توجه به زراعت چوب سبب صیانت از جنگل و ایجاد اشتغال می شود

فومن- استاندار گیلان خواستار مشارکت واحدهای تولیدی صنایع سلولزی در زراعت چوب شد و گفت: اجرای این طرح علاوه بر صیانت از جنگل، فرصت شغلی نیز در استان گیلان ایجاد می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی سالاری عصر یکشنبه در بازدید از یک واحد تولیدی صنایع سلولزی در شهرستان فومن با اشاره به اینکه دیدن فعالیت یک واحد تولیدی به رغم وجود مشکلات مایه خوشحالی و نشان دهنده مدیریت خوب است، اظهار کرد: این موضوع نباید سبب شود که ما به عنوان نماینده دولت به وظایف حمایتی خود از چنین واحدهای عمل نکنیم.

سالاری با تأکید بر آمادگی حمایت از فعالیت‌های واحدهای تولیدی برای توسعه کسب و کار و رونق تولید، افزود: بر اساس گزارشات دریافتی از فعالیت این واحد تولیدی مهم‌ترین موردی که باید در حال حاضر به آن توجه بیشتری صورت گیرد تأمین چوب برای ادامه فعالیت است.

وی در ادامه با بیان اینکه در این زمینه می‌توانیم دو اقدام انجام دهیم، گفت: تسهیل در واردات چوب و کاهش قیمت تمام شده محصول وارداتی یکی از این راهکارها است که در سفر اخیر رئیس جمهور به استان گیلان این موضوع به عنوان یک پیشنهاد مطرح و در حال پیگیری هستیم البته کلیات آن مورد موافقت وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

استاندار گیلان با اشاره به وجود مشکلاتی برای واردات چوب پوست کنده و موارد قرنطینه آن برای جلوگیری از آلودگی جنگل‌ها استان، بیان کرد: این نکته مهمی است، واحدهای تولیدی می‌توانند پیشنهادات خود برای کمک و پیشبرد اهداف را به ما ارائه دهند. در حال حاضر در زمینه واردات چوب پوست کنده با مشکلی مواجه نیستیم اما چوب با پوست برای تولیدکننده از نظر قیمت به صرفه تر بوده زیرا در قیمت محصول نهایی تولید شده نیز تأثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: در این زمینه خود واحدهای تولیدی صنایع سلولزی استان گیلان باید با یکدیگر هماهنگ شده و در قرنطینه چوب‌های وارداتی با دولت مشارکت کنند تا این پیشنهاد به وزارت جهاد کشاورزی ارائه و اقدامات بعدی انجام شود.

سالاری با بیان اینکه توجه به زراعت چوب یکی دیگر از راهکارها است که علاوه بر تأمین مواد اولیه صنایع سلولزی می‌تواند اشتغال‌زا نیز باشد، افزود: البته در این زمینه نیز با مشکلاتی مواجه هستیم که می‌توانیم با مشارکت خود واحدهای تولید حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه اراضی شیب دار، ملی، دولتی در معرض واگذاری و سایر موارد در سطح استان داریم که می‌تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد، گفت: در این زمینه دو راهکار داریم، تبدیل کردن اراضی به قطعات کوچک و دادن حق استفاده از آنها به زارعین در سکونتگاه‌های مجاور این اراضی یکی از راهکارها است که البته مدیریت این مورد سخت بوده و راندمان تولید نیز به دلیل تنوع در سلیقه‌ها و کارها کاهش یافته و برگزاری دوره‌های آموزش و تأمین نهال موضوع مدیریت را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه دومین راهکار این بوده که خود واحدهای تولیدی متولی موضوع شوند تا ما نیز واگذاری را از طریق این واحدها انجام دهیم، ادامه داد: این واحدها نیز همچنین باید ساز و کارهای لازم برای ارتباط با زارعین در زمینه زراعت چوب را تعریف کنند تا سبب تسهیل در مدیریت و عدم ایجاد تبعات اجتماعی شود.

وی خواستار شناسایی اراضی ملی و دولتی در معرض خصوصی سازی و سایر اراضی شد و اظهار کرد: فهرستی از این اراضی تهیه و در اختیار واحدهای تولیدی استان قرار گیرد تا واحدهای تولیدی با توجه به ظرفیت تولیدشان، اراضی را بین خود تقسیم کنند ما نیز این طرح را در مجمع توسعه اقتصادی استان مطرح و کلیات آن را مصوب کرده و مصوبه مربوطه را به مرجع واگذاری زمین ارجاع می‌دهیم تا اقدامات بعدی انجام شود.

سالاری تأکید کرد: اجرای این طرح می‌تواند علاوه رونق تولید این واحدهای تولیدی سبب صیانت از جنگل و جلوگیری از آسیب و تجاوز به اراضی ملی و ایجاد فرصت‌های شغلی شود.

کد خبر 4590958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =