ظرفیت دانشگاه‌های بجنورد با تقاضای اجتماعی انطباقی ندارد

بجنورد- رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: تقاضای اجتماعی برای تحصیل در دانشگاه‌های بجنورد بسیار کم و با ظرفیت مراکز آموزشی انطباقی ندارد.

ابراهیم امانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به درخواست زمین برای ساخت مراکز آموزشی و تغییر کاربری‌ها برای تأسیس دانشگاه در مرکز استان خراسان شمالی، اظهار کرد: متأسفانه باوجود اینکه اکثر رشته‌های تحصیلی در بجنورد کمترین دانشجو را دارند و یا متقاضی برای تحصیل ندارند اما انواع دانشگاه‌های رسمی، غیر رسمی، غیرانتفاعی و سایر مراکز آموزش عالی تأسیس می‌شود.

امانی افزود: باوجود اینکه تأسیس دانشگاه به رشد و توسعه استان کمک می‌کند اما باید بررسی کرد متقاضی برای حضور در آموزش عالی وجود دارد که انواع دانشگاه‌ها تأسیس می‌شود.

وی تصریح کرد: مسلماً مسئولان مربوطه می‌دانند افزایش شمار مراکز آموزش عالی، کیفیت را کاهش می‌دهد، بنابراین پیش از تأسیس و درخواست زمین و احداث ساختمان به دنبال متقاضی برای رشته‌ها باشند تا ضرری متحمل شهرستان و استان نشود.

این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد بیان کرد: دانشگاه تنها با احداث ساختمان، تجهیزات و نصب تابلو محل علم آموزی محسوب نمی‌شود بلکه توسعه کتابخانه، شمار هیئت علمی، افزایش دانشجو و ارتقا سطح آموزش علمی نیز حائز اهمیت است.

امانی با اشاره به خالی بودن ظرفیت‌ها در مراکز آموزشی بجنورد، گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم قرآنی با تجهیزات کامل و هزینه‌های انجام شده کمتر از ۲۰۰ نفر دانشجو دارد و دیگر دانشگاه‌ها در بجنورد نیز به این شکل دایر است.

وی صرف هزینه بالا برای تأسیس دانشگاه‌هایی که متقاضی کم و سطح علمی پایینی دارند را حیف و میل کردن سرمایه ملی دانست و اظهار کرد: بهتر است پیش از تأسیس دانشگاه به نیازهای منطقه توجه و بر آن اساس رشته تعریف کرد تا بر رشد و توسعه استان تأثیر داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بجنورد تاکید کرد: ضرورت دارد بین اشتغال فارغ التحصیلان، کیفیت آموزش و تقاضای اجتماعی همبستگی مثبت وجود داشته باشد.

ابراهیمی مطرح کرد: انتظار می‌رود مسئولان به جای درخواست زمین و تأسیس دانشگاه‌های جدید در بجنورد از ظرفیت‌های موجود دانشگاهی استفاده کنند.

وی افزود: رشد و توسعه بجنورد تنها با تأسیس دانشگاه تحقق نمی‌یابد بلکه باید بودجه مربوطه در مسیر درست و پژوهش محوری هزینه شود.

این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد مطرح کرد: هم اکنون هیئت علمی یکی از مراکز آموزش عالی بجنورد در حال بورس تحصیلی است در حالی که آن رشته تحصیلی در دانشگاه مربوطه منحل شده است.

کد خبر 4598481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =