه‌های عرض می‌شود شاهد استقبال مردم از اخباری هستیم که جوی هیجانی ایجاد می‌کنند.

مدیر گروه مطالعات فرهنگ و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر ادامه داد: در همین راستا که نتوانستیم ارتباط خوبی با رسانه‌های داشته باشیم شاهد اتلاف کار فرهنگی مراکز علمی و اتلاف کارهای اجرایی از سوی رسانه‌ها هستیم.

وی ادامه داد: امروز مردم تنها به دنبال گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و سمینار و همایش‌های آموزشی برای دریافت گواهینامه هستند و چه بسا دریافت گواهینامه‌های آموزشی از سوی مراکز معتبر علمی بسیار بیشتر از مدارک علمی به کمک فرد بیاید از این رود دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر این توانایی را دارد که با دادن خوراک علمی و معتبر به اصحاب رسانه اصفهان و دادن گواهینامه‌های معتبر از دانشگاه آن خلأ دانشگاه که نیاز به قوی کردن ارتباط خود با رسانه است تا فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را به مخاطبان ارائه کند را پر کند.

پیشنهاد راه اندازی دفتر دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر در مجتمع مطبوعاتی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر نیز خواستار انعقاد تفاهم نامه با تمامی تشکل‌های مطبوعاتی در اصفهان به منظور استفاده از ظرفیت و تقویت روابط با اصحاب رسانه شد و گفت: پیشنهاد دارم که یک دفتر به اسم دانشگاه آزاد اسلامی شاهین شهر در مجتمع مطبوعاتی اصفهان دایر شود و حتی با حضور اساتید بتوانیم دوره‌های آموزشی در جهت تقویت علمی و آموزشی اصحاب رسانه استان فراهم کنیم و گواهینامه معتبر دانشگاه را به آنها ارائه دهیم.

مسعود نصری ادامه داد: در گذشته رسانه‌ها آنقدر طبقه بندی بود که مثلاً اگر مقاله سیاسی می‌خواستیم می‌دانستیم باید فلان نشریه یا روزنامه را خرید اما امروز با حجمی از انواع مقالات و مطالب در تمامی رسانه‌ها مواجهیم که باید ساعت‌ها وقت گذاشت و مطلب مورد علاقه خود را پیدا کرد و امروز این نیاز هست که به عقب بگردیم و باز هم این نظم بخشی در انتشار مطالب را در تمامی رسانه‌ها شاهد باشیم و هر رسانه یک مطلب یا یک رده علمی را پیش بگیرد و به شکل تخصصی وارد شود.

جای خالی تحلیل در رسانه‌های هویداست

عضو هیئت علمی دانشگاه پبام نور اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رسانه‌ها امروز تنها بازتاب کننده خبر شدند و دیگر شاهد نوشته‌های تحلیلی در رسانه‌ها نیستیم، گفت: رسانه‌های ما به جهت اینکه دیگر مستقل نیستند جای خالی آسیب شناسی مسائل روز جامعه را در آنها شاهد هستیم و این مایه تأسف است.

حسن رضا یوسفوند با اشاره به اینکه رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب امروز دچار روزمرگی شدند، اضافه کرد: به منظور رشد و تعالی رسانه‌ها باید سواد رسانه را افزایش دهیم.

کد خبر 4589494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =