کانون‌های فرهنگی مساجد به کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک کنند

قم - دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: کانون‌های فرهنگی مساجد با ایجاد تحرک و انگیزه و ارائه محتوای مناسب می‌توانند باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری بعد از ظهر دوشنبه در دیدار مسئولان ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور با اشاره به لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی، افزود: مساجد دارای جایگاه با ارزشی هستند و مؤمنان نیز به مساجد بسیار دلبسته هستند.

وی با بیان اینکه جایگاه مساجد مورد غفلت واقع شده است، افزود: با توجه به جایگاه بالای مساجد باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: کانون‌های فرهنگی مساجد با ایجاد تحرک و انگیزه و ارائه محتوای مناسب می‌توانند به کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک بسیاری داشته باشد.

وی بیان کرد: چنانچه اقدامات فرهنگی توسط مساجد انجام گیرد اثرگذاری بیشتری بر روی مردم خواهد داشت.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: کانون‌های مساجد باید موانعی از جمله نداشتن محتوا، نیروی انسانی و امکانات مالی مناسب را مرتفع سازند تا بهتر بتوانند به اهداف خود دست یابند.

هیچ چیز جایگزین مناسبی برای مساجد نیست

وی با بیان اینکه هیچ چیز جایگزین مناسبی برای مساجد نیست، افزود: با وجود ایجاد فرهنگ سرا بعد از انقلاب برای انجام اقدامات فرهنگی باز هم این مراکز نمی‌توانند به اندازه مساجد در فرهنگ‌سازی مؤثر باشند.

امام جمعه قم بهترین راه برای مبارزه با تهدیدهای فضای مجازی را تولید محتوای مناسب دانست و افزود: فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید است که باید از فرصت‌های آن استفاده و با تهدیدها مقابله کرد.

وی بیان کرد: کانون‌های فرهنگی مساجد که نوجوانان و جوانان مخاطبین اصلی آنها هستند در این نسل ایجاد انگیزه می‌کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به نقش پررنگ کانون‌های مساجد در آگاهی بخشی در استفاده مناسب از فضای مجازی افزود: برخی از والدین فرزندان خود را با فضای مجازی مشغول کرده‌اند در حالی که متأسفانه آزادی استفاده از این فضا مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

استفاده از ظرفیت مساجد برای مقابله با انحرافات اعتقادی جوانان

وی بیان کرد: انحرافات اعتقادی جوانان را می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های مساجد از بین برد و به تربیت جوانان پرداخت.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور گفت: خوشبختانه کانون‌های مساجد در آموزش رشته‌های قرآنی نقش مؤثری داشته‌اند اما ملاک آمار آموزش‌های قرآنی نیست بلکه آنچه مد نظر است، تأثیرپذیری فرد از قرآن است.

وی با بیان اینکه تجوید و حفظ قرآن به تنهایی کافی نیست، افزود: لازم است که در ابعاد معنوی قرآن نیز سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام شود.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: متأسفانه برخی از افرادی که در زمینه قرآن فعال هستند به جای اینکه تواضع داشته باشند دچار غرور می‌شوند که این یک آسیب است.

وی بیان کرد: باید برای ایستادگی مقابل تهدیدها و توطئه‌های دشمنان سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود تا بتوان به خوبی با این تهدیدها مقابله کرد.

کد خبر 4597399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =