پاسخ کمیته المپیک به رئیس دوچرخه سواری؛مشکل سومدیریت است نه بودجه

کمیته ملی المپیک در واکنش به اظهارات اخیر رئیس فدراسیون دوچرخه سواری مبنی بر عدم حمایت مالی از سوی این کمیته، فهرست بودجه تخصیصی به دوچرخه سواری در سال ۹۷ را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری در گفتگویی انتقادی، ضمن گلایه از عدم حمایت مالی کمیته ملی المپیک از این فدراسیون، لغو اعزام رکابزنان به مسابقات آسیایی را همین مسئله عنوان کرد.

این در حالی است که بر اساس فهرست منتشر شده از سوی کمیته ملی المپیک، این کمیته در سال گذشته مجموع یک میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان در اختیار فدراسیون دوچرخه سواری گذاشته است.

کمیته ملی المپیک با انتشار این فهرست و ارائه برخی توضیحات، تاکید کرد که بی برنامگی، سردرگمی و روزمرگی مشکل اصلی دوچرخه سواری است نه بودجه.

متن خبر کمیته ملی المپیک در این زمینه به این شرح است:

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری روز گذشته در گفتگویی که روی خروجی سایت فدراسیون قرار گرفت با اظهارتی غیر واقع ضمن انکار حمایتهای همه جانبه کمیته ملی المپیک، دلیل عدم اعزام تیم بزرگسالان به مسابقات آسیایی را عدم همکاری این نهاد عنوان کرد. در همین زمینه و جهت تنویر افکار عمومی بخصوص جامعه بزرگ ورزش کشور و خانواده دوچرخه سواری اطلاعاتی مستند ارائه می‌گردد.

کمیته ملی المپیک طبق لیستی که در پایان مطلب ارائه می‌شود توانست جزو معدود ارگان‌هایی باشد که بودجه خود را به صورت صد در صد دریافت و در همین راستا بودجه تمام فدراسیون‌ها از جمله فدراسیون دوچرخه سواری را به صورت تمام و کمال پرداخت نماید. اتفاقاً بخش قابل توجهی از بودجه سال ۹۷ در تاریخ ۲۷ اسفند ماه به حساب فدراسیون واریز گردید که رئیس فدراسیون می‌توانست در صورت برنامه محور بودن و داشتن پیش بینی‌های لازم همین مبلغ را برای تهیه بلیت یا سایر هزینه‌های اعزام تیم هزینه نماید.

طبق لیست پیوست مشخص است که کمیته ملی المپیک برای حمایت ویژه از دوچرخه سواری در نیمسال نخست سال ۹۷ بیش از ۸۰ درصد بودجه فدراسیون را به حسابش واریز کرد و تمامی هزینه‌های اعزام به بازی‌های آسیایی را نیز متقبل شد و در راستای شفاف سازی تمام پرداخت‌ها را روی خروجی سایت کمیته قرار داد.

با این تفاسیر و با استناد به این موضوع که همگان در جریان بودجه واریزی به تک تک فدراسیون‌ها قرار دارند، این سوال پیش می‌آید که شاید رئیس فدراسیون دوچرخه سواری از منابع و ورودی و خروجی حساب فدراسیون مطلع نیست!؟

فدراسیون دوچرخه سواری سال گذشته و در بازی‌های آسیایی جاکارتا برخلاف پیش بینی و قول‌هایی که به کادر سرپرستی داده بود، به زعم کارشناسان ورزش، ضعیف‌ترین نتیجه کاروان را گرفت و نشان داد که هیچ برنامه ریزی مدون و شناخت درستی از وضعیت تیم‌های خود نداشته و ندارد. کمیته ملی المپیک علیرغم کسب نتیجه منفی این رشته در بازی‌ها بر حسب وظیفه اخلاقی به حمایت خود از رئیس فدراسیون تا پایان سال ۹۷ ادامه داد و تمام کمک‌های پیش بینی و برنامه ریزی شده را به حساب فدراسیون واریز کرد.

*ارتباط مستمر با مجموعه مرکز نظارت بر تیم‌های ملی و مسئولین کمیته ملی المپیک برای حمایت و همکاری دوجانبه پیش شرطی اجتناب ناپذیر برای هر مجموعه فدراسیون موفق است که در خصوص دوچرخه سواری باید عنوان کنیم بعد از بازی‌های آسیایی جاکارتا هیچ برنامه، تقویم و گزارش عملکردی به صورت مکتوب و حتی شفاهی به این مجموعه نرسیده که پیرو آن برنامه ریزی برای پرداخت در سال آتی تنظیم شده باشد.
ضمن اینکه تمام افرادی که شناختی از بودجه و تخصیص دارند به خوبی می‌دانند که هنوز ریالی از بودجه سال ۹۸ از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به هیچ ارگان و نهادی پرداخت نشده و این طبیعی است که در فروردین ماه تخصیصی صورت نگیرد اما ادبیات ریاست فدراسیون دوچرخه سواری که از این موضوع آگاه است و بخوبی می‌داند تخصیص‌ها از اردیبهشت ماه صورت خواهد گرفت در این برهه از زمان که آرامش و همدلی خوبی در بدنه ورزش شکل گرفته نوعی باج خواهی به حساب می‌آید.

جدای از تمامی موارد ذکر شده و نتایج حاصله این رشته طی چند سال اخیر، نظرات کارشناسان، پیشکسوتان و قهرمانان این رشته همگی نشان دهنده سو مدیریت و نبود برنامه‌ای راهبردی و استراتژیک، سردرگمی و روزمرگی در تمامی زمینه‌ها بخصوص بحث مالی در این رشته می‌باشد و چه بسا رئیس فدراسیون دوچرخه سواری بتواند با به کارگیری نیروهایی متخصص و جوان، خلاق و صاحب صلاحیت از بدنه همین رشته در حوزه‌های مختلف بخصوص حوزه مالی، از بحران موجود خارج شود.

در واقع مشخص است که رئیس فدراسیون دوچرخه سواری قصد دارد ناکامی قطعی این رشته طی یکسال اخیر را با فرافکنی و اظهارات غیرواقع، متوجه نهادهای وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نموده و سو مدیریت خود را انکار نماید.

کد خبر 4590140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =