فرهنگ سازی خود مراقبتی از مهمترین برنامه های حوزه بهداشت است

مشهد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فرهنگ سازی خود مراقبتی و ارتقاء سلامت جامعه از مهمترین برنامه های حوزه بهداشت است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد رضا دارابی چهارشنبه ظهر در گردهمایی رؤسای دانشکده‌های بهداشت تیپ یک کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: فرهنگ سازی در زمینه خود مراقبتی و خود کنترلی و ارتقا سلامت جامعه از مهمترین برنامه‌هایی است که در حوزه بهداشت دنبال می‌شود و به طور حتم اگر دانشکده‌های بهداشت در این حوزه نیز وارد شوند می‌توان نتایج بهتری را انتظار داشت.

وی افزود: تحقق اهداف دانشگاه‌های نسل سوم در حال حاضر فقط به صورت یک شعار باقی مانده است و دانشکده‌های بهداشت نقش مؤثری در تحقق اهداف دانشگاه‌های نسل سوم که همان ارتباط با صنعت، و تربیت نیروی انسانی است می‌توانند داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: دانشکده‌های بهداشت جز نیازهای پایه و مورد نیاز کشور محسوب می‌شود و برای رفع مشکلات بهداشتی و سلامت کشور باید گسست میان حوزه‌های بهداشت و دانشکده‌های بهداشت رفع شود.

وی گفت: بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان است و اگر شاخص‌های بهداشتی در کشور رشد کند مردم کمتر به درمان نیاز پیدا می‌کنند و نیاز به فضاهای درمانی، تخت بیمارستان نیز کاهش می‌یابد و بر این اساس دانشکده‌های بهداشت جز نیازهای پایه و مورد نیاز کشور محسوب می‌شوند.

دارابی بیان کرد: باید دانشکده‌های بهداشت و نیروهای تربیت شده آن به گونه رشد، توسعه و فعالیت داشته باشند تا در نهایت مورد استفاده حوزه معاونت بهداشتی در اقصی نقاط کشور قرار بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود دانشکده‌های بهداشت به سمت مأموریت محوری، ارتباط تنگاتنگ با حوزه بهداشت و اجرای طرح تحقیقاتی با محوریت نیاز جامعه، صنعت و بهداشت حرکت کنند و ارتباط قوی میان دانشکده‌های بهداشت و حوزه بهداشت صورت بگیرد تا ضمن رفع گسست‌ها میان این دو حوزه، به صورت برنامه محوری و بر اساس نیازهای جامعه حرکت شود.

کد خبر 4599297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =