بنیان‌های فکری جامعه‌شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی منتشر شد

کتاب «بنیان‌های فکری جامعه‌شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی» نوشته سید سعید زاهد زاهدانی و مریم مؤمنی به همت مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «بنیان‌های فکری جامعه‌شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی» نوشته سید سعید زاهد زاهدانی و مریم مؤمنی است که با هدف بررسی مبانی جهان‌بینی و جهان‌شناسی اندیشمندان جامعه‌شناسی تمدن سکولار غرب و تمدن اسلامی به رشته‌ی تحریر درآمده تا از این رهگذر اختلافات زیربنایی و روبنایی این نظریه‌پردازان را مشخص نماید.

کتاب بنیان‌های فکری جامعه شناسان غرب و متفکرین اجتماعی اسلامی ارائه کننده یک تحقیق بنیادی است. در این کتاب نویسندگان چهار مفهوم زیربنایی در تفکر اجتماعی را در نظر گرفته و اندیشمندان کلاسیک و معاصر تمدن مدرن غرب را با اندیشمندان اسلامی مورد مقایسه قرار داده‌اند. این چهار مفهوم عبارت اند از: عالم تکوین، تاریخ، جامعه و انسان.

در این مطالعه تطبیقی، محدوده زیربنای فکری نویسندگان مورد بررسی مشخص شده و جولانگاه فکری هر یک معرفی گردیده است. در نتیجه معلوم می‌شود که محدوده دنیای فکری اندیشمندان غرب، جهان مادی، و زمینه فکری اندیشمندان اسلامی، جهان قابل مشاهده و عالم غیب است.

از این رو می‌توان گفت گستره اندیشه اجتماعی اندیشمندان اسلامی وسیع‌تر از متفکرین غربی است. در غرب منتهای اندیشه تا اوج ملموس انسانیت انسان و جامعه پیش می‌رود و محدوده تفکر اسلامی تا ابعاد الهی انسان و جامعه و فوق آن پرواز می‌نماید. البته اندیشمندان اسلامی ساکن در تمدن مدرن در این خصوص از اوج پرواز کمتری برخوردارند.

کد خبر 4591623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =