۲ میلیون خانوار ایرانی فاقد بیمه هستند

بابلسر - مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه دو میلیون و ۲۰ هزار خانوار در ایران فاقد بیمه هستند خواستار برنامه ریزی برای جذب آنان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا واعظ مهدوی عصر پنجشنبه در جلسه شورای کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مازندران در بابلسر با بیان اینکه وضعیت بیمه در استان مازندران از شرایط بسیار خوبی برخوردار است، اظهار کرد: در استان مازندران ۹۳ هزار خانوار تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار دارند که دولت دو سوم حق بیمه این افراد را به نمایندگی و جایگزینی از کارفرمایان پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بیمه، مشارکت بین نیروی کار و کارفرمایان است، گفت: چون در روستا کارفرما وجود ندارد حق بیمه کارفرما را دولت پرداخت می‌کند و بیمه شدگان روستایی فقط یک سوم حق بیمه را پرداخت کنند که این حق بیمه در ۸ سطح درآمدی تقسیم شده است که سطح اول حق بیمه در سال ۹۸ حدود ۲۷۰ هزار تومان در سال و بالاترین سطح هم ۹۰۰ هزار تومان است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اضافه کرد: کسانی که به سن ۶۵ سالگی رسیدند می‌توانند از حق بیمه بازنشستگی بهره مند شوند و اگر در طول این فاصله اتفاق ناگواری بیافتد می‌توانند از مزایای بیمه استفاده کنند.

واعظی با اشاره به حادثه سیل اخیر گفت: صندوق بیمه روستاییان و عشایر در واقعه سیل اخیر حضور فعالی داشت و در ساعات اولیه سیل، اقدام به کمک رسانی کردند و کمک‌های متعددی جمع آوری و در مناطق سیل زده توزیع شده است و برای مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق در مناطق سیل زده یک ماه حقوق اضافه پرداخت کردیم و حقوق فروردین بازنشستگان را زودتر از زمان مقرر یعنی ۲۰ فروردین پرداخت کردیم و سامانه ثبت خسارات سیل زده که مربوط به بیمه شدگان صندوق است را فعال کردیم تا از طریق این نهادها پیگیری کنیم و خسارات افراد پرداخت شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: تجربه سیل اخیر به ما آموخت نیاز است سه نوع بیمه منازل مسکونی، زمین‌های کشاورزی و بیمه افراد در مناطق روستایی و عشایری گسترش یابد.

واعظی با بیان اینکه ۹۴ هزار خانوار روستایی در مازندران شناسایی شده که سرپرستان ۱۸ تا ۵۰ سال دارد و فاقد هر نوع بیمه هستند، گفت: این جمعیت، جمعیت هدف ماست و تلاش داریم ظرف ۲ سال آینده بتوانیم پوشش بیمه‌ای برای آنها فراهم کنیم.

وی افزود: تفاهم نامه‌ای با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی منعقد کردیم که اطلاعات خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی، درمانی روستایی به ما در شناسایی جذب و تبدیل روستاییان فاقد بیمه یاری رساند.

واعظی تعدادکل بیمه شدگان صندوق روستایی عشایری کشور را یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: این افراد باید سال به سال حق بیمه خود را تمدید کنند که در سال گذشته ۱۵۰ هزار بیمه شده جدید داشتیم و ۹۰۰ هزار نفر بیمه خود را تمدید کردند یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار بیمه پرداز داشتیم که فاصله این دو عدد مربوط به نقل و انتقال بیمه‌ای، بازنشستگی یا عدم تمدید است.

وی با اعلام اینکه دو میلیون و ۲۰ هزار خانوار در ایران فاقد هر نوع بیمه‌ای هستند، گفت: تعداد کارگزاران در کل کشور ۱۸۰۰ کارگزار بوده که عمده فعالیت‌های صندوق بیمه روستایی عشایری از طریق برون سپاری و واحدهای کارگزاری انجام می‌شود وتعداد کارگزاران استان مازندران ۱۱۰ کارگزاری است.

کد خبر 4600235

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =