دانشجویان پیام نور گرمسار یک شبه بدهکار شدند/ بدهی از ناکجا آباد

گرمسار - دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور گرمسار پس از دریافت حساب برای دفاع از پایان نامه و اخذ مدرک یک‌باره با فهرستی از بدهکاری‌های عجیب روبرو شده‌اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – محمد حسین عابدی: اتفاقات عجیب و غریب و بعضاً تلخ در آموزش عالی استان سمنان تا کنون کم رخ نداده‌اند از ایجاد یک دانشگاه در یک ماه تا جان باختن دانشجویان دانشگاهی در اردوی دانشگاهی و عدم تغییر حتی یک معاون تا بی اعتبار شناخته شدن مدرک یک واحد دانشگاهی دیگر آن هم پس از ثبت نام دانشجویان! اما این بار سوژه‌ای جدید از گرمسار سر برآورده که شگفت آور است.

در مقطع کارشناسی ارشد پیام نور گرمسار دانشجویی دختری وجود دارد که از پایان نامه خود دفاع و حتی مدرک موقتش را هم دریافت کرده و سپس برای او بدهکاری اعمال شده است این موضوع آنقدر عجیب است که شاید نمونه آن را هیچ جای دنیا مشاهده نکنیم چرا که شرط دفاع از پایان نامه و دریافت مدرک تصفیه حساب مالی است!

ماجرای تغییر شهریه‌های دانشگاه پیام نور گرمسار به دو موضوع اصلی باز می‌گردد نخست افزایش یکباره شهریه متغیر آن هم پس از دفاع و در حالی که دانشجویان منتظر دریافت مدرک و خداحافظی با دانشگاه بودند و دوم پرداخت دوباره شهریه ثابت برای دانشجویانی که فقط از پایان نامه خود دفاع نکرده و تمامی واحدهای درسی را با نمره قبولی گذرانده بودندT یعنی درواقع دو شهریه ثابت برای یک ترم تحصیلی!

دانشجویان روایت می‌کنند

باید به میان دانشجویان رفت تا از زبان خودشان بهتر موضوع را شنید اما از آنجا که این دانشجویان نیز از برخوردهای انضباطی آن هم درست در هنگام دریافت مدرکشان در هراس هستند ناگزیر اسامی آن‌ها در گزارش ذکر نمی‌شود یکی از این دانشجویان می‌گوید: نیم سال دوم سال تحصیلی جاری بود که پرینت حساب انتخاب واحدها را از دانشگاه دریافت کردیم تا آن را پرداخت کنیم در این صورت حساب قیمت واحد پایان نامه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عنوان شده بود چند ماه بعد که برای دفاع از پایان نامه مراجعه کردیم با اخطار بدهی روبرو شدیم و وقتی به سامانه مراجعه کردیم واحد پایان نامه ما در پرینت جدید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عنوان شده بود!

وی می‌گوید: این در صورتی بود که ما طبق گفته دانشگاه و ثبت نام در نیم سال دوم سال تحصیلی جدید همان مبلغ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را واریز کرده بودیم و اصلاً به فکرمان هم نمی‌رسید که قرار است برایمان بدهی دوباره ای به حساب آید، کاری که هیچ جای دنیا مرسوم نیست که دانشجو پس از پرداخت شهریه با پرینتی جدید روبرو شود و دوباره بخواهد پولی را واریز کند آن هم اختلاف حسابی ۶۰۰، ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی برای یک درس!

پایان نامه پیش از بدهکاری

این دانشجو که بیستم دیماه ۹۷ از پایان نامه خود دفاع کرده است، می‌گوید: اسفند ماه ۹۷ و پس از دفاع از پایان نامه برای من بدهی تحصیلی لحاظ شده که این امر در هیچ جا وجود ندارد که برای یک درس دوبار باید پولی را بپردازید ماحصل این بدهی اما این است که امروز سایت بر روی حدود ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه پیام نور گرمسار مسدود است و تا شهریه‌های جدید پرداخت نشود نمی‌توانند مدرکشان را دریافت کنند.

دانشجوی دیگر این دانشگاه اما ماجرای عجیب‌تر و در عین حال منحصر به فردتر دارد این دانشجو پس از دریافت مهر تصفیه مالی بدهکار دانشگاه و سایت به رویش مسدود شده است، وی به خبرنگار مهر می‌گوید: من در فرم تسویه حساب حتی مهر امور مالی را هم دارد چطور می‌شود که دوباره بعد از تصفیه حساب با دانشگاه باید شهریه‌ام گران شود! مگر می‌شود در طول یک ترم شهریه دانشجو افزایش یابد! یا باید با هر ورودی شهریه را افزایش یابد و یا باید از قبل اعلام کنند.(مدرک شماره ۱)

وی با بیان اینکه این امر تنها به شهریه متغیر هم خلاصه نمی‌شود، می‌گوید: ما در شهریه ثابت هم دچار افزایش شده‌ایم، شهریه ثابت از نامش مشخص است، شهریه‌ای است که برای هر ورودی ثابت بوده و تا ورودی سال بعد تغییر نمی‌کند اما ما در اقدامی عجیب و غریب شاهد افزایش شهریه ثابت هم هستیم!

مُهر امور مالی را داریم

این دانشجو با بیان اینکه اگر مدیر مالی از تصفیه حساب ما دانشجویان اطمینان نداشته پس چرا مهر تصفیه را بر روی کاغذهای ما زده تا ما پس از دفاع از پایان نامه و قبولی در سایر واحدها برای اخذ مدرک اقدام کنیم؟ این امر نشان می‌دهد که گویا این افزایش شهریه‌ها متعلق به همین چند روز اخیر است.

وی با بیان اینکه اگر دانشجو در مدت قانونی موفق به دفاع از پایان نامه نمی‌شد باز می‌توانستیم چنین چیزی را قبول کنیم اما تاریخ دفاع سی‌ام دیماه ۹۷ بوده و ما تا قبل از بیستم دیماه دفاع را انجام داده بودیم در عین ناباوری اما دانشگاه هم به ما جواب قانع کننده‌ای نمی‌دهند و در نهایت ما مجبور به مکاتبه با تهران شده‌ایم که آن هم بی نتیجه بود. موضوع بعد اینکه اگر دانشجو در همان ترم خودش از پایان نامه دفاع نمی‌کرد باز هم توجیه داشت اما در عین ناباوری ما در همان ترم خودمان هم دفاع کردیم این امر نشان می‌دهد تمام راه‌های قانونی توسط دانشجویان رفته شده است.

چرا شهریه ثابت را بدهیم

دانشجوی دیگر معترض به این افزایش شهریه می‌گوید: افزایش شهریه‌ها با یک حساب سرانگشتی برای این ده‌ها دانشجو، رقمی چشم گیر می‌شود که گویا به یک خطای رایانه‌ای شبیه نیست چرا که خطا معمولاً برای یک یا چند دانشجو رخ می‌دهد و نه همه دانشجویان گرایش ارشد یک دانشگاه آن هم در ورودی‌های ۹۵!

وی می‌گوید: افزایش شهریه‌ها برای شهریه ثابت هم رخ داده یعنی اگر دانشجویی برای ترم زوج امسال پایان نامه خود را با استادی بر می‌دارد و نتواند طی شش ماه از آن دفاع کند مجدداً باید شهریه ثابت را کامل پرداخت کند ایراد اما اینجا است که قانون شهریه ثابت همانطور که اسمش روی آن است باید ثابت بوده و عطف به ماسبق نشود نه اینکه برای دانشجویان ورودی ۹۵ هم لحاظ شود!

این دانشجو می‌افزاید: زمانی که ما در سال ۹۵ وارد دانشگاه شدیم قانون فوق نبود حتی در سال ۹۶ هم نبود یکباره در سال ۹۷ اعلام شد که اگر کسی طی شش ماه از پایان نامه خود دفاع نکند دوباره باید شهریه ثابت را بدهد! سوال ما این است که مگر قوانین دانشگاه در زمینه شهریه ثابت عطف به ماسبق می‌شود!

شهریه‌ها افزایش ۱۵ درصدی دارند

تلاش برای مصاحبه با مسئولان دانشگاه گرمسار اما بی فایده بود همانطور که دانشجویان اذعان داشتند مسئولان این دانشگاه تقریباً پاسخ قانع کننده‌ای ارائه نکرده و نهایتاً موضوع را به دستورالعمل‌های تهران ارجاع دادند، علی زاده معاون اداری مالی دانشگاه پیام نور کشور اما با بیان اینکه افزایش شهریه‌ها در سال جاری پنج درصد کمتر از سال گذشته بوده است، می‌گوید: برای رفاه حال دانشجویان تصمیم بر آن شد تا شهریه‌ها در هنگام افزایش پنج درصد کمتر از سال قبل از آن باشد در نتیجه نهایت افزایش شهریه دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید باید ۱۵ درصد باشد.

همانطور که در سخنان علیزاده هم بیان می‌شود این افزایش شهریه متعلق به ورودی‌های جدید است و همانطور که کارشناس حقوق اداری و مالی به خبرنگار مهر می‌گوید: شهریه دانشگاه‌ها عطف به ماسبق نمی‌شود یعنی ابتدای هر سال تحصیلی بسته شده و تا پایان تحصیل دانشجویان به‌جز دانشجویان سنواتی که درسشان بیش از از حد قانونی طول می‌شد، تغییری نخواهد کرد.

مسعود نصیری بیان می‌کند: قاعده شهریه‌ها در دانشگاه بر حسب ورودی است یعنی مثلاً برای ورودی‌های ۹۷ اعلام می‌شود که شهریه ثابت یک میلیون تومان و شهریه متغیر به ازای هر واحد ۱۱۰ هزار تومان این میزان شهریه تا پایان تحصیل این دانشگاه باید کاملاً ثابت باشد. از سوی دیگر دانشگاه پیام نور به عقیده بنده خدمات شاخصی از جمله خوابگاه و سرویس و … نیز ارائه نمی‌دهد که بخواهد با افزایش شهریه دانشجویان را روبرو کند در نتیجه این امر خلاف قانون است.

دانشجویان بدهی قبلی دارند

در این بین یکی از مسئولان دانشگاه پیام نور گرمسار اما بدون ذکر نام خود ضمن بیان اینکه حتماً افزایش شهریه‌ها به دلیل بدهی دانشجویان در حوزه شهریه ثابت و یا متغیر بوده است، می‌گوید: احتمالاً موضوع این است که دانشجویان در ترم مصوب پایان نامه از پایان نامه خود دفاع نکرده‌اند و می‌بایست یک شهریه ثابت دیگر پرداخت کنند لذا اگر افزایشی دیده می‌شود این مورد است.

این در حالی است که برخی فرم‌ها (مدرک شماره ۲) نشان می‌دهد که برخی دانشجویان پس از دفاع از پایان نامه خود فرم تصفیه حساب را دریافت کرده و در مقابل بدهی شأن مبلغ صفر درج شده است در نتیجه اگر موضوع فوق بوده قاعدتاً نباید مدیر امور مالی هم فرم ممهور تصفیه حساب را به دانشجویان می‌داده است.

به هر روی امروز دانشجویان زیادی در رشته‌های مختلف کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور گرمسار با مشکل افزایش یکباره شهریه روبرو شده‌اند، دانشجویانی که نامه‌ای اعتراض آمیز (مدرک شماره ۳) را هم خطاب به مسئولان دانشگاه پیام نور نوشته اما به قول خودشان هنوز کار به جایی نبرده‌اند.

کد خبر 4597647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سارا DE ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۳
   1 0
   لطفا وزارت علوم به وضعیت دانشگاه پیام نور رسیدگی کند
  • محسن FR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
   1 0
   دوستانی که این گزارش رو تهیه کردن ،این رو مدنظر داشته باشند که همه دانشجویان در سراسر کشور با این مشکل بدهکاری ناگهانی مواجهه شدند