سالانه ۶۰۰ کیلومتر از رودخانه های گلستان نیازمند لایروبی است

گرگان- مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: سالانه ۶۰۰ کیلومتر از رودخانه های گلستان نیازمند لایروبی است.

به گزارش خبرنگار مهر، شجاع شفیعی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر سه سال یکبار، هزار و ۸۰۰ کیلومتر از طول رودخانه ها در استان گلستان نیازمند لایروبی و ساماندهی است که به طور متوسط سالانه ۶۰۰ کیلومتر باید لایروبی شود.

شفیعی ادامه داد: لایروبی باید به گونه ای انجام شود که شیب های طبیعی دیوارهای کناری و کف رودخانه دستخوش تغییرات نشده و همواره تعادل طبیعی پایدار باشد.

وی افزود: میزان برداشت رسوبات، برابر نشریه ۶۴۳ با عنوان شکل مهندسی و مقطع رودخانه ها به ضخامت ۳۰ الی ۹۰ سانتی متر است و اعتبار مورد نیاز برای لایروبی سالانه رودخانه های استان (۶۰۰ کیلومتر) معادل ۳۰ میلیارد تومان بوده که با توجه به وضعیت اعتباری در کشور، تحقق پیدا نکرده است.

شفیعی با بیان اینکه بر همین اساس، سالانه میزان لایروبی کمتری در استان انجام می شود، تصریح کرد: این در حالی است که در سال ۱۳۹۷ اعتبارات کل پروژه مهندسی رودخانه استان پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گفته شده بود.

شفیعی یادآور شد: با توجه به وظایف حاکمیتی که در مباحث مهندسی رودخانه ها و سواحل داریم، باید به همه محورها و موارد حاکم در این موضوع، که شامل نقشه برداری، مطالعات حد بستر و حریم، علامت گذاری، گشت و بازرسی لایروبی و ساماندهی، دیواره سازی و تثبیت بستر و آموزش و اطلاع رسانی و اخذ سند است هم پرداخته شود.

وی افزود: بعضی از این موارد اعلام شده در عرض یکدیگر و برخی در طول هم و الزاماً باید با مطالعات جامع به موضوع پرداخته شود و نمی توان از بقیه موارد که از مباحث اصلی و اصولی مهندسی رودخانه ها است غافل شد.

شفیعی گفت: باید به همه محورها به طور اصولی پرداخته شود و هر کدام از این محورهای بیان شده در جایگاه فنی و تخصصی خود دارای اهمیت و نقش اساسی به خود دارند و تاکنون به علت محدودیت های اعتباری اهداف مورد نظر، تحقق پیدا نکرده است.

کد خبر 4604518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =