سطوح انگیزشی در دین وجود دارد که بر علوم تجربی تأثیرگذار است

خسروپناه گفت: علوم تجربی یا مهندسی و یا پزشکی به هیچ وجه از متون فقهی از جمله آیات و روایات بیرون نمی‌آید ولی سطوح انگیزشی در دین وجود دارد که می‌تواند بر این علوم تأثیر بگذارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه عضو هیئت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به نمایندگی از هیئت رئیسه پنل تخصصی «نظریه علم اسلامی» به ارائه گزارشی از این پنل در همایش ملی «نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، پرداخت و اظهار داشت: اولین بحث در این نشست را بنده ارائه کرده و نسبت بین اسلام و علوم را بحث کردیم و گفتیم که چهار نسبت نصوص اسلامی با نصوص طبیعی، انسانی؛ مهندسی و پزشکی قابل بررسی و انحاء تأثیرگذاری انگیزشی نیز در آن مطرح است.

وی افزود: ما بر این عقیده بودیم که علوم تجربی یا مهندسی و یا پزشکی به هیچ وجه از متون فقهی از جمله آیات و روایات بیرون نمی‌آید ولی سطوح انگیزشی در دین وجود دارد که می‌تواند بر این علوم تأثیر بگذارد.

این نماینده هیئت رئیسه پنل تخصصی «نظریه های علم دینی» ادامه داد: سخنران دیگر این نشست محمدکاظم کریمی بودند که ایشان نیز به طر ح بحث خود در ارتباط با اقتباس‌های علوم اجتماعی از فلسفه‌های غیر اسلامی پرداخته و تأکید کرد که منابع درسی مقاطع مختلف تحصیلی در نظام آموزش و پرورش کشور مهمترین منبع شکل گیری دانش و معرفت اعضای جامعه است که به صورت آشکار و پنهان بر اندیشه و عمل افراد تأثیر می‌گذارد.

وی با اشاره به سخن این نویسنده مبنی بر اینکه شکل گیری و توسعه علوم به ویژه علوم انسانی در غرب زمینه را برای اقتباس دیگر کشورها از ظرفیت‌های این علوم اجتناب ناپذیر کرده است، گفت: این نویسنده عقیده دارد که آگاهی به میزان و نوع این اقتباس‌ها و شیوه‌های تأثیر گذاری آنها کمک شایانی به برنامه ریزان کشورها در شناخت و وا کنش مناسب برای اصلاح و تقویت این منابع می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با اشاره به مقاله دیگر ارائه شده در این کمیسیون با عنوان «بررسی مدل تأسیسی درباره علم دینی» یادآور شد: نصیری در این مقاله بر این عقیده بود که دغدغه اصلی ایشان بررسی مدل تأسیس دکتر خسرو باقری درباره علم دینی است.

وی اضافه کرد: از نظر نگارنده مقاله، این مدل تأسیسی اشکالات جدی دارد و دررسیدن به هدف نا کام است و هیچ گام تازه ای را برای رسیدن به هدف تولید علم دینی نمی‌تواند بردارد.

این نماینده هیئت رئیسه پنل تخصصی «نظریه های علم دینی» خاطرنشان کرد: حجج اسلام والمسلمین علی ربانی گلپایگانی و محمدتقی سبحانی نیز با عناوین مقاله‌های «معنا و معیار علم دینی در گستره علوم تجربی» و «بررسی انتقادی علم دینی» قرار بود بحث خود را ارائه کنند که به دلیل مشکلات شخصی در این کمیسیون حاضر نشدند.

کد خبر 4603932

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =