برگزیدگان ۳۵ جشنواره برای گردآوری توسط خانه کتاب بررسی شدند

مدیرعامل خانه کتاب، از بررسی و جمع‌آوری آثار منتخب ۳۵ دوره از جشنواره‌ های ادبی و کتاب کشور توسط این موسسه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست «کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران در سال ۹۷» امروز جمعه ۶ اردیبهشت با حضور نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و سیدسعید میرمحمدصادق، پژوهشگر و معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب در غرفه خانه کتاب برگزار شد.

حسینی‌پور در ابتدای این نشست گفت: بیش از ۲۵ جشنواره در ایران برگزار می‌شود و با توجه به حجم تولیدات کتابی که در کشور است، رصد کتاب‌ها و کیفیت‌سازی آن‌ها دشوار شده و مسئولیتی بر دوش جشنواره‌ها ایجاد کرده‌است. در سال‌های گذشته بحث کتاب‌شناسی، بحث مهم و تأثیرگذاری بود که توسط مؤلفان و یا ناشران پیگیری می‌شد. تمام کتاب‌ها در جشنواره‌ها بررسی کیفیتی می‌شوند و پس از انتخاب و برگزیده‌شدن توسط سازمان‌ها و نهادهای دولتی حمایت می‌شوند و مزیت‌هایی همچون؛ ترجمه‌ی آثار و اهدای بورسیه را دریافت می‌کنند. این اقدامات باید صورت بگیرد تا ما بتوانیم فرهنگ ایران را در دیگر قالب‌ها به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی با بیان اینکه خانه کتاب در سال گذشته آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران را جمع‌آوری کرد، افزود: امیدوارم این کار مورد توجه اهالی کتاب و بخصوص اهالی رسانه قرار گیرد چراکه اصحاب رسانه باید این کتاب و جشنواره‌ها را نقد محتوایی کرده و به بررسی آن‌ها بپردازند.

مدیرعامل خانه کتاب ضمن اشاره به جمع‌آوری جوایز آثار برگزیده کتاب ایران در خارج از مرزهای کشور ادامه داد: شاید برای سال آینده جوایز آثار برگزیده‌ی کتاب ایران در مرزهای خارج از ایران نیز جمع‌آوری شود. البته در بخش معاونت فرهنگی و پژوهشی، پژوهش‌هایی صورت گرفته و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم. در این دوره از جمع‌آوری کتاب آثار برگزیده ۳۵ جایزه در دوره‌های مختلف در بخش‌هایی همچون کودک و نوجوان، علوم انسانی، جوایز ادبی و جوایز دوره‌ی خصوصی بررسی شده‌است.

حسینی‌پور درباره آسیب‌شناسی جوایز حوزه کتاب گفت: اهدای جایزه در حوزه کتاب، باید آسیب‌شناسی شده تا از ارائه کارهای تکراری پرهیز شود. یکی از سیاست‌های مهم ما، توجه به استان‌ها بود و ما سعی کردیم در برگزاری جشنواره‌ها، معیارهای داوری، تولید، توزیع و نشر کتاب در استان‌ها به‌خوبی عمل کنیم و به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که گفته ایران فقط تهران نیست، عمل کرده‌باشیم.

وی در پایان گفت: طی این سال‌ها که جایزه کتاب سال برگزار شده، ضرورت ایجاد می‌کند ما باشگاهی برای برندگان جوایز داشته باشیم و بتوانیم از مزیت‌های بنیاد ملی نخبگان به برندگان جوایز کتاب سال بدهیم.

سیدسعید میرمحمدصادق معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در این برنامه گفت: یکی از فعالیت‌های مهم خانه کتاب، تولید کتاب‌های مرجع است که همگی مراجع کتاب‌شناسی اهالی کتاب، برنامه‌ریزان فرهنگی باشد. در حوزه تاریخ فرهنگی نیز این کتاب می‌تواند مرجع خوبی باشد چراکه عملکردهای ۱۰ ساله را بررسی کند.

این پژوهشگر گفت: نیاز به این کتاب بسیار مبرم بود چراکه تنوعات موضوعی بسیاری در بخش‌های ملی، منطقه‌ای و خصوصی دارد و به نوعی می‌تواند نقاط ضعف و قوت جوایز و جشنواره‌ها را بیان کند. البته برای سال آینده باید بتوانیم برنامه‌ریزی و آینده‌نگری‌هایی را انجام بدهیم و رده سنی برندگان را در کتاب به‌درستی مشخص کنیم.

کد خبر 4600710

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =