کمیسیون مشترک برای بررسی عملکرد دستگاهها در سیل اخیر تشکیل شود

رئیس کمیسیون شوارها و امور داخلی کشور گفت: لازم است کمیسیون مشترکی در مجلس جهت بررسی عملکرد دستگاه‌های مختلف در سیل اخیر تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در جلسه علنی امروز مجلس درباره وقوع سیل در بسیاری از استان‌های کشور، گفت: متأسفانه سیل اخیر در کشور نشان دهنده عدم برنامه ریزی و سوءمدیریت بسیاری از بخش‌های اجرایی کشور بود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه قانون سازمان مدیریت بحران حدود دو سال است که در مجلس معطل مانده است، متذکر شد: این لایحه در اسفندماه ۹۴ به صورت دوفوریتی به مجلس آمد که مجلس در سال ۹۷ با تمدید اجرای آزمایشی آن مخالفت کرد و در تیرماه سال ۹۵ لایحه آن ارائه شد و کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور حدود ۴۰ جلسه کارشناسی با دستگاه‌های مذکور برای بررسی این لایحه برگزار کرد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: پس از ارسال لایحه مدیریت بحران از کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به جلسه علنی مجلس، برخی از دستگاه‌ها مکاتباتی با ما داشتند و خواستار بازنگری در شرح وظایف بودند که در نهایت در بهمن ماه سال ۹۷ این لایحه تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شد که شورای نگهبان هم ایراداتی به این لایحه گرفت و مجلس آن ایرادات را مرتفع کرد.

کولیوند درباره مزایای لایحه مدیریت بحران گفت: یکی از مزایای اصلی این لایحه آن است که در آن ایجاد سامانه‌های هشدار سریع در نظر گرفته شده است و همچنین همه دستگاه‌ها ملزم هستند که طرح کاهش خطرپذیری سیل را اجرایی کنند و سازمان مدیریت بحران هم در این لایحه تقویت شده است.

وی تأکید کرد: باید در وهله اول برای مردم مناطق سیل زده امکان اسکان موقت فراهم شود و پس از آن ساختمان‌ها و زمین‌های تخریب شده جانمایی شود و لایروبی رودخانه‌ها در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در پایان خاطرنشان کرد: لازم است کمیسیون مشترکی در مجلس جهت بررسی عملکرد دستگاه‌های مختلف در سیل اخیر تشکیل شود و اقدامات آنان در این زمینه را مورد رصد و بررسی قرار دهند.

کد خبر 4590229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =