تلاش برای پرورش نوقلمان ایثارگر

معاون فرهنگی وآموزشی بنیاد شهید در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان بنیاد شهید و نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور پرورش نوقلمان ایثارگر وتوسعه تولیدات حوزه ایثار را از اهداف این همکاری خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم امضای تفاهم نامه میان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و نهاد کتاب‌خانه های کشور صبح امروز در ساختمان بنیاد شهید برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید در این مراسم گفت: ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت که در اصول و فرهنگ ما یکی از مهم‌ترین مسائل است، ازجمله رسالت‌های نظام است که بنیاد شهید به عنوان یکی از نهادهای متولی این امر محسوب می‌شود. در این زمینه نیز بنیاد از ابتدای شروع فعالیت خود اقدام به ترویج این فرهنگ در جامعه کرده و مسئله توسعه فرهنگ ایثار از طریق کتاب و کتابخوانی یکی از مهم‌ترین اقدامات مؤثر در این زمینه است.

کاویانی راد اظهار داشت: مسئله ثبت، نگارش، جمع‌آوری و جمع بندی کتب که باید برای نسل‌های آینده باقی بماند همواره مدنظر بنیاد بوده و حاصل آن بیش از ۱۶۹۰ جلد کتاب در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت است.

وی افزود: البته این میزان برای ترویج فرهنگ ایثار کافی نیست اما با افزایش احساس مسئولیت نسبت به ترویج این موضوع دستگاه‌های دیگر نیز از طریق کتاب انتشار کتب به روش‌های مختلف برای عملی شدن این امر تلاش کرده‌اند. بنیاد شهید نیز با اهتمام نسبت به انتشار و عرضه کتب زندگی نامه و وصیت شهدا اولین قدم در این زمینه را برداشته و گام دوم بنیاد شهید نیز فراتر رفتن از مرز مسئولیت‌ها و رسیدن به گام سوم یعنی احساس مسئولیت مردمی و اجتماعی است. رسیدن به این هدف نیازمند زیرساخت‌هایی است که اولین قدم‌های آن با این تفاهم نامه میان نهاد کتاب‌خانه های کشور در حال انجام است.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ابراز داشت: عقد این تفاهم نامه نشان می‌دهد که بنیاد شهید آماده همکاری با دستگاه‌های دیگر برای ترویج این فرهنگ در مسیر رفاقتی و هدفمند است.

وی افزود: انتظار ما این بوده که در کتاب‌خانه های عمومی فضایی برای عرضه کتاب‌های حوزه ایثار و شهادت وجود داشته باشد و این همکاری زمینه انجام آن را رقم خواهد زد.

کاویانی راد با اشاره بر اهداف و سیاست‌های این تفاهم نامه گفت: مسئله غنی سازی منابع یکی از اهداف ما در این تفاهم نامه است و تلاش خواهیم کرد تا تولیداتمان به روز شود. تلاش برای تولید کتاب‌های الکترونیکی با موضوع ایثار و شهادت و توسعه کتاب‌های فعلی به الکترونیکی و تولید کتاب‌های گویا، حمایت و پرورش نو قلمان از جامعه ایثارگری نیز به عنوان یک هدف در حال دنبال است.

وی ادامه داد: توسعه گفتمان نقد محتوایی موضوعات تولید کتاب نیز از دیگر اهداف است تا آیندگان با آثاری مخدوش مواجه نشوند، موضوع دسترسی به منابع بنیاد شهید برای ارائه سوژه‌های مطلوب به نویسندگان، موضوع ترجمه متون ارزشمند پیرامون حوزه ایثار و شهادت و عرضه آن‌ها در کشور، توسعه تولید کتب مرجع در بنیاد شهید، توسعه تولید و انتشار باقی مانده وصایای شهدا و حرکت از سمت داستان نویسی به سمت سیره نگاری شهدا ازجمله اهداف ما در این تفاهم نامه است و امیدواریم که شاهد نتایج آن باشیم.

در پایان این مراسم نیز از سامانه الکترونیکی نشر شاهد برای عرضه کتب و مجلات حوزه ایثار و شهادت برای کودکان و نوجوانان رونمایی شد.

کد خبر 4598949

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =