جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

چالوس - « مرداب هسل» باترکیبی از رنگ‌های سبز، نارنجی و سرخ در چالوس، جاذبه‌ای بکر و دیدنی بوده و همواره مقصد طبیعت دوستان و مهرورزان طبیعت است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مسیر پرپیچ و خم جاده چالوس با همه خاطراتش که برای مسافران و گردشگران زیباست را باید به سمت مرزن آباد طی کرد تا به مرداب هسل یا آبگیر چند رنگ رسید.

هسل در گویش محلی مازندران به معنای آبگیر است و حوالی پلیس راه باید وارد فرعی اول شد و پس از رسیدن به منطقه جنگلی بانی، پیاده به سمت هسل راه افتاد. هسل بیضی شکل و عمق آن متغیر و تا ۱۵ متر نیز می‌رسد. رنگ آب هسل در حاشیه سبزتر و در مرکز نارنجی و سرخ‌تر می‌شود و دلیل این تنوع رنگ وجود جلبک‌ها و گرده درختان اطراف است.

طبیعت بهاری مسیر منتهی به هسل مرداب از زباله پوشیده شده است و این زباله ناشی از حضور مسافران و گردشگرانی است که در طبیعت رها شده و چهره مرداب و هسل را نازیبا کرده است.

قرار مهرورزان برای پاکسازی هسل

یک جمعه بهاری، جمعی از طبیعت دوستان چالوسی در قالب گروه مهرورزان طبیعت و کلبه چوبی تصمیم گرفتند تا مسیرهای منتهی به مرداب هسل را به مناسب هفته زمین پاک از زباله پاکسازی کنند. قرار مهرورزان طبیعت از کلبه چوبی و ابتدای جاده کندوان و ورودی مسیر مرداب آغاز و سه کیلومتر از مسیر رفت و برگشت مرداب هسل که به مرداب مشعل نیز معروف است توسط مهرورزان طبیعت پاکسازی شد.

مهرداد خزایی پول رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس در گفتگو با خبرنگار مهر با تقدیر از اقدام زیبایی مهرورزان طبیعت برای پاکسازی مسیر منتهی به مرداب و آبگیر هسل گفت: باید طبیعت را از زباله و آلاینده پاک کرد و این کار باید تبدیل به فرهنگ شود.

وی درباره مرداب اظهار داشت: پوشش گیاهی مسیر منتهی به مرداب مشعل یا هسل درختان ممرز، انجیلی، راش، «داغداغان»، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، «فشکی واش»، «زِمِنج» است و این مسیر را برای طبیعت گردی، دیدنی تر کرده است.

سلمان رضوی فشکوری سرپرست مسیر گروه مهرورزان طبیعت چالوس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: به مناسبت هفته زمین پاک تصمیم گرفتیم بخشی از مسیر رفت و برگشت منتهی به هسل را پاکسازی کنیم.

طبیعت تنها جایی است که بی واسطه می‌توان خدا را لمس کرد و باید آن را تمیز و زیبا نگه داشت بر این اساس، سه کیلومتر از مسیر رفت و برگشت منتهی به مرداب هسل به صورت خودجوش و مردمی از زباله پاکسازی شده است

وی ادامه داد: طبیعت تنها جایی است که بی واسطه می‌توان خدا را لمس کرد و باید آن را تمیز و زیبا نگه داشت بر این اساس، سه کیلومتر از مسیر رفت و برگشت منتهی به مرداب هسل به صورت خودجوش و مردمی از زباله پاکسازی شده است.

بابایی سرپرست گروه مهرورزان طبیعت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با گرامیداشت هفته زمین پاک می‌گوید: باید هر روز زمین پاک باشد و براین اساس با بچه‌هایی که عاشق طبیعت هستند گروهی ایجاد شد و هر هفته منطقه‌ای برای پاکسازی زباله شناسایی می‌شود.

وی با اظهار اینکه پاکسازی مسیرهای منتهی به هسل مرداب سومین برنامه گروه محسوب می‌شود گفت: خوشبختانه زباله در این مسیر کم بود و این کار را آن قدر ادامه می‌دهیم تا پاکسازی زباله به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی با اشاره به رهاسازی ماهیان قرمز در مرداب هسل گفت: رهاسازی ماهیان سبب شده تا رنگ مرداب قرمز شود درحالی که نباید به طبیعت آسیب زد.

مرداب هسل در جنوب دو روستای «طلاجو» و «سینوا» در دل منطقه‌ای جنگلی به نام «مشعل» قرار گرفته است و برای رسیدن به آن ۱۰ کیلومتر مانده به شهر چالوس، بعد از پلیس راه، در سمت چپ تان وارد اولین فرعی خاکی شوید که جاده‌ای جنگلی است که به روستای سینوا می‌رسد. در این مسیر بعد از عبور از پل رودخانه، یعنی مسافتی حدوداً ۳۰۰ متری به یک دوراهی می‌رسید که برای رسیدن به مرداب باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید تا به مردابی با جادوی رنگ‌ها برسید.

کد خبر 4600992

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =