دیدنی‌های کوش اداسی در تور کوش آداسی

قلعه‌ای در خلیج کوش آداسی وجود دارد که امروزه به یک جاذبه‌ توریستی معرفی شده و به آن گوورجین آداسی می‌گویند.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، گوورجین آداسی در قرن نوزده و در هنگام قیام مورا از سوی عثمانی‌ها به‌عنوان کلانتری و جهت مقابله با تهاجمات احتمالی از جزیره‌ها ساخته شده است. این بنا یکی از تاریخی‌ترین مکان‌های ترکیه در کوش آداسی بوده و به دلیل موقعیت مکانی آن که مانند کشتی شناور بر روی آب است بازدید از آن برای خیلی از گردشگران جذاب است.

پارک ملی پنینشولا Peninsula

منطقه مقدس واقع در روستای گوزل چاملی که در دامنه تپه دیلک پارک ملی Peninsula قرار دارد که به قرون ۹-۸ پیش از میلاد تعلق داشته. در آنجا در میان محیطی که زیبا می‌توان شگفت انگیز ترین منظره‌ها و تعدادی از نادرترین حیوانات وحشی در ترکیه شامل چیتای آناتولی و بعضی از آخرین باقیمانده‌های اسب‌های وحشی را دید. این پارک حفاظت شده است.

پارک ملی دلتای آیدین - بیوک مندرس

به این پارک ملی در تور کوش آداسی که در استان آیدین و در محدوده شهرستانهای کوش آداسی و سکه قرار دارد، از طریق جاده کوش آداسی - سوکه قابل رفت و آمد می‌باشد. فاصله این پارک ملی تا کوش آداسی ۲۸ کیلومتر و تا سوکه ۳۴ کیلومتر است.

بافت ژئولوژیکی شبه جزیره دیلک که از پیشروی کوه سامسون به دریای اژه بوجود آمده از توده‌های متعلق به دوران پالزوئیک، مزوزوئیک و نئوژن بوده که یکی از نواحی مندرس است. پلاژهای شنی، دره‌ای، سنگی مرتفع این شبه جزیره بسیار جالب توجه است. بخش شمالی این پارک ملی دارای یک پوشش گیاهی بی نظیر در منطقه مدیترانه است. به‌ویژه گیاهان تیره شاه بلوط و دفنه و نیز تمامی انواع گیاهان مخصوص ناحیه مدیترانه در این شبه جزیره با طراوت و زیبایی خاصی دیده می‌شود.

شاه بلوط مخصوص نواحی جنگلی آناطولی شمالی، بید، سرو و غیره تنها در این منطقه از کشور در کنار هم وجود دارد. پارک ملی، آخرین نقطه غربی آناطولی است که نسل آن در حال انقراض است. همچنین فک مدیترانه و لاک پشتهای دریایی که در کشورهای مدیترانه ای تحت حمایت و حفاظت قرار گرفته اند در کناره‌ها و سواحل این پارک ملی امکان زاد و ولد و رشد یافته‌اند.که این مکان از بهترین جاذبه‌های گردشگری کوش آداسی به‌شمار می‌رود.

منطقه مقدس واقع در روستای گوزل چاملی که در دامنه تپه دیلک در محدوده شمال شرقی پارک ملی قرار دارد به قرون ۹-۸ پیش از میلاد تعلق داشته و بعنوان محل کنفرانس‌های کنفدراسیون Panionion که مرکز سیاسی و علمی ionia بوده مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این پارک ملی گردشگاه‌هایی برای استفاده روزانه وجود دارد و نیازهای گردشگران را برآورده می‌کند. همچنین بوفه و قهوه خانه صحرایی نیز وجود دارد. در این مکان امکان پذیرایی در چادر و کاروان‌ها نیز وجود دارد.

غار کاراجا

به گزارش سفر باتو، در کیلومتر ۹ جاده خاکی منتهی به عبادتگاه Hekate واقع در منطقه تورگوت از توابع یاتاغان ساخته شده است. در حفاری‌های انجام یافته مشخص شده که لاگینا که یکی از مراکز مهم کاریا بوده است از عصر برنز یکی از میک غار غیر فعالی است و به همین جهت رودخانه‌ای در آن وجود ندارد.

لیکن قطرات آب‌هایی که از شکاف‌های سقف می‌چکد، باعث بوجود آمدن انواع سنگ قطره‌ها می‌شود. همچنین در داخل غار استخرهای تراورتان و چند حوضچه کوچک وجود دارد. در داخل غار هوای بخصوصی وجود ندارد. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به داخل رفته شود افزایش می یابدکانهای مسکونی بوده است.

قایق‌های تفریحی بنادر و ناوها

در کوش آداسی ۲ اسکله مخصوص کشتی‌های توریستی و یک بندر قایق‌های تفریحی با ظرفیت ۶۵۰ قایق وجود دارد. در بندر کوش آداسی در هر فصل کشتی‌ها پهلو گیری می‌کنند. از بندر کوش آداسی در ماههای بهار و تابستان (از اوایل آوریل الی ۲۰ اکتبر ) سفرهای منظم قایق‌های موتوری به جزیره یونانی ساموسSamos برگزار می‌شود.

این سفرها در ماه‌های زمستان بصورت چارتر انجام می‌گیرد. در بندر در هر ساعت از روز تورهای تفریحی با قایق‌های مسافربری انجام می‌گیرد. قایق‌های تفریحی نیز که تورهای آبی برگزار می‌کنند در بندر مستقر هستند.

پاموک قلعه

پاموک کاله یا قصر پنبه‌ای یک مرکز توریستی و گردشگری زیبا در تور کوش آداسی است که در استان دنیزلی ترکیه قرار دارد. پاموک کاله که در فاصله ۱۸ کیلومتری از دنیزلی و در نزدیکی بدروم و کوش آداسی قرار دارد و می‌توان از تاریخ جاده زمینی و زیبا به آنجا رفت.

گووَرجین آدا (Güvercin Ada)، جزیره کبوتر

کمی دورتر از بندر کوش آداسی، یک مسیری ۳۵۰ متری شما را به جزیره دلربای کبوتر می‌رساند، جاییکه بقایای یک قلعه بیزانسی متعلق به قرن ۱۳ میلادی در کنار یک صخره وجود دارد. این قلعه کوش آداسی بعدها تبدیل به پناهگاه دزدان دریایی شد. این جزیره دارای برج و بارو نیز بوده که در قرن ۱۹ به آن اضافه شده‌اند و اطراف جزیره را پوشش می‌دهند. جزیره کبوتر مکانی محبوب برای قدم زدن کنار دریا است و دارای کافه‌ای فوق العاده دلنشین نیز است. این جزیره جایی است که می‌توانید کمی قبل از غروب و برای تفریح به آن مراجعه کنید و منظره زیبای غروب آفتاب را تماشا کنید.

منطقه بندری

بیشتر جاذبه‌های توریستی کوش آداسی در منطقه بندری آن پیدا می‌شوند. کاروانسرا که توسط اوکوز محمد پاشا (Öküz Mehmed Paşa) و در سال ۱۶۱۸ بنا شده است، در جنگ تخریب شد اما در حدود سال ۱۹۶۰ دوباره بازسازی شد و از سال ۱۹۶۷ با نام هتل کاروانسرا (Club Caravanserail Hotel) فعالیتش را دوباره شروع کرد.

هنوز هم اگر کمی به جنوب غرب بروید می‌توانید نمونه‌های خوبی از خانه‌های نیمه چوبی‌ای که در قرن ۱۹ ساخته شده‌اند و با سبک معماری سنتی منطقه همخوانی دارند، را پیدا کنید. همچنین دروازه جنوبی شهر هنوز هم پا برجاست و منطقه بازار که پر از سوغاتی‌های ترکیه است، دقیقاً از روبروی بندر شروع می‌شود.

کادینلار دِنیزی (Kadınlar Denizi)، ساحل بانوان

ساحل کادینلار دنیزی که دو کیلومتر با شهر فاصله دارد، محبوب ترین ساحل در منطقه به شمار می‌آید و دقیقاً در کنار کوش آداسی قرار گرفته است. در اینجا ورزش‌های آبی بسیار زیادی وجود دارند تا شما را خوشحال کنند، کافه‌های زیادی در دسترس شماست تا احساس گرسنگی نکنید و همچنین می‌توانید برای خودتان صندلی‌هایی برای آفتاب گرفتن و سایه بان نیز اجاره کنید.

جای تعجبی ندارد که بدانید در تابستان این مکان پر از خانواده‌های محلی و گردشگران خارجی است. البته این ساحل آخر هفته‌ها کمی خلوت‌تر است یعنی در ماه‌های ژوئیه و اوت نباید انتظار داشته باشید که با ساحلی خالی مواجه شوید. البته اگر در فصل‌های دیگر به اینجا بیایید ممکن است این ساحل خالی بوده و تنها برای خودتان باشد.

پریه نه ( Priene)

شهر پریه نه که مربوط به دوران هلنیستی است، دارای مناظر کوهستانی فوق العاده ای می‌باشد که باعث شده این شهر چیزی فراتر از مکانی برای عکاسی باشد. این بندر باستانی دوران شکوهش را در سال‌های ۳۰۰ تا ۴۵ پیش از میلاد گذرانده است، دورانی که لنگرگاه هایش پر از تکاپو و فعالیت‌های بازرگانی در آن برقرار بوده. اما رسوب گذاری رودخانه میاندر (Meander) باعث سقوط تدریجی شهر پریه نه شد و تا قرن ۲ پس از میلاد، شهر کاملاً خالی از سکنه شده بود.

جاذبه اصلی این شهر معبد آتنا با طراحی کلاسیک یونانی اش می‌باشد که تئاتر ۶۵۰۰ نفری آن به خوبی حفظ شده است. پریه نه مقصدی عالی برای سفری یک روزه است، مخصوصاً وقتی که با بازدید از میلتوس (Miletus) همراه باشد.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4602206

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =