آمار مرگ و میر در خراسان شمالی بیشتر از میانگین کشوری است

بجنورد- مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی گفت: آمار مرگ و میر در این استان بیشتر از میانگین کشوری است.

علی زاهدی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سال گذشته چهار و ۶۴۲ نفر در خراسان شمالی فوت کردند، اظهار کرد: میزان مرگ در این استان پنج در هزار بوده که از متوسط کشوری بیشتر است.

زاهدی نیا افزود: سال گذشته دو هزار و ۵۶۱ نفر مرد و دو هزار و ۸۱ نفر خانم در خراسان شمالی فوت کردند که از این تعداد، دو هزار و ۴۵۵ نفر در مناطق شهری و دو هزار و ۱۸۷ نفر در مناطق روستایی فوت کردند.

وی در ادامه به آمار ولادت در خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۱۶ هزار و ۵۱۰ نفر در این استان متولد شدند که هشت هزار و ۵۰۷ مورد پسر و هشت هزار و سه مورد دختر بوده است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی با بیان اینکه سال گذشته به ازای تولد ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر متولد شده، تصریح کرد: در این مدت ۱۲ هزار و ۶۱۰ نوزاد در مناطق شهری و سه هزار و ۹۰۰ نوزاد در مناطق روستایی خراسان شمالی متولد شده‌اند.

زاهدی نیا بیان کرد: همچنین سال گذشته هشت هزار و ۶۷۰ مورد ازدواج و دو هزار و ۱۰۴ مورد طلاق در خراسان شمالی ثبت شده است.

صدور کارت هوشمند ملی برای ۸۷ درصد از جمعیت استان

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی در ادامه به صدور کارت هوشمند ملی برای ۵۹۰ هزار نفر از جمعیت این استان اشاره کرد و گفت: از آغاز طرح تعویض و هوشمند سازی کارت ملی ۸۷ درصد از مردم استان کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ۱۳ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال خراسان شمالی نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند، اظهار کرد: ۶۹۰ هزار نفر در این استان با احتساب افرادی که جدیداً وارد سن ۱۵ سالگی شده‌اند کارت هوشمند ملی نگرفته‌اند.

زاهدی نیا مطرح کرد: در حال حاضر ۶ هزار و ۲۰۰ مورد کارت صادر شده در دفاتر پست و ادارت ثبت احوال سطح استان وجود دارد که هم استانی‌ها نسبت به تحویل آنها اقدام نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه مصوبه‌ای مبنی بر ابطال کارت‌های ملی قدیمی ابلاغ نشده است، تاکید کرد: ۱۳ درصد جمعیت باقی مانده خراسان شمالی که نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند، هرچه سریع‌تر درخواست دهند.

مدیر کل ثبت احوال خراسان شمالی بیان کرد: هیئت دولت هنوز مصوبه‌ای برای تمدید کارت ملی افرادی که تا پایان سال ۹۷ اعتبار داشته صادر نکرده، بنابراین کارت آنها فاقد اعتبار است.

زاهدی نیا اظهار کرد: کارت هوشمند ملی افرادی که اعتبار آنان سال ۹۷ به اتمام رسیده در اولویت صدور قرار دارد.

وی در ادامه به صدور شناسنامه برای سیل زدگان اشاره کرد و گفت: هم استانی‌هایی که براثر سیل شناسنامه خود را از دست داده‌اند با تأیید فرمانداران به صورت رایگان برای آنان شناسنامه صادر می‌شود.

کد خبر 4597054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =