کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

ساری - مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران گفت: سیلاب اخیر سبب کاهش عملکرد محصولات زراعی در استان می‌شود.

حسن عنایتی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با ترکیب بحران‌های مختلف نظیر برف ۷۰ سانتی متری، تندباد ۹۰ کیلومتری بر ساعت، بارندگی شدید و بی سابقه در استان مواجه بودیم گفت: این حوادث علاوه بر بروز خسارت، سبب کاهش عملکرد محصولات در استان می‌شود.

وی با عنوان اینکه ۵۰۰ هکتار مزارع کلزا، ۶۰۰ هکتار گندم و ۵۰۰ هکتار جو براثر سیلاب دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شد افزود: ماندآبی و گل لای، ریزش گل دهی درختان و غیره بی شک منجر به کاهش عملکرد خواهد شد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر، بسیاری از محصولات مانند دانه‌های روغنی و کلزا نسبت به ماندآبی حساس هستند و درصورت باقی ماندن آب تا یک هفته در مزارع، ریشه‌های گیاه پوسیده می‌شود و از بین می‌رود.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران، با اظهار اینکه بروز آفت و بیماری‌ها از دیگر مسائل فراروی پس از سیلاب خواهد بود گفت: افزایش دما و رطوبت میزان آفت و بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و کشاورزان باید به توصیه‌های کارشناسان کشاورزی توجه داشته باشند.

وی به کشاورزان توصیه کرد اگر در سال‌های قبل و شرایط عادی دو بار نسبت به کوددهی و سمپاشی مزارع اقدام می‌کردند در شرایط پس از سیل حتماً سه نوبت اقدام داشته باشند.

نگهدار یادآور شد: بحران‌های مختلف مانند سیل، بارندگی، تندباد و برف در مجموع سبب کاهش حدود ۲۰ درصدی عملکرد محصولات مختلف خواهند شد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران در عین حال تصریح کرد باید برای کشاورزی نسخه‌ای مناسب پیچیده شود تا به کشاورزان برای حل مشکلات پس از بحران کمک کند.

کد خبر 4592477

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =