زمینه تولید ثروت در کشور حتی با وجود تحریم بالاست/تحقق رونق تولید

اردبیل - خطیب جمعه اردبیل تحریم‌ها را فرصتی برای شکوفایی در تمام زمینه‌ها دانست و گفت: زمینه تولید ثروت در ایران حتی با وجود تحریم بالا بوده و این در کشاورزی و صنعت، گزاره‌ای صادق است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با اشاره به فرارسیدن روز سربازان گمنام اضافه کرد: کار این مجموعه، دفع خطرات پیچیده امنیتی داخلی و خارجی است. بلاها و خطراتی که این مجموعه، از کشور دفع کرده، غیرقابل وصف است.

وی تصریح کرد: حضرت آقا فرمودند «گر این مجموعه نبود، شما خیال می‌کنید که این انقلاب جان سالم به‌در می‌برد» کهنه کار ترین و قوی‌ترین سرویس‌های جاسوسی دنیا بر علیه کشور کشور و ملت ما بسیج شده و دندان تیز کرده‌اند و بودجه‌های هنگفت در اختیار آنها قرار داده شده است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: کارشناسان پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، وزارت خارجه آمریکا، پهلوانان جنگ روانی، لشکر جرار جنگ روانی که شوروی را متلاشی کرد. همه و همه جمع شده‌اند و برای بهم ریختن اوضاع کشور آستین بالا زده‌اند.

وی افزود: تعبیر به نفس‌های آخر دشمنی، بسیار حساب شده است. دشمن، ناشیانه هرچه تیر در ترکش خود داشت، پرتاب کرده، حالا با یک افتضاح حیثیتی مواجه شده است و اکنون زمان حمله ماست. تجار و صادرکنندگان و واردکنندگان قلق کار و دور زدن تحریم را خوب یاد گرفته‌اند. از طرفی تاکید رهبر معظم انقلاب بر رونق تولید، اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توانمندی‌های داخلی آنها را مأیوس و به شدت عصبانی کرده است.

عاملی بیان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند «سال جدید سال فرصت هاست نه تهدیدها» این را دشمن، سهل و شعار حساب کرده بود ولی در اول سال جدید قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه با یک حرکت حماسی فوق العاده، خون به دل آمریکا کرد.

وی با اشاره به افتتاح چهار فاز پارس جنوبی در اول سال ادامه داد: با افتتاح این فازها ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه شد. متأسفانه در غوغای سیل، این حرکت بزرگ، مغفول واقع شد. با این حرکت بزرگ صنعتی علمی و حماسی، ایران در بهره برداری از منابع مشترک گازی، از قطر پیشی گرفت.

خطیب جمعه اردبیل متذکر شد: در فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی روزانه ۱۱۳ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۸۰۰ تن گوگرد گرانول به ظرفیت تولید کشور اضافه شد. علاوه بر این دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع و دو میلیون تن اتان به عنوان خوراک اصلی صنایع پتروشیمی به ظرفیت سالانه تولید کشور افزوده شد.

وی با اشاره به استعداد جوانان کشور و حجم نیروهای متخصص در ایران تاکید کرد: اگر زمینه برای اینها فراهم شود برای قلب آمریکا، داغی فراموش نشدنی هک می‌شود. به عنوان مثال استخراج گاز، مستلزم میعانات گازی است اگر آنها را ذخیره نکنیم گاز هم استخراج نمی‌شود و ذخیره آن هم ممکن نیست. در نتیجه نیاز ملی برآورده نمی‌شود. یک جوان آمد طراحی ستاره خلیج فارس را داد در نتیجه کل میعانات گازی، تبدیل به بهترین و متنوع‌ترین فرآورده شد.

عاملی افزود: مقام معظم رهبری بالاترین حکمت‌های سیاسی و مهم‌ترین راهکارهای خروج از بحران تحریم را امسال در سخنرانی تاریخی خود در حرم رضوی بیان کردند. ایشان با درایتی ستودنی، اسم امسال را «سال رونق تولید» گذاشتند. زمینه تولید ثروت در ایران حتی با وجود تحریم، فوق العاده است و این هم در کشاورزی و هم در صنعت، گزاره‌ای صادق است.

وی در این زمینه به استعدادهای اقتصادی استان اشاره کرد و یادآوشد: از سه هزار و ۵۰۰ متر زمین با کاشت گل سرخ در استان، سالانه ۵۰۰ میلیون تومان محصول برداشت می‌کنند. محصولات گلخانه‌ای ما به طور مستقیم به روسیه می‌رود. صیفی جات در این گلخانه‌ها کمتر از کیلویی ۵۰۰ تومان برای مالک تمام می‌شود در حالی که همه مستقیماً به روسیه با کیلویی ۳۰ هزار تومان صادر می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: در یکی از شهرهای استان توت فرنگی در زمینی به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر کاشت می‌شود و کیلویی ۲۵ هزار تومان در مزرعه فروش می‌رود و تقاضای داخلی آن قدر زیاد است که فرصت صادرات نیست. اگر این زارع کل زمین را بکارد، سالانه بالاتر از یک میلیارد تومان سود دارد.

وی بیان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند امسال سال فرصت هاست نه تهدیدها و واقعاً هم همانطور است. ما در اثر تحریم، نقاط ضعف، وابستگی و شکنندگی اقتصاد خود را تشخیص دادیم و حالا فرصت شده که این نقاط وابستگی را برطرف کنیم. هرکس به این نقاط وارد شود هم به سودی بسیار سرشار دست پیدا می‌کند و هم برای کشور استقلال اقتصادی و سیاسی درست می‌کند.

عاملی ادامه داد: یکی از تجار بسیار بزرگ پوشاک می‌گوید با ارز ۳۲۰۰ تومان، سیل آسا لباس از ترکیه وارد می‌کردم اما با بالارفتن دلار دیدم صرفه ندارد و خودم بهترین دستگاه‌ها را از اروپا خریداری کردم و حالا سه ماه دیگر کارخانه در اردبیل با پانصد نفر اشتغال به راه می‌افتد. تمام کارخانجات پنبه پاک کنی کشور دوباره به راه افتاد چون کارخانجات نساجی کشور جان گرفتند. ۸۰ درصد کاغذ وارداتی است و کشور در کاغذ حالت کاملاً بحرانی دارد. طبیعی است هر کس به طرف تولید کاغذ برود، به ثروت بسیار هنگفتی دست پیدا می‌کند. استان اردبیل این افتخار را دارد که در آینده نزدیک، کلنگ بالاترین کارخانه تولید کاغذ از سنگ را به زمین می‌زند. مواد اولیه این کارخانه، تماماً کربنات کلسیم است و معادن آن در استان اردبیل به وفور موجود است.

وی اضافه کرد: قطعاً بدون تحریم این مجموعه راه نمی‌افتاد و در نتیجه کلاً دلار از کشور خارج می‌شد و به استقلال اقتصادی هم نمی‌رسیدیم در حالی که در دنیای فعلی، صرفه جویی حتی در یک دلار، یک ضرورت است و استقلال اقتصادی، زیربنای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به وظیفه خطیر و مهم ملت و دولت در خصوص شعار امسال یعنی «رونق تولید» عنوان کرد: ملت بزرگ ما سرمایه‌های خود را نه در بانک، راکد بگذارد و نه از ایران خارج نماید. وظیفه دولت مردان هم خضوع کامل در برابر کسانی است که از سر عشق، اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند.

وی همچنین با بیان اینکه استان اردبیل از جهت اعتقادی و عاطفی جزو استان‌های استثنایی ایران است، متذکر شد: این استان در تمام حوادث کشور، غمگساری ویژه داشته است.

عاملی یادآور شد: در حادثه سیل اخیر، این استان از جهت مساعدت مالی و ارسال نیازمندی‌ها و ارسال نیرو، بسیار عالی ظاهر شد و حتی در این خصوص، قربانی داد. پریروز دو نفر از امدادگران اردبیلی در حین انجام وظیفه، جان خود را فدای راحتی اهالی آن خطه کردند. به اهالی استان و به خانواده آنها در این ماتم، تسلیت عرض می‌کنم.

وی در عین حال تصریح کرد: از امام جمعه خرم آباد تشکر می‌کنم که خودشان آنجا مجلس باشکوه گرفتند و خود نماینده ولی فقیه منبر رفتند و نماز عزیزان را خواندند و به صورت تلفنی از طریق اینجانب به اهالی استان و خانواده آن مرحومین تسلیت گفتند.

کد خبر 4595072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =