۳۰ درصد مدارس استان قزوین فاقد استحکام و غیر استاندارد است

قزوین- مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین گفت: ۳۰ درصد مدارس استان قزوین استحکام لازم را ندارد و نیازمند بازسازی و مقاوم سازی است که استانداردسازی آنها ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، عسگر علی جوانبخت به مناسبت بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز ظهر دوشنبه در نشست خبری که در دبستان هیئت امنایی دخترانه شرافت اظهار داشت: در سال قبل ۳۵ درصد مدارس استان تخریبی بود و امسال ۹۴۸۲ کلاس درس داریم که ۶۶۳۷ کلاس دارای استحکام است و ۱۶۱۲ کلاس نیازمند مقاوم سازی و ۱۲۳۳ کلاس نیازمند تخریب و بازسازی است.

وی بیان کرد: همین مدرسه شرافت در منطقه محروم قرار دارد که نوسازی و مقاوم سازی آن به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد اما با یک میلیارد آن را مقاوم سازی می‌کنیم.

جوانبخت یادآور شد: هر کلاس درس متری یک میلیون تومان لازم دارد و میانگین هر کلاس ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

۷۰ درصد مدارس استان استحکام دارند

وی اظهار داشت: ۷۰ درصد مدارس استحکام دارند و در این میان ۱۷ درصد نیازمند مقاوم سازی و ۱۳ درصد نیازمند تخریب و بازسازی است که تخریب و بازسازی این مدارس به ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین تصریح کرد: سرانه فضای |آموزشی و کلاس در کشور ۱.۳۴ متر مربع است که این میزان در قزوین ۲.۱۰ متر به ازای هر دانش آموز است.

وی اظهار داشت: متوسط سرانه زیربنای آموزشی و پرورشی در سطح جهانی ۸.۳۹ مترمربع و در کشور ۵.۱۸ متر و در استان ۵.۴۹ متر و بالاتر از میانگین کشوری است.

جوانبخت بیان کرد: در استان ۲۲۰۹ واحد آموزشی و ۱۷۰۴ ساختمان آموزشی داریم که ۴۰ درصد
مدارس ما دو شیفت هستند که در مجموع ۱۱۹۲ ساختمان آموزشی استحکام دارد و ۲۹۰ ساختمان نیازمند مقاوم سازی و ۲۲۲ ساختمان نیازمند بازسازی و تخریب است.

وی اظهار داشت: سعی کردیم عدالت آموزشی را رعایت کنیم و در حال حاضر بیشترین واحدهای قدیمی و تخریبی در بویین زهرا و البرزقرار دارد که باید نوسازی شود و ما بر اساس تعداد دانش آموز دنبال توزیع عادلانه آموزشی هستیم.

۱۲.۵ میلیارد تومان برای استاندارد سازی کلاس‌ها نیاز است

جوانبخت اظهار داشت: برای استاندارد سازی ۱۶۴۱ کلاس درس به ۱۲ میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که از منابع ملی تأمین خواهد شد.

مسئولان استانی به نوسازی مدارس کمک کنند

وی در ادامه گفت: در سال‌های گذشته مقرر شده بود مسئولان استان به میزان اعتباراتی که اداره نوسازی هزینه می‌کند از استان نیز کمک بگیرد که در این راستا توانستیم ۲۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه کنیم و انتظار داشتیم همین میزان کمک استانی صورت گیرد اما فقط ۱۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده که کافی نیست.

مدیرکل نوسازی استان قزوین اظهار داشت: اعتبارات استانی ما ۳۳ میلیارد تومان بود که ۳۰ درصد آن اختصاص یافته است.

ساخت مدرسه در طرح بازآفرینی شهری

وی از اجرای طرح بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: طرح بازآفرینی شهری در کشور و استان قزوین در محلات قدیمی در حال اجراست تا امید زندگی تقویت شود لذا در مناطقی که قدیمی مدارسی را ایجاد خواهیم کرد که زیبا و مستحکم باشد و دانش آموزان با نشاط وارد آن شوند و تحصیل کنند.

جوانبخت اضافه کرد: در راستای این طرح ۱۰ مدرسه در منطقه راه آهن با ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، در میرعماد یک مدرسه ۱۲ کلاسه خضرا و شش کلاسه بلاغی در دستور کار است که در یک سال انجام می‌شود و در مجموع ۱۰ میلیارد تومان در طرح بازآفرینی هزینه خواهد شد.

نوسازی مدارس غیردولتی غیر مستحکم

مدیرکل نوسازی استان قزوین در ادامه در خصوص استانداردسازی مدارس غیر دولتی هم اظهار داشت: بیشتر مدارس غیر دولتی در ساختمان‌های مسکونی است و استاندارد لازم را ندارد لذا تلاش می‌شود این فضا استاندارد شود چون استحکام نسبی ندارند.

وی گفت: هر دانش آموز ۴ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد و در حال حاضر بیش از ۲۱ هزار دانش آموز در ۲۳۵ مدرسه غیردولتی تحصیل می‌کنند که فقط ۲۵ مدرسه محکم است و ۱۹۹ واحد استحکام لازم را ندارد که فقط ۱۰ هزار نفر در مدارس مستحکم غیر دولتی تحصیل می‌کنند.

جوانبخت اضافه کرد: از مسئولان استان درخواست داریم با واگذاری زمین به مؤسسان مدارس غیر دولتی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت زمینه مقاوم سازی این مدارس فراهم شود.

کد خبر 4597266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =