۱۴ نمونه سفالینه دشت ورامین مطالعه، حفاظت و مرمت شد

در قالب فاز نخست پروژه مطالعه، حفاظت و مرمت سفال‌های به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسی دشت ورامین ۱۴ نمونه سفالینه حفاظت و مرمت شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه علی میرزایی مسئول بخش سفال گروه پژوهشی حفاظت و مرمت، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی امروز «چهارشنبه» با اعلام این خبر گفت: پیرو توافقات به عمل آمده بین این پژوهشکده و هیأت کاوش‌های باستان شناسی دشت ورامین پروژه مطالعه، حفاظت و مرمت سفال‌های به دست آمده از این محوطه در فاز اول اجرا شد.

او با بیان اینکه به جز یکی دو مورد، قطعات انتقالی دارای ویژگی‌های متفاوت و متنوع بودند تصریح کرد: بمنظور ادامه کار و طراحی اقدامات حفاظتی و مرمتی، با تکیه بر مشابهت‌ها این قطعات گروه بندی و تفکیک شدند.

علی میرزایی افزود: در ادامه قطعات مرتبط با ۱۴ نمونه سفالینه متفاوت، انتخاب شد که در حال حاضر کار مرمت و بازیابی این نمونه‌ها به اتمام رسیده است.

مسئول بخش سفال گروه پژوهشی حفاظت و مرمت، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی گفت: این آثار به لحاظ زمانی متعلق به هزاره چهارم، عصر آهن و دوره ساسانی هستند و در میان آنها سفال‌هایی به رنگ‌های قرمز، خاکستری و نخودی به چشم می‌خورد.

وی افزود: علاوه بر انجام اقدامات حفاظتی و مرمتی، به منظور دستیابی به حداکثر اطلاعات ممکن، مطالعه و بررسی‌های علمی نیز به صورت همزمان جهت پاسخگویی به سوالات و دریافت داده‌هایی در حوزه مطالعات تطبیقی و تاریخی هر اثر، ویژگی‌های پتروگرافی، فیزیکی و مکانیکی بدنه‌ها، ساختار شیمیایی آثار، رنگ دانه‌ها، لایه‌ها، لکه‌ها و رسوبات همراه از طریق مطالعات میکروسکوپی، آنالیزهای شیمیایی و بررسی‌های طیف سنجی زیر قرمز تبدیل فوریه (FTIR) در حال انجام است.

مسئول بخش سفال گروه پژوهشی حفاظت و مرمت، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی گفت: با تکمیل مطالعات در این مرحله، علاوه بر تعیین یک چارچوب کاری برای ادامه کار بر روی سایر قطعات و نمونه‌ها، نتایج در قالب مقالات علمی- پژوهشی، ارائه می‌شود. ادامه کار، بر روی مابقی قطعات، در مراحل بعدی پروژه دنبال خواهد شد.

کد خبر 4605643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =