۳ سند حوزه بهداشت و درمان استان مرکزی در حال تکمیل است

اراک- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک از تنظیم و تدوین سه سند در حوزه بهداشت، درمان و روان استان با هدف ارتقای سطح سلامت جامعه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد نظری روز شنبه در نشست با خبرنگاران در اراک به مناسبت هفته سلامت اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی سه سند سلامت با هدف ارتقای سطح سلامت جامعه شامل سند بهداشت و روان با رویکرد کاهش پدیده خودکشی یا بیماری‌های روانی، سند تغذیه با هدف رعایت سلامت مردم از مرحله داشت، کاشت و برداشت و تهیه مواد غذایی سالم و در دسترس قرار دادن مردم و سند بیماری‌های غیر واگیر که در حال تکمیل و نهادینه کردن آنها هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: با اجرای این سندها می‌توان سلامت روحی و روانی جامعه را تضمین کرد و این سه سند در کارگروه‌های سلامت در حال چکش‌کاری است و در بهترین حالت که بتوانیم بیماری‌ها را کنترل نمائیم، نیاز به مشارکت همه دستگاه‌ها دارد.

نظری خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و حوزه بهداشت و درمان چنانچه همه نیروها و توان خود را به کار بگیرد، تنها می‌تواند ۲۵ درصد سلامت جامعه را تأمین کند و ۷۵ درصد بقیه نیز مساعدت و مشارکت همه دستگاه‌ها را می‌طلبد تا بتوانیم سلامت مردم را به نحو احسن تأمین کنیم.

به گزارش مهر، وی خود مراقبتی را از نکات بسیار مهم در حوزه سلامت جامعه عنوان کرد و افزود: فرد تا زمانی که به مرحله خود مراقبتی نرسیده باشد نمی‌تواند بیماری خود را به صورت صحیح و مؤثر کنترل کند. لذا خود مراقبتی در بیماران حرف اول را می‌زند و افراد جامعه باید به این نتیجه برسند که خودشان باید از خویش مراقبت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد: موضوع خود مراقبتی از طریق آموزش سفیران سلامت پیگیری می‌شود، در همین راستا ۲۵ هزار سفیر سلامت دانش آموزی، سه هزار سفیر سلامت دانشجویی و ۱۴۵ هزار سفیر خانوار در سطح استان تحت آموزش‌های لازم قرار گرفتند و ساماندهی شدند.

نظری در مورد ساماندهی پسماندهای عفونی نیز بیان داشت: مشکل پسماند پزشکی همواره یک معضل در استان بود. طی دو سال اخیر با برنامه ریزی هایی که انجام شد هم اکنون حدود ۹۵ درصد پزشکان قرارداد همکاری منعقد کردند. امیدواریم این مهم یک اصل برای پزشکان باشد. بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیز دارای سیستم دفع پسماند عفونی هستند و پسماند عفونی به صورت کاملاً علمی تبدیل به پسماند غیرعفونی می‌شود و دفع می‌گردد.

وی بیان داشت: ۳۸ پایگاه سلامت جدید در استان مرکزی راه اندازی شده که از این تعداد پایگاه سلامت، ۱۰ پایگاه در مناطق حاشیه‌ای هستند. همچنین ۱۰۸ مرکز پایگاه و خانه بهداشت جدید طی دو سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی ساخته شده است.

کد خبر 4601813

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =