سیل بدون کارت دعوت به مراسم ازدواج آمد/ بذر عشق در سیلاب جوانه زد

اهواز- زوج سیل زده خوزستانی با همت سپاه حضرت ولیعصر، نیروی انتظامی، هلال احمر و دیگر متولیان و با حضور خادمان رضوی در اردوگاه اضطراری شهید هاشمی اهواز مراسم ازدواج خود را برپا کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - کوثر کریمی: سیل در خوزستان آرام آرام آمد و جان دشت‌های آن را گرفت؛ همچون یک سونامی بی صدا و در حالت سکوت شهرهای مختلف را یکی پس از دیگری در خود بلعید.

آب آرام و بی صدا به خانه‌ها و اراضی کشاورزی مردم در حوزه شهری و روستایی ۱۳ شهرستان نفوذ و خسارت‌های سنگین و جبران ناپذیری به این استان وارد کرد.

در میان غم سنگین سیلاب هر بار خبرهای امیدبخشی به گوش می‌رسید؛ تولد نوزاد در کمپ‌های اسکان اضطراری سیل زدگان، ازدواج با قایق در روستاهای سیل زده سوسنگرد، شعرخوانی کودکان در کمپ‌ها به دور از هیاهوی سیل، یزله ساکنان شهرهای مختلف پس از موفقیت در مقابله با سیلاب، برپایی جشن نیمه شعبان و شادی برای جلوگیری از ورود آب به برخی منازل روستایی و این بار برپایی جشن عروسی در اردوگاه شهید هاشمی اهواز هر کدام مصداقی از «زندگی جریان دارد» است.

سیل به خوزستان آمده، زندگی‌ها را برده ولی امید به زندگی‌ها همچنان قرص و محکم پابرجا وجود دارد؛ مردم خوزستان بار دیگر ثابت کردند که هیچ اراده‌ای توان ایستادن مقابل اراده پولادین آنها را ندارد.

لباس سفید پوشیده بود، مثل لباس رویاهای کودکی اش، داماد در کت و شلوار دامادی کنارش ایستاده بود؛ نقل و سکه‌ها هر کدام با چرخش در هوا در دامن لباسش فرود می‌آمد؛ هلهله‌ها ناگهان به جیغ تبدیل شده بودند. دستی او را به شدت تکان داده بود که: بیدار شو، بیدار شو..... فرار کن! سیل آمده است.

عروسی برپا نشد چون سیل بدون کارت دعوت به مراسم آنها آمده بود و مجبور به ترک خانه‌های خود شدند؛ با اندک دارایی‌ها که شاید در یک دست لباس و یک کیف دستی خلاصه شده باشد همه راهی اردوگاه شدند.

زندگی جریان دارد و حالا لباس سفید عروس قصه با چادرهای اسکان در اردوگاه اضطراری گره خورده؛ دستان سبز همدلی دست به دست هم داده و مراسم ازدواج این زوج جوان را در خود اردوگاه برگزار کردند.

خورشید کوله بارش را بسته و جای خود را به ماه آسمان می‌دهد؛ شاید از تلألو انوار طلایی خورشید خبری نباشد ولی نور مهتاب و ستارگان درخشان چتر آبی نقره‌ای خود را بر سر اردوگاه شهید هاشمی اهواز پهن کرده و هر کدام از اجرام آسمانی به نوعی چشم نوازی می‌کنند.

اقشار مختلف به این اردوگاه آمده‌اند؛ همه برای برپایی جشن عروسی زوج سیل زده اهل روستای جعاوله اهواز دور هم جمع شدند تا عرض شادباش خود را به عروس داماد تقدیم کنند.

خادمان حرم رضوی نیز به مراسم آمدند؛ نوای خاص حرم امام رضا (ع) در محوطه اردوگاه طنین انداز شد و پرچم مقدس حرم بر دستان خادمان با همان آداب همیشگی قرار گرفت تا عروس و داماد در بدو ورود از آن تبرک جسته و بعد وارد مراسم شوند.

فشفشه‌ها هر کدام یکی پس از دیگری به صف شده و رو به آسمان پرتاب می‌شوند؛ جوانان و مردان مقابل عروس و داماد یزله کنان شادی می‌کنند تا شبی به یادماندنی را در دفتر خاطرات این زوج جوان ثبت کنند.

نیروی انتظامی، سپاه ناحیه امام علی اهواز، بسیج، حوزه علمیه و دیگر اقشار هر کدام گوشه‌ای از کار را گرفته و با هدایای خود در قالب جهیزیه این زوج جوان را راهی خانه بخت کردد.

مردم برای بازسازی منازل آماده باشند

رئیس حوزه‌های عملیه استان خوزستان شامگاه گذشته در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اکنون انبارها پر است و مردم برای بازسازی منازل آماده باشند. امیدواریم دولت نیز خسارت‌های وارد شده را به زودی پرداخت کند.

آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری ادامه داد: اگرچه سیل خسارت‌هایی را به مردم وارد کرده است؛ اما روحیه مردم همواره خوب است و امشب نیز به همت خیران استان، شاهد برگزاری یک جشن باشکوه عروسی بودیم.

وی عنوان کرد: در روزهای گذشته نیز یک مراسم عروسی دیگر در قایق‌ها برگزار شد که کار شایسته ای است؛ ما همواره پشتیبان چنین برنامه‌های باشکوه هستیم و مردم نیز در این زمینه کمک‌های بی دریغ می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان در خصوص کمک به مردم سیل زده استان خوزستان تصریح کرد: از سراسر کشور کمک‌های خوبی دریافت شده و اکنون نیز خیلی‌ها برای بازسازی منازل تخریب شده، اعلام آمادگی کرده‌اند.

آیت الله موسوی جزایری با اشاره به این اینکه مردم نگران نباشند، تأکید کرد: دشمنان باید بدانند که ملت ایران به پشتوانه خداوند، رهبری عزیزمان و نیروهای مسلح هیچگاه ناامید نشده و اتحاد خود را از دست نمی‌دهند؛ از هیچ دشمنی ترسی نداریم و بی شک به برکت امام زمان پیروز هستیم.

وی در پایان با بیان اینکه کمک‌های مردمی خوبی به مناطق سیل زده انجام شده ادامه داد: اکنون انبارها پر شده و مردم باید برای بازسازی منازل آماده باشند؛ امیدواریم دولت نیز خسارت‌های وارد شده را به زودی پرداخت کند.

مردم در سخت‌ترین شرایط کنار یکدیگر هستند

فرمانده ناحیه امام علی (ع) سپاه ولیعصر (عج) خوزستان نیز در این مراسم اظهار کرد: این برنامه به مناسبت نیمه شعبان برگزار شده و دو زوج جوان سید قرار بود در این ایام ازدواج کنند ولی متأسفانه سیل به روستای آنها خسارت وارد کرده و همین امر باعث برهم خوردن ازدواج آنها شد اما به همت جمعی از نیروهای بسیجی این مراسم شکل گرفت.

سرهنگ عادل ساری تصریح کرد: وقتی به سالن سرکشی کردیم، متوجه شدیم پدر داماد از اینکه مزرعه، اسباب و لوازم زندگی اش را از دست داده، ناراحت است. همین امر باعث شد به همت جمعی از نیروهای بسیجی اقدامات اولیه برای برگزاری این ازدواج را انجام دهیم.

وی در تشریح اهداف این مراسم بیان کرد: یکی از مهمترین اهداف این هست که نشان دهیم مردم خوزستان و ایران در سخت‌ترین شرایط در کنار یکدیگر حاضر و همدیگر را تنها نمی‌گذارند؛ آن گونه که مردم ثابت کردند در سیل اخیر اراده آنها از هر اراده دیگری حتی سیل قوی‌تر است.

فرمانده ناحیه امام علی (ع) سپاه ولیعصر (عج) خوزستان در پایان با بیان اینکه در این جشن ازدواج با اتحاد و همبستگی دو جوان را به خانه بخت فرستادند، ادامه داد: جهیزیه کاملی از طرف خیران تهیه و به آنها تقدیم می‌شود؛ این تجربه خوب باعث شد برای ازدواج چهار زوج دیگر نیز برنامه ریزی و مراسم آنها در همین اردوگاه شهید هاشمی ازدواج آنها را برگزار خواهیم کرد.

فرمانده انتظامی خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برگزاری این جشن عروسی گفت: در شرایطی که سیل در سطح استان از همه دستگاه‌های امدادی نیروهای مسلح و دستگاه‌های استان پای کار هستند؛ برگزاری این مراسم یعنی با تلاش و کوشش مردم استان زندگی عادی خود برگشتند.

سردار حیدر عباس زاده با اشاره به برگزاری مراسم عروسی در نیمه شعبان افزود: این مراسم نیز در چنین روز مبارکی برگزار می‌شود، یکی از اقدامات انجام شده موکب شهدای نیروی انتظامی هدایایی را برای این زوج جوان تهیه کرده و به نوبه خود از همه دست‌اندرکاران این مراسم تشکر فراوانی داریم.

وی یادآور شد: مراسم جشنی که در اردوگاه اضطراری سیل زدگان با همکاری و همیاری سپاه بسیج نیروی انتظامی و سایر نیروهای مسلح برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچند سیل آمد و خانه‌ها را برد ولی خانه امید در خوزستان استوار مانده و مردم استان با مقاومت خود در برابر آب خروشان ایستادند؛ آنها امیدوارانه جریان زندگی را با شاخص‌های مختلف تداوم بخشیده و نگذاشتند که سیلاب پا را از گلیم خود درازتر کرده و بیشتر از خسارت به زندگی و وسایل آنها بخواهد خسارت دیگری به جریان زندگی‌هایشان وارد کند.

کد خبر 4596956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =