۱۷۰مجموعه دار میراث شناسنامه گرفتند/ایجاد موزه‌ای برای شهاب سنگها

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: برای ١٧٠ مجموعه دار شناسنامه صادر شده، در نظر داریم تعدادی از شهاب سنگ‌ها را در کاروانسرای شهداد به نمایش بگذاریم تا گردشگران با ظرفیت‌های بیابان لوت آشنا شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاحیه بزرگترین نمایشگاه شهاب سنگ‌های ایران و بیابان لوت پیش از ظهر روز هشتم اردیبهشت ماه در موزه مردم شناسی برگزار شد.

در این برنامه فرهاد عزیزی مدیر کل امور پایگاه‌هایی میراث جهانی، محمد رضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های کشور و مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و کاخ گلستان حضور داشتند.

گل‌محمدی مشاور سازمان زمین‌شناسی کشور در این برنامه گفت: مجموعه داران استقبال زیادی را از شهاب سنگ‌ها می‌کنند، از طرفی ارزش مادی آنها نیز زیاد است. در سازمان زمین شناسی یک گروه علمی در این باره تشکیل شده است اما در دنیا ١۵٠ سال است که روی این داده‌ها کار می‌کنند.

وی گفت: دو سالی است که با این گروه همکاری می‌کنیم، طرحی در رابطه با شهاب سنگ‌ها در سازمان زمین شناسی تعریف شده که باعث ایجاد ثروت در این زمینه می‌شود.

همچنین مقصودلو مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در این برنامه گفت: همیشه وقتی از ظرفیت‌های بیابان لوت صحبت می‌کردیم فقط از جاذبه‌های طبیعی آن می‌گفتیم، هر چقدر جلوتر می‌رویم، می‌بینیم که ارزشهای دیگری نیز وجود دارد که این بیابان را ارزشمند تر می‌کند.

وی ادامه داد: از ٣٠٠ قطعه‌ای که در جهان ثبت شده ٢١۴ قطعه در عرصه و حریم بیابان لوت است، درباره اینکه چرا بیشتر شهاب سنگ‌ها در بیابان پیدا می‌شود، باید گفت چون در کویر فرسایش و تخریب فیزیکی کمتر هست و برخی شهاب سنگ‌ها زیر تپه‌های ماسه‌ای بوده اند که در طول زمان این تپه‌ها حرکت می‌کنند.

حجت کمالی پژوهشگر و مجموعه دار شهاب سنگ گفت: تا پنج سال پیش تنها چند شهاب سنگ در بولتن جهانی ثبت شده بود اما در سال ٢٠١۶ رتبه دوم را از نظر تعداد گرفتیم. منبع علمی ما سایت بولتن جهانی هست، از طرفی رکورددار کشف شهاب سنگ هستیم. من سه هزار شهاب سنگ دارم اما ٢٩٩ شهاب سنگ در بولتن ثبت شده است.

در ادامه محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این مراسم گفت: در کرمان دست ما باز هست تا مجموعه دار شهاب سنگ موزه‌ای ایجاد کند، در شهداد هم می‌تواند در کاروانسرایی که در دست مرمت است موزه‌ای ایجاد کند. توجه ما به ایجاد موزه‌های خصوصی زیاد شده، ۵٠ موزه بخش خصوصی نیز اخیراً ایجاد شده است. معتقدیم دولت باید نقش سیاست گذاری را انجام دهد. سازمان میراث فرهنگی برای برپایی نمایشگاه‌های دیگر هم از بخش خصوصی آمادگی دارد، همچنین اکنون
١٧٠ کلکسیون دار شناسنامه گرفته اند.

نمایشگاه شهاب سنگ‌ها که از روز هشتم اردیبهشت افتتاح شده تا ٢٨ این ماه ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4602395

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =