ستاد مستقل ایمنی حمل‌ونقل تشکیل می‌شود

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از تشکیل ستاد ایمنی حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام آدم نژاد در حاشیه مراسم گرامیداشت روز ملی ایمنی حمل و نقل در جمع خبرنگاران با تاکید بر ضرورت ارتقای ایمنی و تلاش برای کاهش سوانح حمل و نقل، اذعان کرد: با دستور وزیر راه و شهرسازی، ستاد ایمنی حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران، با مأموریت ارتقای ایمنی حمل‌ونقل از طریق بررسی علل وقوع سوانح، ارائه توصیه نامه‌ها، ترویج ایمنی و پیشگیری از وقوع سوانح با استفاده‌از رویکرد کاهش ریسک، در وزارت راه و شهرسازی تشکیل خواهد شد.

به گفته وی در حال حاضر برنامه ریزی ها برای تشکیل این ستاد، با مشارکت همه سازمان‌های تابعه و رگولاتور در هر یک از شیوه‌های حمل و نقل در حال انجام بوده و هیأت امنای این ستاد، از نمایندگان ارشد نهادها و سازمان‌های ذی ربط در حوزه بررسی سانحه در سطح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تشکیل خواهد شد.

آدم نژاد در خصوص ضرورت تشکیل این ستاد افزود: بررسی سوانح تنها با هدف کشف علل و به منظور عدم تکرار سوانح مشابه در آینده انجام می‌گیرد و این فرآیند به منظور پیدا کردن «مقصر» سانحه انجام نمی‌شود. این موضوع نمایانگر کارکرد اصلی چارچوب بررسی سوانح به عنوان ابزاری در جهت حفظ و ارتقا ایمنی حمل و نقل است. ارتقا ایمنی در دنیا، همواره به واسطه کشف علل ناقض ایمنی صورت گرفته و این موضوع از طریق بررسی‌های دقیق سوانح و حوادث شکل می‌گیرد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تأکید کرد: همین امر سبب شده است تا برخی کشورها با تمرکز بر این امر، مبادرت به ایجاد سازمان‌هایی مجزا با مأموریت ایمنی و بررسی سوانح کنند. در حال حاضر اکثر کشورها در دنیا ساختار بررسی متمرکز سوانح را در کشورهایشان ایجاد کرده‌اند که عملکرد مؤثر آن، موجب کاهش قابل توجهی در میزان وقوع سوانح شده است.

به گفته وی ایمنی صنعت حمل و نقل متشکل از پارامترهای مختلفی است که دربرگیرنده سازندگان وسایل نقلیه، بهره‌برداران و ارائه دهندگان خدمات، مالکان وسایل نقلیه، رگولاتورها، فرهنگ عمومی جامعه و بسیاری موارد دیگر است که می‌بایست تمامی این پارامترها در کنار و به موازات یکدیگر توسعه و ارتقا یابند.

کد خبر 4602661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =