شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به مدیریت اصولی پسماند توجه ویژه‌ای کنند

اسکو - فرماندار شهرستان اسکو بر لزوم مدیریت اصولی پسماند از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تاکید کردو گفت: مشارکت مردمی و فعالیت تشکل‌های مردم نهاد در کاهش معضلات زیست محیطی تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بابک رضی‌منش عصر امروز سه شنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان اسکو اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست از جمله اولویت‌های اصلی دولت بوده و کارگروه تخصصی مدیریت پسماند به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت بر مدیریت اجرایی و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها تشکیل می‌شود که همه دستگاه‌های عضو کارگروه موظفند مصوبات آن را با جدیت تمام مورد توجه و پیگیری قرار دهند.

وی افزود: هدف نهایی توسعه ارتقا کیفیت زندگی شهروندان است و بر همین اساس هر طرح یا پروژه‌ای که محیط زیست را تخریب و فاقد پیوست زیست محیطی باشد باید از دستور کار خارج شود و هر اقدامی که موجبات تهدید محیط زیست و بهداشت عمومی باشد باید با جدیت تمام ممانعت به عمل آید.

فرماندار شهرستان اسکو در ادامه با برشمردن پنج اولویت کاری خود در این حوزه خاطر نشان کرد: نخستین درخواست من برنامه‌ریزی دقیق شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جهت مدیریت اصولی پسماند است لذا شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید در اسرع وقت تدوین برنامه جامع مدیریت پسماند را در دستور کار قرار دهند و آن را اجرایی کنند به خصوص در این زمینه وظیفه شهرداری سهند به دلیل رشد سریع جمعیت آن بسیار خطیر و مهم است.

رضی‌منش در ادامه عنوان کرد: امروز می‌توان به مدد تکنولوژی و مدیریت صحیح بازیافت زباله و بازگردان آن به چرخه طبیعی یک تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرد که در این میان توجه به طرح تفکیک زباله از مبدأ و تولید کمپوست و برنامه‌ریزی برای افزایش سهم آن از کل زباله خشک باید توسط شهرداری به جدیت تمام پیگیری شود.

فرماندار شهرستان اسکو یادآور شد: برابر ماده ۴ آئین نامه اجرایی مدیریت پسماند باید تا امروز صد درصد پسماندهای عادی خشک به صورت تفکیک شده جمع‌آوری شده بود که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق جهت تحقق این مهم هستیم و شهرداری‌ها در زمینه مدیریت پسماند و تفکیک زباله مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

رضی‌منش آموزش، فرهنگ‌سازی، لزوم مشارکت مردمی و فعالیت تشکل‌های مردم نهاد را یکی از اساسی‌ترین راه‌های کاهش معضلات زیست محیطی و مدیریت صحیح آن دانست و گفت: باید همه مسئولین تلاش کنند تا موضوع حفاظت از محیط زیست به فرهنگ عمومی و یک گفتمان مشترک در کشور تبدیل شود.

فرماندار شهرستان اسکو در پایان از اجرای برنامه‌های متنوع به مناسبت هفته زمین پاک در این شهرستان خبر داد و گفت طرح پاکسازی طبیعت و محیط شهری و روستایی با همکاری ادارات و مسئولین شهرستان با مشارکت آموزش و پرورش و سمن‌ها در شهرستان اسکو برگزار خواهد شد.

کد خبر 4598591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =