شکافتن جاده گرگان – آق قلا باعث سرعت تخلیه گرگانرود شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: شکافتن جاده گرگان – آق قلا سرعت تخلیه گرگانرود را افزایش داد و باعث شد روستاهای یامپی، آق سین تپه و فرودگاه گرگان در معرض خطر قرار بگیرند.

علی نظری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: در جریان سیلاب گلستان نمی‌دانم جاده گرگان – آق قلا توسط چه کسانی شکافته شد اما با شکافتن این جاده سرعت تخلیه گرگانرود افزایش یافت.

وی افزود: سرعت تخلیه گرگانرود باعث شد روستاهای یامپی، آق سین تپه و فرودگاه گرگان در معرض خطر قرار بگیرند و ما با اطلاع رسانی و ایجاد دایک از آن جلوگیری کردیم.

وی ادامه داد: جاده کمربندی آق قلا هم مانع آب بود و بخشی از این جاده و راه آهن شکافته شد تا آب به شمال غربی آق قلا هدایت شود اما نمی‌دانم شکافتن راه آهن به کاهش سطح آب کمک کرد یا خیر.

تخلیه سدها بیش از این امکان پذیر نبود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در خصوص شایعاتی که در خصوص نقش دریچه سدها در جریان سیلاب مطرح شده، گفت: پس از هشدار هواشناسی در خصوص بارندگی شدید تصمیم گیری شد تا سدهایی که امکان تخلیه دارند را تخلیه کنیم، سد بوستان ۳۰ درصد خالی بود و نیازی به تخلیه نداشت، سدهای گلستان و کبودوال را تخلیه کردیم و زمانی که بارش آغاز شد به دلایل فنی تخلیه را متوقف کردیم.

نظری تصریح کرد: شاخه‌ای از سمت خرمارود، نرماب و چلچای به سمت جنوب غربی گنبد سرازیر و با حجم ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه وارد رودخانه می‌شد و به دلیل اینکه خروجی نداشتیم ممکن بود گنبد به کاسه‌ای از آب تبدیل شود.

وی ادامه داد: طبق محاسبات ۷۰ سانتی متر آب گرفتگی در شهر گنبد ایجاد می‌شد اما خوشبختانه کنترل سیلاب به گونه‌ای بود که تلفات جانی نداشتیم.

نظری افزود: ما کار فنی انجام دادیم و تخلیه بیش از این امکان پذیر نبود، البته از زمان اخطاریه هواشناسی فقط یک روز فرصت داشتیم و انتظار داریم تجهیزات و امکانات هواشناسی تقویت شود که پیش ارزیابی داشته باشند و ما هم بر اساس آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

به گفته وی، سیلاب دشت از همان ابتدا به طور روزانه توسط آب منطقه‌ای گلستان رصد شد.

کد خبر 4593309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =